0 - 30V, 0 - 3A, demonte laboratuvar güç kaynağı testleri ve iyileştirmeler

Şimdi MC34071 varken pals genişliklerine baktım, gerçekten çok dar. Probu ground kablosu kullanmadan yaylı klips ile çıkışa bağlayınca bu osilasyonların genliği iyice azaltı. O yüzden bu muhtemelen ölçümün kendisinin yarattığı lokal bir sorun olabilir.

Yani neticede MC34071 kullanınca Q1 transistörüne ve R13, R14 e gerek yok.

Akım sınırlama ile ilgili bazı testler yaptım. Devrenin son şekli ile akım sınırlama potu en sağa çevrilirse (maksimum akım), akım sınırlama 4 A de devreye giriyor. Ayarlanabilen minimum akım sınırlama değeri de 20 mA

Akım sınırlama ile ilgili bazı testler yaptım. Devrenin son şekli ile akım sınırlama potu en sağa çevrilirse (maksimum akım), akım sınırlama 4 A de devreye giriyor. Ayarlanabilen minimum akım sınırlama değeri de 20 mA
Olmadıki şimdi bu. 5A alabilmemiz lazım. Bunun için ne gibi bir değişiklik olmalı?

Yalnız şöyle bir tuhaflık görüyorum: Eğer tam olarak ayarlanan sınır akımında bir akım çekilirse, akım sınırlama LED si hızlı bir şekilde yanıp sönüyor.

Acaba sabit akım modu ile sabit gerilim modu arasında hızlı bir şekilde gidip geliyor mu diye osiloskop ile çıkışa baktım. Tam olarak akım sınırlama değeri civarında gerçekten de sabit gerilim ve sabit akım modu arasında gidip geliyor. Çıkış voltajı 0 ile ayarlanan voltaj arasında geziniyor. Ama tabi orada opamp komparatör olarak kullanıldığı için en ufak değişimlere bile çok duyarlı, o yüzden bu gezinti çok uzun sürmüyor ve çıkış sabit akım veya sabit gerilim modlarından birinde oturuyor. Ama çıkış akımı gene o kritik değerin yakınına gelirse, güç kaynağı gene iki mod arasında bir süre gidip gelecektir.

O yüzden bu güç kaynağını kullanırken, ayarlanan sınır akımına yakın değerlerde akım çekmemek lazım. Arada belli bir marj bırakmak lazım.

Bir diğer çözüm, akım sınırlama komparatörüne bir histerezis tanımlamak. Ama bunu yapınca da artık o histerezis değeri neyse, o eşik aşılmadan güç kaynağı mod değiştirmeyecektir. Ama bence buna gerek yok. Akım sınırlama ile çekilen akım arasında uygun bir marj bırakmak yeterli bir çözüm.

Olmadıki şimdi bu. 5A alabilmemiz lazım. Bunun için ne gibi bir değişiklik olmalı?

Bu tamamen şönt direncin değeri ile alakalı. Şöntü 4 te birine indirirsen 16 A de sınırlama moduna girer.

Bu tamamen şönt direncin değeri ile alakalı. Şöntü 4 te birine indirirsen 16 A de sınırlama moduna girer.
Tamam bakayım ben ona. Bendeki 0.26 ohm du galiba. Sendeki hala orjinaliyse 0.47 olmalı.

Tamam artık bendeki güç kaynağını kutusuna koyup devreye alma zamanı geldi. Hazır dijital voltaj ve akım göstergesi kullanacağım. Trafo olarak şu anda elimde hazır 24 V toroid var. Bununla yaparsam çıkışta 24 VDC 3A alabilmem lazım. Veya belki yeni bir toroid sardırırım 30 V alabilmek için.

Soğutma işini iyi çözmem lazım. Soğutucunun dışarı çıkmasını istemiyorum. Kutunun içinde olacak ve fan ile hava akışı yaratılacak.

IMG_20220403_191658.jpg

Tamam artık bendeki güç kaynağını kutusuna koyup devreye alma zamanı geldi. Hazır dijital voltaj ve akım göstergesi kullanacağım. Trafo olarak şu anda elimde hazır 24 V toroid var. Bununla yaparsam çıkışta 24 VDC 3A alabilmem lazım. Veya belki yeni bir toroid sardırırım 30 V alabilmek için.

Soğutma işini iyi çözmem lazım. Soğutucunun dışarı çıkmasını istemiyorum. Kutunun içinde olacak ve fan ile hava akışı yaratılacak.

16473 eklentisine bak
Ooo yeni kutu da alınmış :katil2:

MC34071 in çıkış akımı ne kadar? Datasheet e baktım baktım anlayamadım...:cheeky2:

Bu voltaj sorunu yüzünden bende zamanında MC33174 almıştım maks çıkış akımını nasıl tespit edebilirim.

Çıkışında kısa devre koruması varmış. 30ma de kısa devre koruması devreye giriyormuş. Buna göre çıkış akımının max 30ma olduğunu anlıyorum.

Tam emin olamadım 30ma için test koşullarında 1V vs yazıyor. Kafam karıştı. 44v olan bu üründen 40V çıkış aldığımı düşünüyorum. Çıkış sinyalini bozmadan 10ma akım çekebilir miyim?

Tam emin olamadım 30ma için test koşullarında 1V vs yazıyor. Kafam karıştı. 44v olan bu üründen 40V çıkış aldığımı düşünüyorum. Çıkış sinyalini bozmadan 10ma akım çekebilir miyim?
Bunun önündeki tek engelin sıcaklık olduğu belirtiliyor.
"2. Power dissipation must be considered to ensure maximum junction temperature (TJ) is not exceeded."

Ama İlgili grafiği ben de bulamadım.

Sıcaklığa göre maksimum güç tüketimi grafiği verilmiş buradan yola çıkılabilir.

1652884020282.png

O zaman soıc8 paket için 30 derecede 800mw.
44v besleme 40v çıkış için;
4v X 0.03A= 120mw
Yani 30ma çıkış veremiyor. 20ma verebiliyor.

Doğru mudur?

Eğer ortam sıcaklığını 30° de muhafaza edersen doğru. Ama opamp'i zorladığın için ısınacaktır, o yüzden 20 mA de alamazsın. Ortam sıcaklığı belirleyici olduğu için geniş bir emniyet marjı bırakman lazım.

Böyle hesaplarsak, bendeki opamp 4 kanal. Tek kanal kullanırsam hadi 16ma diyelim. 4 kanalıda kullanırsam kanal başı 4ma i geçmemek gerekir. Hesaplama, rakamlar yanlış olabilir. Mantığı tartışıyoruz...

Neyse kazmalık bende değilmiş. Adam gibi yazsalar ya şunları...

@taydin abi son şemayı atabilir misin? Bunun sade halinin de kicad çizimini yapmak lazım. Havada kalmasın yaptığın iyileştirmeler.

İlk mesaja son devre şemasını ve MicroCap simulasyon dosyalarını ekledim.

C eki olunca 36 V luk oluyor. "LM741" lazım, ama benim gördüklerim hep C li.

Ama MC33072 kesin 44 V luk, sorunsuz çalışması lazım.
55V'luk OpAmp buldum. İşe yarar mi bu devrede? Fiyatı 9 TL.

Bu devrenin önünde transformatör kullanılması şart mı? 3 tane PC PSU'sunu seri bağlayıp elde ettiğim 36V ile beslesem devre çıkışında lineer güç kaynağı performansı almam mümkün mü?

Eğer evet ise bu durumda devre üzerine düşen yükü azaltmak için PSU'ların ara gerilimlerini çok uçlu trafo gibi nasıl kullanabilirim? Sonuçta 0-5-12-17-24-29-36V çıkışlar olacak elimde. Devre çıkışı bunlardan birinin aralığına geldiğinde otomatik geçiş yaptırmam mümkün mü?

Elimdeki PSU'lardan arkadaşıma güç kaynağı yapmak istiyorum da. Öyle ara uçlu trafonun özel sardırılması gerekiyor ve bu biraz masraflı. Bu şekilde oluyorsa eldekileri değerlendiririz. Akımı da gerektiğinde 15A gibi seviyelere kadar arttırmak mümkün olur bu şekilde.

3 tane PC PSU'sunu seri bağlayıp elde ettiğim 36V ile
Bildiğim kadarıyla psularda voltajlar tek kaynaktan çıkıyor. 12v ile 12v'u birleştirdiğinde yine 12v olması lazım.

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back