0 - 30V, 0 - 3A, demonte laboratuvar güç kaynağı testleri ve iyileştirmeler

Negatif referansın şöntten sonra, doğrudan sistem şasesine göre yaptım ve 3 diyot ile 1.8 V değerine çıkardım. Böylece referans voltajının çekilen akıma olan bağımlılığı ortadan kalkmış oldu. Şimdi opamp'ler en kötü şartlarda 36.5 V besleme voltajı görüyor ve 44 V luk bir opamp artık rahat çalışması lazım.

1616341570479.png

Ekler

• 0-30v_loref_opamp_separatepwr.cir
    36.6 KB · Görüntüleme: 148
Gerçek devrede bu değişiklikleri deneyelim, sonrasında dinamik testleri yapacağız, yani yük değişimine olan tepkiyi. Bir de bu devrede canımı sıkan, ilk sistem açılışında bir hörgüç var. Oradaki hörgücün de gidip düzgün bir şekilde çıkış voltajının nihai değerine gelmesini istiyorum. Bu hörgücü giderme konusunda bir fikri olan varsa hemen deneyebilirim.

c6, c9 ve c4 ü sırasıyla iptal edip deneyebilirsin.

Opamplar icin, 34V ikinci bir kaynak kullanmak yerine tek kaynaktan zener+transistor kullanarak besleme yapsan?

fb ile gnd arasına 10nf deneyebilirsiniz.

uzatır. fakat çok şey değiştirmez. değeri küçük. sorun opampın +in ucu başlangıçta -in ucun göre daha pozitif olmasından kaynaklanıyor.

uzatır. fakat çok şey değiştirmez. değeri küçük. sorun opampın +in ucu başlangıçta -in ucun göre daha pozitif olmasından kaynaklanıyor.

Aslında oradaki pikin ucu ayarlanan voltajı aşmıyor, ama gene de bir tane yükselen kenar olsa daha iyi olacak.

-in ucundaki voltajı başlangıçta +inden daha fazla yapmak lazım. mesela -in ile opamp beslemesi arasına 1nf kullanılabilir. başlangıçta 1nf şarz olurken -in ucunu daha pozitif yapacaktır.

44 V besleme ile çalışan LM741 arıyorum hiçbir yerde yok ... Alternatif olarak MC33072 ısmarladım karaköy elektronikten, bunun da fiyatı tanesi 19 TL. Voltaj regülatörü opamp'in mutlaka yüksek voltajla beslenmesi gerekiyor. Ama referans opamp ve akım kontrol opamp için bu şart değil. Olmazsa onları mevcut TL081 olarak bırakıp daha düşük voltaj ile çalıştırmak lazım.

44 V besleme ile çalışan LM741 arıyorum hiçbir yerde yok ... Alternatif olarak MC33072 ısmarladım karaköy elektronikten, bunun da fiyatı tanesi 19 TL. Voltaj regülatörü opamp'in mutlaka yüksek voltajla beslenmesi gerekiyor. Ama referans opamp ve akım kontrol opamp için bu şart değil. Olmazsa onları mevcut TL081 olarak bırakıp daha düşük voltaj ile çalıştırmak lazım.
Özdisan da ua741cn var abi.

317 li soft start kurtarmaz mı Hocam?

Bunun amacını anlamadım. Bize kabaca 34 V verecek bir kaynak lazım, stabilite ve doğruluk önemli değil. Aslında tek zener de olur ama 34 V değeri standart değil.

Bende şu var ama işini görür mü? Yalnız yakarsan ya da zaten bozuksa ikincisi yok! :D

Bu arada parti numarasını yanlış işlemişim sonunda G yok.

1616446588070.png

2021-03-23_000210.png

Bir de TL084CN işini görür mü? O da 36 V dual. Bundan da 2 tane adet var.

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back