0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

129.50 ₺ n11 de tek satıcı şu an. Piyasa uçmuş
52 liraya bangood da var. Sanırım banggood vergiler dahil oluyor incelemek lazım.
Şu an aliexpress'te daha avantajlı gibi duruyor.
N11 deki de yurt dışı sipariş diyor. Aliexpressde kargo dahil 52tl den aşağı yok. Anlaşmışlar gibi :)

Bu arkadaş sahibinden.com da aynı şemalı kit'in 1/2 oranında minyatürünü montajlı halde satıyor.
Ben bu yaz 120tl ya aldım güvenilir satıcıdır.
Yalnız bu haliyle 5 amper o transistör kaldırmaz. Güç transistörünü değiştireceksiniz.
Fan çıkışı var mı unuttum yalan olmasın ama sanırım yok.

TarafıMdan hem Çin ürünü kit hem de bu arkadaşın kiti aynı trafoda denendi. Voltaj düşümünün sebebini bulamadım
Ama en sonunda trafoyu suçladım. Çünkü 18volt 80 watt trafom dan 10 voltta 5 amper alabildim diğer voltajlarda 5 amper vermiyor.
Screenshot_2021-01-19-01-18-50-831_com.sahibinden.jpg

Ayrıca arkadaşımla beraber yapmak için iki pcb daha aldıydık. Arkadaşta Sağlık sorunları başladı.Akıbeti belirsiz Bekliyor.
b82078cb40bb14039cae52423db940f4.jpg

Son düzenleme:
Bu arkadaş sahibinden.com da aynı şemalı kit'in 1/2 oranında minyatürünü montajlı halde satıyor.
Ben aldım güvenilir satıcıdır.
Yalnız bu haliyle 5 amper o transistör kaldırmaz. Güç transistörünü değiştireceksiniz.
Fan çıkışı var mı unuttum yalan olmasın ama sanırım yok.

Tarafından hem Çin ürünü kit hem de bu arkadaşın kiti denendi. Voltaj düşümünün sebebini bulamadım
Ama en sonunda trafoyu suçladım. Çünkü 18volt 80 watt trafom dan 10 voltta 5 amper alabildim diğer voltajlarda 5 amper vermiyor.
7400 eklentisine bak
Ahmet Yerli yabancı değil. Çalışmalarını uzaktan takip ediyorum. Genelde amfi devreleri yapıyor.
Ama 50tl den fazla vereceksem kendim yapmayı tercih ederim.

Ahmet Yerli yabancı değil. Çalışmalarını uzaktan takip ediyorum. Genelde amfi devreleri yapıyor.
Ama 50tl den fazla vereceksem kendim yapmayı tercih ederim.
Satış listesinde uyarlama bir class a sınıfı anfisi var. YouTube'da videosunu izledim. Gerçekten güzel.

@Gokrtl alabileceğin en uygun seçenek Banggood gibi duruyor. Vergiler dahil 80 TL. İki adet alırsan her şey dahil 140 TL tutuyor. Trafoyu da simetrik sarılacağını düşünürsek, simetrik besleme için bu fiyat oldukça makul.

1611021713704.png

@Gokrtl alabileceğin en uygun seçenek Banggood gibi duruyor. Vergiler dahil 80 TL. İki adet alırsan her şey dahil 140 TL tutuyor. Trafoyu da simetrik sarılacağını düşünürsek, simetrik besleme için bu fiyat oldukça makul.

7402 eklentisine bak
35tl iken taydin abi al dedi almadım. Şimdi 80tl gözüme çok batıyor ya. :(

Aliexpressden indirim kuponu ile 33tl ye alabiliyorum. Vergisiyle filan 50tl olur yine. Sanırım bunu alacağım.
Screenshot_20210119-093234.jpg

Aklında olan ne varsa bu döneme kadar almak gerekiyordu. Kur artışı iyice yansıdı fiyatlara...

Bir de kupon indirimin belirli bir tutarda mı yoksa oransal bir indirim mi?

Bu devrede aslında önemli bir iyileştirme var yapılabilecek. 0 V a inebilmek için negatif voltaj üreten bir devre var sol altta. Bir tane zener kullanılmış. Zenerlerin voltaj stabilliği, ısı değişimleri karşısında çok stabil değildir. O negatif referansı başka bir yolla üretmeyi denemek lazım, mesela TL431 veya başka düşük voltaj üretebilen bir referans entegresi.

Bu devrede aslında önemli bir iyileştirme var yapılabilecek. 0 V a inebilmek için negatif voltaj üreten bir devre var sol altta. Bir tane zener kullanılmış. Zenerlerin voltaj stabilliği, ısı değişimleri karşısında çok stabil değildir. O negatif referansı başka bir yolla üretmeyi denemek lazım, mesela TL431 veya başka düşük voltaj üretebilen bir referans entegresi.
Ben devreyi çizeyim sonra geliştirmek için uğraşalım abi?

Ben devreyi çizeyim sonra geliştirmek için uğraşalım abi?

Önce standart devreyi yap, iyileştirmesiz. Sonra iyileştirmeleri birer birer yapıp geliştiğini görmek çok tatmin edici olur :) Ben de artık elimdeki iki tanenin montajını yapayım, şemasını çıkarayım. Bakalım internette yayınlanan şemalarla aynı mı bendeki.

Önce standart devreyi yap, iyileştirmesiz. Sonra iyileştirmeleri birer birer yapıp geliştiğini görmek çok tatmin edici olur :) Ben de artık elimdeki iki tanenin montajını yapayım, şemasını çıkarayım. Bakalım internette yayınlanan şemalarla aynı mı bendeki.
Abi demonteyi hazır alıp yaparsam üzerinde oynama şansımız olmaz. değişiklik yapacaksak illaki baştan çizmemiz lazım.
Ben yine de aliexpress dekini alacağım. Ama sıfırdan çizmeye de başlayacağım. Sonra orasını burasını mıncıklarız :)

Abi demonteyi hazır alıp yaparsam üzerinde oynama şansımız olmaz. değişiklik yapacaksak illaki baştan çizmemiz lazım.
Ben yine de aliexpress dekini alacağım. Ama sıfırdan çizmeye de başlayacağım. Sonra orasını burasını mıncıklarız :)

Neden olmasın? Ben elimdeki kartların üzerinde yapacağım modları. Alışığım zaten, bana gelen her prototip sorunlu oluyor, burada düzeltmem gerekiyor. Hatta şu kartta esnek yapılandırma kullandım. Jumper'ları taktığım yere göre devre farklı şekilde yapılandırılıyor, bir nevi FPGA gibi :katil1:

IMG_20210119_130319.jpg

Regüle modeli olarak iyi bir seçim yaptınız.
Ben sizin yerinizde olsam, "ama sizin yerinizde olsam" ustalarıma acaba "toroidal trafo kullansam mı" diye sorardım.
Toroidal trafonun avantajları varsa, ben de bilmek isterdim.

Regüle modeli olarak iyi bir seçim yaptınız.
Ben sizin yerinizde olsam, "ama sizin yerinizde olsam" ustalarıma acaba "toroidal trafo kullansam mı" diye sorardım.
Toroidal trafonun avantajları varsa, ben de bilmek isterdim.
Amfi devreleri ile uğraşırken toroidal'ın daha iyi olduğunu öğrenmiştim ama detayını şuan hatırlamıyorum.

Ama anfi Toroidi ile, toroidal trafo farklı En azından voltajları farklı.
Anfi toroidinin çalıştığı frekans farklı, onlar ses frekansında çalışıyor. Nerede kullanıldıklarını bilmiyorum Ama sanırım ses çıkış katının hoparlör empedans uyumu içindir.
Toroidal trafo ise, bizim bildiğimiz normal sac trafonun daha verimli ve anma akımı ile daha iyi özellikleri olan bir trafo dur. Ben lab-bech için elime geçentrafo'yu kullandım.
Siz yine de ustalarımın görüşlerine uyun.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,759
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back