0 - 30V, 5A Demonte Güç Kaynağı Tasarımı

Elimde cihaz yok daha alamadım önceden sorayım dedim abi
Forumda bir kaç kişide vardı. Aslında yeni bir konu açıp sorsan daha iyi olur. Bu konuyu merak etmeyenler girmezse senin sorunu göremezler.

Akım ayarlı güç kaynağım yokki :)
Forumca birleşip adam akıllı çalışan dört dörtlük bir güç kaynağı projesi çıkaramadık ki. @taydin bey başladı ama devamını getiremedik maalesef.

Forumca birleşip adam akıllı çalışan dört dörtlük bir güç kaynağı projesi çıkaramadık ki. @taydin bey başladı ama devamını getiremedik maalesef.
Parası olan Korad 5000 alıyor geçiyor çünkü. Proje yapmak hobi işi, zevk meselesi. Tabi hobicilerin durumu da malum.

Aslında son değişikliklerle artık o güç kaynağı doğru çalışıyor. Ama piyasadan alınan devre üzerinde yapılacak değişiklikleri net olarak özetlememiz lazım. Şu anda konunun tamamını okumak gerekiyor ne yapılması gerektiğini anlamak için.

Aslında son değişikliklerle artık o güç kaynağı doğru çalışıyor. Ama piyasadan alınan devre üzerinde yapılacak değişiklikleri net olarak özetlememiz lazım. Şu anda konunun tamamını okumak gerekiyor ne yapılması gerektiğini anlamak için.
Sen en son yaptığın değişikliklerin test edilmesi gerektiğini söylemiştin yanlış hatırlamıyorsam abi.

Sen en son yaptığın değişikliklerin test edilmesi gerektiğini söylemiştin yanlış hatırlamıyorsam abi.

Konuyu son güncellemem zaten testler idi. OPAMP'leri 36 V luk bir tek transistörlü regülatör ile besleyince 30 V 3 A alabildim. Regülasyon performansı da çok iyi idi.

Konuyu son güncellemem zaten testler idi. OPAMP'leri 36 V luk bir tek transistörlü regülatör ile besleyince 30 V 3 A alabildim. Regülasyon performansı da çok iyi idi.
Allah Allah. Ben nasıl kaçırdım o kısmı yav? :)
O zaman 30v 5A için tek yapmamız gereken de yük transistörü eklemek.
Ben bir daha inceleyeyim konuyu da kendi devremde değişiklikleri uygulayayım. Ben 24v olarak çizmiştim enson devreyi.

Allah Allah. Ben nasıl kaçırdım o kısmı yav? :)
O zaman 30v 5A için tek yapmamız gereken de yük transistörü eklemek.

Konu içindeki geliştiremeler, daha doğrusu @taydin hocamın amacı demonte kit üzerinde yapılacak minimum değişiklikler ile daha düzgün çalışır hale getirmekti ve bu oldu.
Benim dört dörtlük çalışandan kastım baypass devresi ilaveli ve yapılan tüm değişiklikler ile yeni pcb tasarlanması idi. Kendim zaman buldukça bypass üzerinde çalışıyorum ama bir sonuç alamadım çünkü giriş voltajı değiştikçe tüm düzen alt üst oluyor. Bypass kullanmak için devreyi ayrı bir kaynaktan sabit 36v ile beslemek, çıkış transistörünün kollektörünü bypass devresi ile beslemek gerekiyor.

Son düzenleme:
Konu içindeki geliştiremeler, daha doğrusu @taydin hocamın amacı demonte kit üzerinde yapılacak minimum değişiklikler ile daha düzgün çalışır hale getirmekti ve bu oldu.
Benim dört dörtlük çalışandan kastım baypass devresi ilaveli ve yapılan tüm değişiklikler ile yeni pcb tasarlanması idi. Kendim zaman buldukça bypass üzerinde çalışıyorum ama bir sonuç alamadım çünkü giriş voltajı değiştikçe tüm düzen alt üst oluyor. Bypass kullanmak için devreyi ayrı bir kaynaktan sabit 36v ile beslemek, çıkış transistörünün emiterini bypass devresi ile beslemek gerekiyor.
Ben yeni pcb'sini yaptım da biraz kendime müslümanlık yapmış oldum :D
Bende kademeli trafo aşaması ve arduino desteği var. Timur abinin son 30v desteğinide eklemedim.(Yeni haberim oldu)

Acaba diyorum proje yaparken çok mu suyunu çıkarıyorum. "O olsun", "Bu olsun" derken içinden çıkılmaz hale sokuyorum galiba.
Ya aç gözlülüğümden, ya yapmışken en iyisi olsun dan veyahut da başka birşey bilemiyorum. :)

psu.PNG

Bende kademeli trafo aşaması ve arduino desteği var. Timur abinin son 30v desteğinide eklemedim.(Yeni haberim oldu)

Acaba diyorum proje yaparken çok mu suyunu çıkarıyorum. "O olsun", "Bu olsun" derken içinden çıkılmaz hale sokuyorum galiba.
Ya aç gözlülüğümden, ya yapmışken en iyisi olsun dan veyahut da başka birşey bilemiyorum. :)

14801 eklentisine bak
Eline sağlık. Peki bu hali test edildi mi? Yukarıdaki mesajımla ilgili. Çünkü bypass devresi ile sağlıklı çalıştıramadım ben.

Eline sağlık. Peki bu hali test edildi mi? Yukarıdaki mesajımla ilgili. Çünkü bypass devresi ile sağlıklı çalıştıramadım ben.
Yok test edilmesi. Çünkü çift taraflı basılmalı ve atlama yollarının içi kaplı olmalı. Param yok bunu ilerletmek için.
Zaten bu saatten sonra basmam bunu. İllaki düzeltmek şart oldu.

Şahsi fikrim bu şekilde basarsam çalışacaktır. Sadece emin olamadığım sonradan akım ölçmek için eklediğim opamp kısmı. Gerisi çalışır.

Aynen öyle;
-Hatırladığım kadarı ile 30volt işi OpAMp değiştirdi.
-Otomatik vites işi sırf 30volt yüzünden çok detay duruma geldi.
-Değişik arduino voltaj/Akım ölçer, ısı ölçer.Termik fan vs. derken Beynim yandı benim.Çünkü Sizler bana göre çok daha profesyonelsiniz.
BENCE;
+24 volt çoğunlukla yeterliydi.
+Hazır volt/amp göstergesi kullanabilirdiniz.
Üzerinde durulması gereken en önemli husus bence;
+YÜKTE voltaj düşümü varmı ve yükteki ripple oranı
+Uzun süreli yükte ve örneğin 3 volt 5 amperde Radyatör ve transistör ısısı
Bir proje ne kadar detay olursa projenin hacmi, maliyeti ve bitirilememe oranı artıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back