0 - 30V, 0 - 3A, demonte laboratuvar güç kaynağı testleri ve iyileştirmeler

Bilgisayar güç kaynaklarından akım çekerken sorunlarla karşılaştığım oldu. Hepsi aynı değildir muhakkak ama benim kullandıklarım 12V hattından spesifikasyonun yarısı kadar akım çekince akımı kesiyordu. Biraz kurcalayınca 5V ve 3,3V hatlarından akım çekmek gerektiğini farkettim. Sanırım sadece 12V'den akım çekince 5V hattında yüksek voltaj koruması devreye giriyordu.
@M3ric 3 psu ile çalışmadan önce bir tanesiyle bunu bir denerdim yerinde olsam. Beklendiği gibi çalışmayabilir.
Aynısı bende de oldu. Güç kaynağıda zamanının iyi markalarından biri olan fsp. Tek voltajdan akım çekince sapıtıyorlar.

Özellikle Çin online satış sitelerinde yaygın olarak satılan ve bu forumda da zaman zaman tartışılan 0 - 30 V, 0 - 3 A, demonte laboratuvar güç kaynağının mevcut hali ile performansının incelenmesi, sınırlamalarının belirlenmesi ve sonrasında da olası iyileştirmeleri ele alacağız. Bu devrenin monte edilmiş hali üzerinde gerçek ölçümler yapacağız, sonra da aynı devreyi simulatörde oluşturup aynı testi bir de orada yapacağız.

8937 eklentisine bak

ŞİMDİYE KADAR YAPTIĞIMIZ İYİLEŞTİRMELER

1. Filtre kondansatörü olarak 10,000 μF 63 V kullanmak. Bu değişiklik, daha düşük giriş voltajı ile çalışmamıza olanak verdiği için pass transistör üzerindeki güç kaybını ve ısınmayı azaltıyor.
  2. Negatif referans voltajını azaltmak. Şuradaki mesajda tam olarak değiştirilmesi gereken komponentler belirtiliyor. Bu değişiklik, opamp'leri n gördüğü besleme voltajını azaltarak daha güvenli çalışmalarını ve çıkışta daha yüksek voltaj almamızı sağlıyor.
  3. Opamp'ler için MC34071 kullanmak. Bu opamp'ler 44 V besleme gerilimi ile çalışabiliyor. Bu değişiklik, çıkışta 30 V elde edebilmemiz için gerekli.
  4. Opamp'lerin çalışma voltajını sınırlandırmak. Eğer giriş voltajı şebeke dalgalanmalarından dolayı yükselirse, doğrultucu çıkışındaki voltaj, MC34071 lerin maksimum çalışma voltajı olan 44 V un da üzerine çıkıyor, o yüzden opamp çalışma voltajlarını 36 V gibi bir değerde limitlememiz lazım. Kullanılan devre tek transistörlü regülatör olduğu için zenerin ısınmasına bağlı olarak bu voltaj 39 V lara kadar çıkabiliyor, ama bu da 44 V a göre yeterli bir marjin sağlıyor. Yapılması gereken değişiklik şuradaki mesajda belirtiliyor.
  5. Doğrultucu diyotlar şu anda 3 A lik. Bunları 6 A lik olanlar ile değiştirmek lazım. Böylece sürekli olarak 3 A akım çektiğimizde güvenli bir marjımız olacak.
  6. Filtre kondansatörünün deşarj direnci, şebeke voltajının en üst değerinde çok aşırı derecede ısınıyor. Bu direncin 2 W güçte ve 3.3 kΩ değerde bir direnç ile değiştirilmesi.
  7. Pass transistörünün TO-3 paketinde iki tane paralel transistör ile değiştirilmesi. Bununla ilgili devrede başka modifikasyonlar da gerekebilir. Bunlar belirlendiğinde güncelleme yapacağız.
  8. Akım sınırlama LED nin doğru çalışması için şuradaki mesajda tarif edildiği gibi LED'yi kontrol eden transistörün bağlantılarının değiştirilmesi.

Devre şemasının son hali aşağıda. MicroCap simulasyon dosyaları da ekte.

17857 eklentisine bak

@taydin
Bu konunun en başındaki mesejdaki güç kaynağını yapmak istiyorum, birkaç sorum var.

Devre üzerindeki kondansatör voltajları belirtilmemiş?
PCB üzerinde denemek mümkün mü bunu?
Bu devredeki elemanların tam listesi yayınlanabilir mi?

Bu konunun en başındaki mesejdaki güç kaynağını yapmak istiyorum, birkaç sorum var.

Devre üzerindeki kondansatör voltajları belirtilmemiş?
PCB üzerinde denemek mümkün mü bunu?
Bu devredeki elemanların tam listesi yayınlanabilir mi?

Bunu kit olarak satın alabilirsin. Sonra da ilk mesajdaki değişiklikleri yapabilirsin.

30v 3a power supply kit diye arat. Birçok yerde var.

Eninde sonunda trafo gerekecek. 32V yetiyor muydu hatırlayamadım?
Yetiyorsa en az 32v 3A bir trafo almalı.

Devre de şurada var ama hangi versiyonu bilmiyorum. Sonradan yapılmış bu.
Belkide @taydin abinin düzeltmelerini yapıp satışa çıkarmıştır buradan gören biri.

Ama bunun malzemeleri yokmuş. Sadece PCB satıyor.
Malzeme listesini de açıklamaya eklemiş. Bende buraya ekleyeyim. aşağı yukarı aynı malzemeler.

7 Adet Jumper
5 Adet 10K Direnç 1/4 Watt
2 Adet 1K Direnç 1/4 Watt
1 Adet 1K5 Direnç 1/4 Watt
1 Adet 220 OHM Direnç 1/4 Watt
1 Adet 270K Direnç 1/4 Watt
2 Adet 27K Direnç 1/4 Watt
2 Adet 2K2 Direnç 1/4 Watt
1 Adet 33 OHM Direnç 1/4 Watt
1 Adet K9 Direnç 1/4 Watt
1 Adet 4K7 Direnç 1/4 Watt
2 Adet 56K Direnç 1/4 Watt
1 Adet 82 OHM Direnç 1/4 Watt
2 Adet 100pF Kondansatör
1 Adet 330pF Kondansatör
1 Adet 104 = 0.1uF Polyester Kapasitör
1 Adet 224 = 0.22uF Polyester Kapasitör
2 Adet 47uF 50V Elektrolitik Kondansatör
1 Adet 10uF 50V Elektrolitik Kondansatör
1 Adet 4700uF 50V Elektrolitik Kondansatör
1 Adet 1N4007 Diyot
4 Adet 1N4148 Diyot
2 Adet Zener Diyot 5 volt
4 Adet 1N5408 Diyot
1 Adet BC547 Transistör
1 Adet BC557 Transistör
1 Adet D882 Transistör
1 Adet D1047 Transistör
2 Adet Konnektör - Vidalı Terminal 2Pin (5mm aralık)
1 Adet LED
2 Adet 10K Potansiyometre
1 Adet 100K Ön Ayar
1 Adet 2K2 Direnç 1 Watt
1 Adet 0,5 OHM Direnci 5 Watt
3 Adet TL081 IC

Eninde sonunda trafo gerekecek. 32V yetiyor muydu hatırlayamadım?
Yetiyorsa en az 32v 3A bir trafo almalı.

Devre de şurada var ama hangi versiyonu bilmiyorum. Sonradan yapılmış bu.
Belkide @taydin abinin düzeltmelerini yapıp satışa çıkarmıştır buradan gören biri.

@Gokrtl N11'deki 177 TL'ye sadece PCB veriyor yalniz, Banggood tum malzemeleri ile beraber 190 TL'ye veriyoı.

f1depo.com da vardı bir aralar. Ama artık Türk sitelerinde yok. Herhalde çok satılmadı.

Banggod'da yeni uye indirimi ile kargo dahil 156 TL'ye geliyor.

Bunu 174 TL ye aldım.

Gümrük vergisi dahil mi bu fiyata dikkat etmedim?
Gelince yazarım tekrar, o zamana kadar benim pense de gelir belki amazon dan.

Parçaları monte etmeden danışırım tekrar buraya

Son düzenleme:
Bu güç kaynağının yapımı ile ilgili ayrı bir konu açar oradan devam ederiz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,440
Son üye
turankaya

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back