0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bu konuda üzerinde uğraştığımız güç kaynağı üzerinde yapılması gerekenlerin özeti ve dikkat edilecek noktaları burada toplayacağız. Önce referans aldığımız şemayı koyalım:

Screenshot_2021-02-06 Mile Kokotov - PSU 0-30V 0-3A.png

Bu şemanın bulunduğu web sayfası da aşağıda:

1) 24 V luk fan regülatörü kullanılacaksa, bunu soğutucusunun köprü diyotlara değmemesine dikkat edilmeli. Gerekirse soğutucu biraz açılı olarak monte edilmeli.

2) Buradaki modifikasyonlar yapılmadan, devrenin girişine EN FAZLA 22 VAC verilmeli. Daha yüksek bir voltaj verilirse, devrede kullanılan TL081 OPAMP'lere aşırı yüksek besleme voltajı gidiyor ve arızalanıyorlar.

3) C1 filtre kondansatörü 3300 µF yerine EN AZ 10000 µF olmalı. Daha yüksek değerler kullanılırsa daha fazla çıkış voltajı alınabilir.

4) R11 direnci 27 k yerine 36 k olarak değiştirilmeli.

5) R2 direnci 1/4 W yerine 1/2 W güçte seçilmeli

6) D1, D2, D3, D4 diyotları 1N5408 ve bunlar 3 A lik diyotlar, dolayısıyla marjinal. Bunları daha yüksek kapasiteli olanlarla değiştirmek lazım, örneğin 5 veya 6 A lik. HER506 5A lik bir diyot. Bu diyot kullanılabilir.

7) Olabildiğince büyük bir soğutucu kullanılmalı ve bu soğutucunun petekleri arasından hava akıtan bir de fan konmalı.

Malzemeler:

Demonte Devre: 53TL
20210204_025419.jpg

Trafo: 12-26-32V kademeli 7A 300TL
20210205_185619.jpg

Screenshot_20210118-230915.jpg

Görünüşe göre 0 - 30v, 5A güç kaynağı topluyoruz.
Bu üründen maalesef şuan da türkiyede bulamıyorum. Yurt Dışından 52tl ye alabiliyorum ama acaba diyorum özdisandan malzemelerini alıp kendim mi yapsam? Böylece hem malzeme konusunda çin mallarına muhtaç olmam hemde daha sonradan eklemem gereken ekstra modülleri(soft power, kademe seçici, voltaj okuma, akım okuma vs.) aynı pcb ye eklemiş olurum. Yinede mantıklı düşündüğümden emin değilim. Siz ne dersiniz?

İkinci konu ise trafo.
30v için önce dört kademe toroid trafo düşündüm.
12 - 18 - 24 - 30v. Sonra bir yerde @taydin abinin 30v alabilmek için 37.5v trafo olması gerektiğini yazdığını gördüm. Buna göre tormak trafodan fiyat isteyeceğim ama tam trafo özelliklerini kesinleştirdikten sonra mail atmak istiyorum.
Tam olarak kaç volt, kaç kademe trafo almalıyım?

Son düzenleme:
Mesela ben bu is icin bir trafo ayirdim kenera. 48v tek cikis var. Saclari kaynakli degil sokecem trafoyu, sekonder sargisindan istedigim uclari cikartacagim. Cok zor bir islem degil.

Mesela ben bu is icin bir trafo ayirdim kenera. 48v tek cikis var. Saclari kaynakli degil sokecem trafoyu, sekonder sargisindan istedigim uclari cikartacagim. Cok zor bir islem degil.
Bir tane 2x18v var ama vınlıyor. Söküp baştan sardım vınlaamaya devam etti. Bir daha sökersem iflah olmaz.
Birde 2x24v var ama onuda simetrik işleri için saklıyorum.

O demonte devre mevcut hali ile sadece 24 V a kadar güvenli bir şekilde çalışıyor. 30 V a çıkması için modifikasyon gerekiyor. O yüzden bence sen 24 V a göre planla. Filtre kondansatörünü biraz büyük seçersen 24 V un üzerine de çıkabilirsin, ama 30 V olmuyor çünkü opamp'lerin besleme voltajları aşırı yükseliyor.

Aşağıdaki konuda 30 V olacak şekilde modifiye edilmişti ama ayrıntılar kaybolmuş. Herhalde oradaki bilgili olan üye pılını pırtını toplamış bütün faydalı mesajlarıda silip gitmiş.

O demonte devre mevcut hali ile sadece 24 V a kadar güvenli bir şekilde çalışıyor. 30 V a çıkması için modifikasyon gerekiyor. O yüzden bence sen 24 V a göre planla. Filtre kondansatörünü biraz büyük seçersen 24 V un üzerine de çıkabilirsin, ama 30 V olmuyor çünkü opamp'lerin besleme voltajları aşırı yükseliyor.

Aşağıdaki konuda 30 V olacak şekilde modifiye edilmişti ama ayrıntılar kaybolmuş. Herhalde oradaki bilgili olan üye pılını pırtını toplamış bütün faydalı mesajlarıda silip gitmiş.

O zaman ben 24v a göre devam edeyim abi. 24v için 30v trafo yeterli mi?

Onu en sağlıklı olarak akıma göre ve kullanılacak filtre kondansatörüne göre hesaplamak lazım. 24 V 5 A için, şebeke toleranslarını, diyot voltaj düşümlerini ve regülasyon fazlalığını hesap edersek, EN AZ 26 Vrms 5 A veren trafo lazım. Ama madem trafo sardıracaksın olabildiğince genel amaçlı bir trafo olsun. Mesela diyelim ileride 30 V'a çıkan bir güç kaynağı yapıyorsun, o zaman da aynı trafo iş görsün sıfırdan trafo sardırman gerekmesin. Bir de göstergeler ve fan için ayrı sargılar da olsa iyi olur. O yüzden 30 V'a göre düşünelim:

2 x 32 V 7 A sekonder olacak. Her bir sekonderin 12 V ve 26 V dan çıkan ara ucu olacak.

Böylece ilk aşamada 24 V 5 A yaparsın, ama sonra 30 V 5 A olan devreyi yapınca aynı trafo gene iş görür. Kademeli yapacağın zaman da 12 V kademesi çok faydalı olur.

Voltaj ve akım göstergeleri fındık trafo ile yapmak da mümkün. Her kanal için ayrı 2 x 12 V fındık kullanırsın.

Trafonun toplam gücü 450 W oluyor. Bunu bir sor bakalım kaça yapıyorlar.

Bu arada yukarıdaki hesabı yaparken simulatör kullandim. Filtre kapasitörler 2 x 4700 µF idi.

1611005953968.png

Onu en sağlıklı olarak akıma göre ve kullanılacak filtre kondansatörüne göre hesaplamak lazım. 24 V 5 A için, şebeke toleranslarını, diyot voltaj düşümlerini ve regülasyon fazlalığını hesap edersek, EN AZ 26 Vrms 5 A veren trafo lazım. Ama madem trafo sardıracaksın olabildiğince genel amaçlı bir trafo olsun. Mesela diyelim ileride 30 V'a çıkan bir güç kaynağı yapıyorsun, o zaman da aynı trafo iş görsün sıfırdan trafo sardırman gerekmesin. Bir de göstergeler ve fan için ayrı sargılar da olsa iyi olur. O yüzden 30 V'a göre düşünelim:

2 x 32 V 7 A sekonder olacak. Her bir sekonderin 12 V ve 26 V dan çıkan ara ucu olacak.

Böylece ilk aşamada 24 V 5 A yaparsın, ama sonra 30 V 5 A olan devreyi yapınca aynı trafo gene iş görür. Kademeli yapacağın zaman da 12 V kademesi çok faydalı olur.

Voltaj ve akım göstergeleri fındık trafo ile yapmak da mümkün. Her kanal için ayrı 2 x 12 V fındık kullanırsın.

Trafonun toplam gücü 450 W oluyor. Bunu bir sor bakalım kaça yapıyorlar.
Abi ben 30x5 = 150w hesaplamıştım. 450w çok pahalı oldu yav :D

Simetrik istemiyorsan 225 W oluyor :) Ama o zaman ileride bir tane daha 225 W sardırman lazım ikinci güç kaynağı için.

Eğer hiç fazladan marj koymazsan, tam sınırda tasarım için 32 x 5 = 160 W trafo yeterli. O zaman eş dosta 30 V da 5 A verdiğini bir süre gösterirsin, trafo da inleye inleye bir süre bunu verir, sonra da kapatırsın :D

Veya Çin usulü tasarlayacaksan 30 V 3 A e göre tasarlarsın. Nasıl olsa kimse 30 V a çıkmaz, 5 A de çekmez diye düşünürsün :katil2:

Simetrik istemiyorsan 225 W oluyor :) Ama o zaman ileride bir tane daha 225 W sardırman lazım ikinci güç kaynağı için.
Simetriğe gerek yok abi. Bir tane var zaten simetrik. Kör topal çalışıyor.
O zaman ben 32v 7A, 12v ve 24v uçlarından çıkış alacak şekilde fiyat istiyorum. Fındık trafo kolay. Hallederim.

Tasarım işine ne diyorsun? Kendim mi yapayım, çinden mi alayım?

Ama 225 W, gece gündüz göbeğini kaşıya kaşıya sana 30 V 5 A verir. Bu önemli bence. Mesela diyelim elektroliz yapacaksın kaplama amaçlı. Bu durumda voltajı akımı ayarlayıp güç kaynağını bırakacaksın saatlerce belki de günlerce çalışacak. İki saat sonra gittiğinde güç kaynağından dumanlar çıktığını görmek istemiyorsan bu fazlalık marjları koyman lazım.

Ben o güç kaynağını 4 ay önce bitirdim.
Tek sorun yetersiz trafo gücü idi ve bunu başka sayfada iki gün önce yazmıştım. Sen trafo konusunda @taydin ın sözünden çıkma.
Ayrıca, radyatörü ve kutunu az geniş tut.
Bu kit yurtiçinde de bulunuyor. Bekleme süresi ve vergiyi eklersen başabaş gibi.
Başarılar dilerim.

Simetriğe gerek yok abi. Bir tane var zaten simetrik. Kör topal çalışıyor.
O zaman ben 32v 7A, 12v ve 24v uçlarından çıkış alacak şekilde fiyat istiyorum. Fındık trafo kolay. Hallederim.

Tasarım işine ne diyorsun? Kendim mi yapayım, çinden mi alayım?

Bence önce hazır devreyi yap. 24 V 3 A olarak bir kenara koy. Sonra bunu 30 V 5 A için modifiye et. Bu arada baya birşey öğrenmiş olacaksın. Ondan sonra sıfırdan tasarıma giriş. Zaten bunun hazırının PCB'si çift taraflı. Sen tek taraflı yapacaksın boyut baya büyüyecek, ona göre kutu gerekecek vesaire.

Ben o güç kaynağını 4 ay önce bitirdim.
Tek sorun yetersiz trafo gücü idi ve bunu başka sayfada iki gün önce yazmıştım. Sen trafo konusunda @taydin ın sözünden çıkma.
Ayrıca, radyatörü ve kutunu az geniş tut.
Bu kit yurtiçinde de bulunuyor. Bekleme süresi ve vergiyi eklersen başabaş gibi.
Başarılar dilerim.
Biz anlaşırız taydin abiyle. Orta yolu buluruz. Kit için link var mı? Ben bulamadım.

32 V 7 A olacak, 12 V ve 26 V da ara uçlar çıkacak. İstersen fan için de bir 12 V 1 A sargı attır.

32 V 7 A olacak, 12 V ve 26 V da ara uçlar çıkacak. İstersen fan için de bir 12 V 1 A sargı attır.
Orjinal tasarım üstünde fan için 7812 var zaten abi. Haricen mi yapayım fan devresini?

Orjinal tasarım üstünde fan için 7812 var zaten abi. Haricen mi yapayım fan devresini?

Orijinal tasarımda 7812 ile ana sargı voltajı düşürülüyor. Orada bir sürü güç ziyan olacak ve 7812 de ısınacak. Ama uygun bir şekilde soğuttuktan sonra mesele yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,813
Üyeler
2,475
Son üye
Omertlha

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back