19,5v 9,24A Laptop adaptörü yerine tavsiye

Harmonik

Aktif Üye
19,5v 9,24A laptop adaptörüne ihtiyaç var bu türden adaptörler oldukça pahalı. Uygun fiyata nasıl çözebiliriz?
24v 10A Metal kasa adaptörler var mesela 20v zener diyotla ihtiyaç giderilebilir mi?

Teşekkürler.

sanırım bir oyuncu bilgisayarı adaptörü.
genelde etiket değerindeki akıma çok yakın çekiyorlar.
benim bilgisayarın adaptörü 6.15A etiket değerine sahip ben 5.9 çektiğini biliyorum.
zener ile malesef çok zor ya çok zener paralleyeceksiniz soğutmaya vs. çalışacaksınız buda taşınabilirliği bitiriyor,
ya tamir ettimeyi deneyin son çarede artık normal laptop olarak hayatına devam etmesini tercih edip 5-6A olan soketi uyanlardan bir tane alıp geçin ama oyun oynarken yani makine yükteyken daha düşük akımlı adaptör kesinlikle aşırı akım saptayıp kapatır çıkışını.

sanırım bir oyuncu bilgisayarı adaptörü.
genelde etiket değerindeki akıma çok yakın çekiyorlar.
benim bilgisayarın adaptörü 6.15A etiket değerine sahip ben 5.9 çektiğini biliyorum.
zener ile malesef çok zor ya çok zener paralleyeceksiniz soğutmaya vs. çalışacaksınız buda taşınabilirliği bitiriyor,
ya tamir ettimeyi deneyin son çarede artık normal laptop olarak hayatına devam etmesini tercih edip 5-6A olan soketi uyanlardan bir tane alıp geçin ama oyun oynarken yani makine yükteyken daha düşük akımlı adaptör kesinlikle aşırı akım saptayıp kapatır çıkışını.
Bildiğim kadar trimpottan birkaç volt gerilim ayarı yapılabiliyor çıkışa diyot ilavesi ile 24v metal kasa adaptör iş görmez mi ?

19,5v 9,24A laptop adaptörüne ihtiyaç var bu türden adaptörler oldukça pahalı. Uygun fiyata nasıl çözebiliriz?
24v 10A Metal kasa adaptörler var mesela 20v zener diyotla ihtiyaç giderilebilir mi?

Teşekkürler.
Bu metal kasa adaptörlerin tl431'li geri beslemelerine müdahale ederek voltajı normal ayarından aşağı veya yukarı çekmek mümkün. 24V böyle bir adaptörü 32V kullanıyorum sorunsuz. 12V 3B yazıcıyı da 15V yaptım yatak çabuk ısınsın diye yıllar oldu sıkıntı yok. Aşağı çekmek de mümkün ama belli sınırlarda. Bendeki 24V 16V gibi ayarlayınca stabil olmamıştı mesela. Akşam bir deney yaparım. E-yük de var ne de olsa.

Bu metal kasa adaptörlerin tl431'li geri beslemelerine müdahale ederek voltajı normal ayarından aşağı veya yukarı çekmek mümkün. 24V böyle bir adaptörü 32V kullanıyorum sorunsuz. 12V 3B yazıcıyı da 15V yaptım yatak çabuk ısınsın diye yıllar oldu sıkıntı yok. Aşağı çekmek de mümkün ama belli sınırlarda. Bendeki 24V 16V gibi ayarlayınca stabil olmamıştı mesela. Akşam bir deney yaparım. E-yük de var ne de olsa.
snubber modifiyesi yapmazssak kumar oynamış oluruz.
şuan en dandik bilgisayar normal şartlarda 5bin liradan aşşağı değil kaldı ki 9A akım çeken makine tahminim asus msi yada hp'dir bu markalar pahalı markalar kumar oynamak büyük risk hele birde adaptörü ile smbus üstünden iletişim kuruyorsa bu iş yatar zaten doğru bir yolda değil çalışır mı çalışır ama bilgisayarın ne kadar hoşuna gider besleme çünkü artık sadece pili şarj etmiyor yüke geldiinde pilden akım çekmeyi bırakıp sadece adaptör üstünden besleniyor.

Bu durumda ilk yapılacak şey tamir olayına girişmek olmalı gibi duruyor. Teşekkürler arkadaşlar.

Arkadaşımın PC'si DELL insparon 7577oyun Bilgisayarı orjinal adaptör 19,5v 180w

ya tamir veya pahalı da olsa orijinalini alın.
Risk almaya değmez...
anlamsız şekilde bilgisyaar yedek parçası yatırım aracı haline gelmeye başlıyor.
geçen gün msi ste17 ekranını değiştim sadece ekranı 10 dakika pazarlık ile 4700e zor aldım.
batarya,ekran,klavye,adaptör bilgisayarın real fiyatından hızlı artıyor anlamış değilim.

Sadece Bilgisayar değil.
Hayatın tüm alanında pandemi den sonra enflasyonla açıklanamayacak fiyat düzeltmesi var.
İnanılmaz rakamlar oluşuyor.
Çin de 1-1.5 $ kapıma kadar ürün getirtirdim.
Şimd aynı ürün 3$ + 70-80 TL kargo bedeli var.
Yurtiçi bir yerden başka bir yere kargo gönderilecek 30-40 TL ücret çıkıyor.
Yakıt fiyatları, kargo fiyatları, gıda, emlak, otomotiv hepsinde uçuk rakamlar....

Bazı ürünlerde köpük fiyatlanma olsa da yüksek enflasyonda zamanla fiyatlar olması gereken yerde olacaktır.

Benim gördüğüm 3-5 sene geri gittik/fakirleştik gibi...

Son düzenleme:

Bunun fiyatı iyi ama kalitesi nasıldır bilemedim.
Satıcı ile görüşün. Ürün hakkında bilgi alın. Satın alanların memnun olup/olmadığını öğrenin.
Veya muadil ürün önerisi var mı öğrenin?

Garanti süresini/servisini öğrenin.
Fatura isteyin.

Trimpot bulunan smps'ler %10 civarı ayar imkanı verir. O da 21.6 v yapar. 3 tane seri diyot bağlasan tanesi 0.7 den 19.5 volta düşer. Max yükte Diyot başına 6.5w ısı düşer. Diyot bu ısıyı atabilir mi emin değilim. Denemek lazım. Ayrıca %10 dedim ama bendeki 24v smps ler ayarla 19 volta kadar iniyor. Belki diyota hiç gerek kalmayabilir.
En son çıkışa bir tvs diyot bağlanıp smps arızasında bilgisayar korumaya alınabilir.
Öte yandan 19.5 un da bir toleransı vardır illaki. 1-1.5 v fazlayla bir şey olacağını sanmam.

Trimpot bulunan smps'ler %10 civarı ayar imkanı verir. O da 21.6 v yapar. 3 tane seri diyot bağlasan tanesi 0.7 den 19.5 volta düşer. Max yükte Diyot başına 6.5w ısı düşer. Diyot bu ısıyı atabilir mi emin değilim. Denemek lazım. Ayrıca %10 dedim ama bendeki 24v smps ler ayarla 19 volta kadar iniyor. Belki diyota hiç gerek kalmayabilir.
En son çıkışa bir tvs diyot bağlanıp smps arızasında bilgisayar korumaya alınabilir.
benim omron 24V 15A 18-29 arası ayara izin veriyor.

Ben de şimdi omronla denedim 18.5- 29 arası ayar yapılabiliyor.
IMG_20230110_171855_N.jpg

Biz hep bunları kullanıyoruz. Arazide, şehir içinde farketmez. Yılladır, 200-300 tane olmuştur daha bir tane bile bozup gelen olmadı. Çok sağlam cihazlar.
birde kolay bulunsalar ne zaman almaya kalksam en az 1 hafta bekliyorum.

ben bozulanını gördüm ama tamir edilemeyeni görmedim hep çıkış diyotları gidiyor başka arızasına rastlamadım.

birde kolay bulunsalar ne zaman almaya kalksam en az 1 hafta bekliyorum.

ben bozulanını gördüm ama tamir edilemeyeni görmedim hep çıkış diyotları gidiyor başka arızasına rastlamadım.
Bozulup gelen olsa 1 tane tamir edip kendi envanterime katacam ama yok işte :D pahalı da gavur.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back