Ahmet

S38>S85
Laptopumun yaşı gereği bataryası artık 20 dakikadan fazla dayanmıyor.

Evden dışarı çıkarınca priz arıyorum bilgisayarı istediğim gibi kullanmak için.
Bilgisayarım normal kullanımda adaptöründen 2.5-3A seviyesinde akım çekiyor fakat biraz yüke binince bu akım 5.5A seviyelerine çıkıyor ve bu değer pik değeri değil mesela "Forza Horizon 5" oynarken ekran parlaklığı full açık mouse takılı oyun orta ayarlardayken 5.7A ölçtüm.

Kafamdaki planım
Power bank'ini kullanırken cihazı yüke vermeden
-Ekran parlaklığı olabildiğince kısık konumda.
-Klavye aydınlatması off konumda.
-Bluetooth Kapalı
-Wifi Kapalı
-Konum Kapalı
-GPU off sadece CPU on
-Güç tasarrufu modunda

Adaptörden 1.95A çekiyor

4S2P şeklinde bir hücre yapıp bunu 19Volt seviyesine çıkarmamak.
Veya
5S2P yapıp 2 Volt kırpacak bir devre yapmak bunu güçlü diyotlar ile 0.7v kırparak yapabilirim.

Soracaklarım burada başlıyor.
4S2P Yapıp 3 Volt yükseltip MAX 3 amper çekebileceğim bir devre var mı?
5S2P Yapıp 6A10 gibi diyotlar ile 2 volt kırpmanın artıları eksileri ne olur?

4S2P Şeklinde bağlanmış pilleri en sağlıklı şarj yönetmi nedir?
5S2P Şeklinde bağlanmış pilleri en sağlıklı şarj yönetmi nedir?

Nedir bu S ve P ibareleri

4S 4 Adet pilin seri bağlanması.
5S 5 Adet pilin seri bağlanması.

4S2P 4 Seri bağlı pile 4 Paralel grup Yani her hücre 2 paralel pilden oluşuyor.
4S2P 5 Seri bağlı pile 5 paralel grup Yani her hücre 2 paralel pilden oluşuyor.
181.png
182.png

18650 ile kesinlikle en az 6S olması lazım, çünkü piller deşarj oldukça voltajları düşecek. Bu durumda piller tam dolu olduğunda 22.2 V, piller mesela 3.2 V değerine düşünce de 19.2 V olacak. Bir DC/DC converter ile de 19V çıkış elde edebilirsin.

18650 ile kesinlikle en az 6S olması lazım, çünkü piller deşarj oldukça voltajları düşecek. Bu durumda piller tam dolu olduğunda 22.2 V, piller mesela 3.2 V değerine düşünce de 19.2 V olacak. Bir DC/DC converter ile de 19V çıkış elde edebilirsin.
Abi elimdeki 18650 pillerin hepsi tam dolduğunda 4.20V seviyesinde oluyor.
6 x 4.20 = 25,20

Bu haldeyken 5.60V step down üstünde harcanacak.
Git gite bu harcanacak voltaj azalacak. Sanırım en doğru yol
6S2P yapmak.

LM2596 üstünden 3 amper civarında çekmek LM2596yı patlatacaktır.
Güçlü bir step down modül bulmayım veya step down modül ile bir mos sürmeliyim.

Abi elimdeki 18650 pillerin hepsi tam dolduğunda 4.20V seviyesinde oluyor.
6 x 4.20 = 25,20

Git gite bu harcanacak voltaj azalacak. Sanırım en doğru yol
6S2P yapmak.

LM2596 üstünden 3 amper civarında çekmek LM2596yı patlatacaktır.
Güçlü bir step down modül bulmayım veya step down modül ile bir mos sürmeliyim.

18650 nin nominal voltajı 3.7 V tur. Deşarj oldukta bu düşer. "Tam deşarj" olduğunu ifade eden voltaj için bir değer seçmen lazım. Diyelim 3.2 V seçtin. Bu durumda 6S yapı kullanırsan, "tam dolu" dan "tam boş" aralığında her zaman 19 V üzerinde kalıyorsun.

Bu dediğin lineer regülatör için geçerli. DC/DC konverter bir SMPS yapısıdır, üzerindeki kayıp çok azdır.

18650 nin nominal voltajı 3.7 V tur. Deşarj oldukta bu düşer. "Tam deşarj" olduğunu ifade eden voltaj için bir değer seçmen lazım. Diyelim 3.2 V seçtin. Bu durumda 6S yapı kullanırsan, "tam dolu" dan "tam boş" aralığında her zaman 19 V üzerinde kalıyorsun.

Bu dediğin lineer regülatör için geçerli. DC/DC konverter bir SMPS yapısıdır, üzerindeki kayıp çok azdır
Daha önce düşük güçlerde kullandım smps çalışan lm2596 ama benim laptop öncekine göre aşırı fazla akım çekiyor sanırım elektronik ve yazılımla uğraşan birisi için çok yanlış cihaz tercih ettim gerçi alırken gözümü oyun oynamak bürümüştü şuan haftada 1 saat bile oynamıyordumdur çabuk sıkıldım.

monster(clevo) v16.1 önceki kullanıdğım acerin çoğu özelliği kapalı güç tasarruf odaklı ayarlayınca çektiği akım 1A seviyesine dahi çıkmıyor.
Bunda neredeyse ekranı kapatacak kadar kısıyorum, birçok şeyi devre dışı bırakıyorum , usbleri boş bırakıyorum yine de 2A e yakın bir akım çekiyor :kizgin3:

Bana biraz daha güçlü bir step down veya bu lm2596 çıkışına güçlendirme yapacak bir devre lazım önce direkt lm2596 ile deneyeceğim neler oluyor.

Birde 6S2P şarj edebilecek bir devre lazım her baktığım yanıltıcı başlık atılmış şarj koruma devresi olarak geçiyor bana şarj edecek bir devre lazım.

Bu konuyu derinlemesine 18 hazirandan sonra işleyeceğim bence çağın ihtiyacı bu laptop için power bank.

Gerçi adaptörüde kendinden az kalır bir adaptör değil tam yükteyken bilgisayar yani 5.70A çekerken AC taraftan 1.85A çekiyor adaptörü.
Çok fazla canımı sıkarsa bu pil şarj olayı 3S şarj aleti alır birde küçük oto inverter alırım:katil2:

Great Scott 8S2P batarya ile yapmış daha önce.
Onun cihazda benimki gibi fazla akım çekiyor.
8A step down modül kullanmış.

dzz.png

Şöyle bir devre kurdum ama ne kadar etkili olur acaba gerilim koruması anlamında.

Röleyle aşırı voltaj koruması olmaz Ahmet, tepki süresi fazla uzun olur. Sigorta ve TVS kullanmak lazım.

tvsss.png

Bu şekilde olur mu abi?
Aşırı voltaj durumunda bt169 iletime geçip bana bilgi verecek.

BT169 gate'ini şaseye çekmişsin, o tristör hiçbir zaman iletime geçmez. Ben olsam F2 ye paralel bir LED bağlarım (seri direnç ile tabiki). Böylece sigorta atık iken bir yük beslemeye kalkarsan LED yanar.

BT169 gate'ini şaseye çekmişsin, o tristör hiçbir zaman iletime geçmez. Ben olsam F2 ye paralel bir LED bağlarım (seri direnç ile tabiki). Böylece sigorta atık iken bir yük beslemeye kalkarsan LED yanar.
Abi tvs yüksek voltaj duyunca üstünden akım geçirmeye başlayacak bu geçen akım 169'u iletime sokmaz mı?

Bu dediğin yöntemi'de not edeyim 169'u iletime sokamazssam bu dediğini yapacağım abi.

Abi tvs yüksek voltaj duyunca üstünden akım geçirmeye başlayacak bu geçen akım 169'u iletime sokmaz mı?

Şase potansiyeli nedir? 0 V. Şaseye akan akım ne olursa olsun şase her zaman sıfırdır. O yüzden tristörün iletime geçmesi mümkün değil.

bc.png

Buda olmamışsa eğer senin çözümüne dönüyorum abi.
Burada düşündüğüm ise.

Sigorta atınca boşta kalan sigortanın önüne direnç üstünden şase gelecek ve BC307 iletime geçecek ledi yakıp beni uyaracak bir sakatlık var diye.

Sigorta atmamışssa bc307'nin iletime geçme şartı sağlanmayacak.

R1 ve R2 değerleri pek uygun değil. R2 fazla düşük, Q1 bazından aşırı fazla akım akabilir. R1 fazla yüksek, Q1 i satürasyona sokmaz ve LED de yanmaz.

Ama bunları devreyi kurduğun zaman gene de dene, neden çalışmadığını gör. Bu işi derinlemesine öğrenmek için böyle yapmak lazım. Yoksa birisi "böyledir" dedi diye inanmaman lazım, söyleyen yanılmış olabilir.

R1 ve R2 değerleri pek uygun değil. R2 fazla düşük, Q1 bazından aşırı fazla akım akabilir. R1 fazla yüksek, Q1 i satürasyona sokmaz ve LED de yanmaz.
R1 47k yapsam nasıl olur?

R2'yi ezberden koymuştum.
Datashee'den ufak bir hesapla 50R koymam gerektiğini anlıyorum sanırım.

Ama bunları devreyi kurduğun zaman gene de dene, neden çalışmadığını gör. Bu işi derinlemesine öğrenmek için böyle yapmak lazım. Yoksa birisi "böyledir" dedi diye inanmaman lazım, söyleyen yanılmış olabilir.
Bu güne forumda paylaştığım projelerim hep aceleydi abi çünkü günlük zamanlarım vardı elektroniğe ayırdığım , ders çalışmaya ayırdığım , oyun oynamaya ayırdığım , hava almaya ayırdığım zamanlar olduğu için tam zamanımı ayıramadım projelere.

Normalde en saçma gelen en yanlışları dahi denerim yanlış'da olsa mutlaka oradan çıkaracaklarım olur bu güne kullandığımdan çok bozduklarım var denerken bozuyorum hep.

Bundan sonraki projelerimi adım adım paylaşıcam çünkü çok daha fazla vakit ayırıyor olacağım.

Devreyi kafamda şekillendirmişken birde bakayım dedim nerelerden alabiliyoruz bu ürünleri.

Türkiyede tvs voltaj aralığı en fazla çeşitli satış yapan birtek özdisan var.
Mecburen bütün siparişimi buradan tamamlamak durumundayım.

TVS olarak bunu buldum
Birde almışken 5 olanınıda alayım dedim işime yarar bir gün.

Acaba normal cam sigortalar yetişir mi?
Yoksa hızlı olanları var mı?

E bu özdisan'da 6S bms yok:mad:
BMS'yi çankaya 2. onur'dan alacağız mecburen.
Zaten laptop için jack'da almam gerekiyordu gidicektim.
Önce devre sonra kutu yapıcam boyutları ne olur tam kestiremiyorum.

Her türlü sigorta iş görür Ahmet. Sigorta atana kadar bütün akımı TVS üzerine alacak.

Her türlü sigorta iş görür Ahmet. Sigorta atana kadar bütün akımı TVS üzerine alacak.
Bununda deneyini yapacağım abi.
Ama bir huyum özellik eklemeden duramıyor.

Madem elimizde totalde 22V bir voltaj var taşınabilir halde neden telefon şarj etmeyelim?
Neden 22-1 arasında ayarlanabilir bir kaynak olmasın mesela babamın panasonic bilgisayarı 15V ile şarj oluyor onuda şarj edebiliriz.
Veya ev dışında 12V kaynağa ihtiyaç duyarsak elde edebilelim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,809
Üyeler
2,468
Son üye
kate22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back