200w 12 v Amfi Yardım

Merhabalar 200 w 12 v lık amfi yapmam gerek proje için ama elmde şema ve çizim yok konu hakkıdna pek bir bilgi sahibi de değilim yardımcı olur musunuz ?
watt neye göre belirlenir ?
İstediğim hoparlörü bağlayabilir miyim ?

Transistörlü mü? Yoksa entegre mi?
Okul projesi mi?
Stereo mu? Mono mu?
Stereo ise kanal başı 200w mı? Yoksa iki kanal toplamı 100w + 100w mı?
Amfi çıkışın ile hoparlörlerin birbirine çok yakın olmalıdır.
Amfin 200w ise hoparlöründe 200w olmalı ki patlamasın.

P: Power (watt)
V: Volt
A: Amper

P=V*A

Transistörlü mü? Yoksa entegre mi?
Okul projesi mi?
Stereo mu? Mono mu?
Stereo ise kanal başı 200w mı? Yoksa iki kanal toplamı 100w + 100w mı?
Amfi çıkışın ile hoparlörlerin birbirine çok yakın olmalıdır.
Amfin 200w ise hoparlöründe 200w olmalı ki patlamasın.

P: Power (watt)
V: Volt
A: Amper

P=V*A
200 w oto amfi 12 v gerilim olduğu sürece nasıl olduğu fark etmiyor çizimi şemayı pcbyi her şeyi kendim yapmam gerek

Oto amfiler normalde 4 çıkışlıdır. Kanal başı 50w gibi hesaplanabilir. Ama önce şunu belirleyelim. Bu bir ödev mi? Arabaya lazım olan bir amfi mi? Yoksa hobi olarak yapmak istediğin bir şey mi?
Ödev ise yardımcı oluruz.
Arabaya amfi lazım ve sen piyasada satılanlar pahalı diye kendin yapmak istiyorsan inan daha pahalıya gelir.
Yok elektronik merakın var hobi amaçlı yapmak istiyorsan maddiyatı çok düşünmeden yapabilirsin.

Oto amfiler normalde 4 çıkışlıdır. Kanal başı 50w gibi hesaplanabilir. Ama önce şunu belirleyelim. Bu bir ödev mi? Arabaya lazım olan bir amfi mi? Yoksa hobi olarak yapmak istediğin bir şey mi?
Ödev ise yardımcı oluruz.
Arabaya amfi lazım ve sen piyasada satılanlar pahalı diye kendin yapmak istiyorsan inan daha pahalıya gelir.
Yok elektronik merakın var hobi amaçlı yapmak istiyorsan maddiyatı çok düşünmeden yapabilirsin.
online staj olarak bu devreyi yapacağım elektronik hocamız bu ödevi verdi şartları ise bütn aşamaları kendi yapmamız 200 w 12 v olması. bunun için araştırma yaptığımda ya 200 w değil ya da 12 v değil. bulduklarımda sadece devreyi göstermiş. Çizimle ilgili bir ders almadığım için çizimi yapmam çok zor oluyor

12v * 17A = 204w eder. 17 Amper ciddi bir değer. Elinde bunu sağlayacak trafo yada akü var mı?

Havya, lehim teli filan var mı?

Benim 24v 50 watlık amfim için yaklaşık 400tl trafo parası istediler. 200 watt için ne isterler tahmin et. Böyle bir bütçen var mı?
Amacım zorluk çıkarmak değil ama neyle uğraştığını bil istiyorum. Hocanın öğrencisine böyle bir proje vermesini mantıklı bulmadım.

Benim 24v 50 watlık amfim için yaklaşık 400tl trafo parası istediler. 200 watt için ne isterler tahmin et. Böyle bir bütçen var mı?
Amacım zorluk çıkarmak değil ama neyle uğraştığını bil istiyorum. Hocanın öğrencisine böyle bir proje vermesini mantıklı bulmadım.
Hocamın projeyi araştırdığından bile emin değilim projelerin adına bakarak direkt veriyorlar bence soru sorduğumuzda da cevaplamıyor sadece istenilen gibi yapın deyip geçiştiriyorlar. Bu bütçede bir öğrenci virüs döneminde çalışmayan biri olarak çok büyük bir bütçe

2 x 100 W = 200 W mı yoksa 2 x 200 W = 400 W mı önce bunu netleştirmen lazım.

Veya 1 x 200 W lık mono amfi mi isteniyor. Tasarım tamamen buna göre değişir.

Hocamın projeyi araştırdığından bile emin değilim projelerin adına bakarak direkt veriyorlar bence soru sorduğumuzda da cevaplamıyor sadece istenilen gibi yapın deyip geçiştiriyorlar. Bu bütçede bir öğrenci virüs döneminde çalışmayan biri olarak çok büyük bir bütçe
Sonuç olarak öğretmenle iletişim kurmaya çalışmanı tavsiye ederim. İlla bu olacak derse ve sende yapmayı kabul ediyorsan netteki projeleri araştırır 200w lık bir amfi buluruz. Birlikte ilerleriz.

1 x 200 W lık mono amfi olduğunu varsayalım. Burada hemen şu zorluk çıkıyor karşına: Piyasada yaygın bulunan hoparlörler 4 Ω ve 8 Ω dur. Eğer 4 Ω, 200 W lık bir hoparlörden 200 W güç almak istiyorsan, kabaca 40 V luk besleme gerilimi lazım olur. Ama arabada sadece 12 V var.

Bu durumda da iki seçenek çıkıyor karşına:

1) Belli sayıda 4 Ω hoparlörü paralel bağlayacaksın empedansı düşürmek için

2) Bir SMPS boost converter ile 12V akü geriliminden 40 V elde edeceksin.

Bence senin aşamada 1. seçenek daha mantıklı. Ama ekipman olarak en az bir multimetre de lazım olur. Tek havya ile birşey yapamazsın.

Sonuç olarak öğretmenle iletişim kurmaya çalışmanı tavsiye ederim. İlla bu olacak derse ve sende yapmayı kabul ediyorsan netteki projeleri araştırır 200w lık bir amfi buluruz. Birlikte ilerleriz.
Hocaya mail attım durumu. Duruma göre tekrar yazacağım çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için

1 x 200 W lık mono amfi olduğunu varsayalım. Burada hemen şu zorluk çıkıyor karşına: Piyasada yaygın bulunan hoparlörler 4 Ω ve 8 Ω dur. Eğer 4 Ω, 200 W lık bir hoparlörden 200 W güç almak istiyorsan, kabaca 40 V luk besleme gerilimi lazım olur. Ama arabada sadece 12 V var.

Bu durumda da iki seçenek çıkıyor karşına:

1) Belli sayıda 4 Ω hoparlörü paralel bağlayacaksın empedansı düşürmek için

2) Bir SMPS boost converter ile 12V akü geriliminden 40 V elde edeceksin.

Bence senin aşamada 1. seçenek daha mantıklı. Ama ekipman olarak en az bir multimetre de lazım olur. Tek havya ile birşey yapamazsın.
Sadece bunu yollayıp yapın dediler. Bu konu hakkında bir eğitim almadığımız için de öyle ortada kaldım. Mini 200 w en mantıklısı gibi duruyor. Ama bunun içinde çizim ve yapımda ne kadar zorlanirim V3 masarafim ne kadar olur onu merak ediyorum. Bir öğrenci için 50 TL bile büyük parayken 500 600 TL beni çok zorlar
Screenshot_20200807_140055_com.google.android.apps.docs.editors.docs.jpg

Yapın dediler derken senin sınıfındaki tüm öğrenciler ortaklaşa bir anfimi yapacak yoksa herkez 1 er tanemi yapacak?

Peki bu 5- 10 kişi nin kim olduklarını telefonlarını,şimdiye kadar neler yaptıklarını biliyormusun?

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back