2014 yılında sıfırdan 3d yazıcı yapmış olan Türk

taydin

Timur Aydın
Staff member
rhino3dprinter'in blog sayfasındaki bir makaleden aşağıdaki siteye eriştim:

Bu blog sitesini oluşturan Özgür Aslan, sigma profiller ve başka bir 3d yazıcıda basılan ABS parçalar kullanarak sıfırdan bir 3d yazıcı tasarımını anlatıyor ve tasarımın tamamını da açık kaynak olarak isteyenin erişimine sunuyor. İyi ki ülkemizde böyle insanlar var.

Ender 3 Pro için bl touch ve lazer modları yapmak istiyorum. Aslında bütün bu gayretim PCB üretimini ve dolayısıyla tekrarını kolaylaştırmak. X,Y,Z olayının tadına bakınca bırakamıyor insan, her uç takılsın istiyor. :D Ben 3 yılda hazırını zar zor aldım, vallahi bravo adama...

Okuduğu kitaplara bakarsan adam sağlık elektroniği ile ilgileniyor gibi dolayısı ile kalifiye ve imkanları yerinde biridir. Bir an kendimi yerli sherlock holmes gibi hissettim. :katil2:

Full lineer raylı sistem. Tabla da oldukça kalın (8 mm gibi) bir aluminyum çerçeveden oluşuyor. Eğer sigma profiller de çok sağlam bir şekilde birbirini tutuyorsa çok güzel sonuç verir.

Sigma profiller için burada bir üretici buldum. Oradan istediğim kalitede ürün alabilirim. Daha doğrusu Konya'da üretiliyor, burada fabrikanın şubesi var ve doğrudan sahiplerini tanıyorum. Lineer yatak elektronik filan (bir de tecrübesizlik) derken fiyat artar da artar.

Benim aklımı karıştıran lazer için ayrı bir cihaz yapmak yerine Creality'nin orijinal lazer ürünün alıp benim yazıcıya 46 dolar + vergi ye takabilirim. Bakırı boyayıp, boya kazıma ile PCB yapmak için bu lazerin özellikleri iş görür mü, onları bilmiyorum.

Altı üstü hazır kit birleştiriyor hocam. :D Tek sıkıntı eskiden ortalıkta dolaşan satın alma listeleri vardı. Hangisi tam kimse bilmiyordu. Bilenler hazır kit satanlardı. Yapanlar da biz yandık siz de yanın kafasındaydılar.

Asıl kral burada makineyi toplarken.

Sigma profiller için burada bir üretici buldum. Oradan istediğim kalitede ürün alabilirim. Daha doğrusu Konya'da üretiliyor, burada fabrikanın şubesi var ve doğrudan sahiplerini tanıyorum. Lineer yatak elektronik filan (bir de tecrübesizlik) derken fiyat artar da artar.

Benim aklımı karıştıran lazer için ayrı bir cihaz yapmak yerine Creality'nin orijinal lazer ürünün alıp benim yazıcıya 46 dolar + vergi ye takabilirim. Bakırı boyayıp, boya kazıma ile PCB yapmak için bu lazerin özellikleri iş görür mü, onları bilmiyorum.

Sizin kaleminiz makine crealitynin cp-01'i ama fiyat birazcık yüksek gibi.

Yüksek mi? o_O Hepsinin bir arada olması tabii çok iyi de o paraya 4-5 farklı cihaz toplanır. Tavsiye ettiğin bl touch'u bayramdan sonra alacağım. Bir de şunu yaparsam tam süper olacak.

Yüksek mi? o_O Hepsinin bir arada olması tabii çok iyi de o paraya 4-5 farklı cihaz toplanır. Tavsiye ettiğin bl touch'u bayramdan sonra alacağım. Bir de şunu yaparsam tam süper olacak.

Hocam neredeyse her gün kullanıyorum hiçbir sorunu yok 3dtouchın. Gerçekten alınabilecek en akıllıca yükseltmeymiş. Gruplarda çoğu kişi boşuna yatırım diyordu ama artık kötü niyetli olduklarını düşünüyorum.

CP-01'in hiç incelemesini izlememiştim. Çok da iyi sonuçlar vermiyormuş. :/ Aslında 1300-1500 bandında engraverlar satılıyor çinde. Üstüne 500 daha lazer yatırımıyla çok profesyonel şeyler çıkabilir. Ama siz de haklı olarak diyeceksiniz ki "o akıl bende de var, bana para ver!" doğru. Aslında gözü karartıp forum olarak dükkan kiralasak ortaklaşa aldığımız makinalarla imalathane kursak. Alüminyum tozu gibi.

Bu konuyla bende çok ilgileniyorum. Sercan pcb basma konusunda yol katederse bende ondan kopya çekerim :D Ama lazer durumları öyle karışık ki biraz araştırdım içinden çıkamadım. Biri 5 watt'ı bin liraya satarken diğeri 20 watt'ı aliexpress de 200tl ye satıyor. Biri ben 20 watt aldım diyor, diğeri 20 watt lazer yok seni kandırmışlar diyor. Bu lazerlerde birde 'nm' değeri var. Ne olduğunu çözemedim. Ha bide tüplü lazer diye birşey var. Bu lazer konusunda işi bilen birinin adam akıllı bir makale yazması lazım.

Aslında gözü karartıp forum olarak dükkan kiralasak ortaklaşa aldığımız makinalarla imalathane kursak. Alüminyum tozu gibi.
O benim de hayalim ama hepimiz aynı şehirde değilizki.

Benim arkadaşımın Çin'den getirttiği lazer zımbırtısı direnç.net'e de gelmiş. Ama tabi üzerine deli dumrul ve bilimum vergiler bindiği için 2400 TL ye fırlamış.

Çeviriyi de geleneklere uygun olarak Hz Google'a yaptırmışlar.

1595889275418.png

Hahaha fındıklı ne ya :katil1: iki eksenli bir şasenin maliyetli olmaması lazım. Kafaya koydum, bayramdan sonra kendim şase yapacağım. Bakalım kaça patlayacak...

Hahaha fındıklı ne ya :katil1: iki eksenli bir şasenin maliyetli olmaması lazım. Kafaya koydum, bayramdan sonra kendim şase yapacağım. Bakalım kaça patlayacak...

Lazer diyot işini ne yapacaksın? Bu konuyu araştırıp bir başlık altında toplayalım olmazsa. İyi bir lazer diyodunda hangi özellikler olur? Dalga boyu neyi etkiler, odaklama merceği farkları vs.

Lazer diyot işini ne yapacaksın?

Bir laf vardır akıllı yol sorana kadar deli yolu yarınlar. Lazer işin için mecburen tutumun aynen olacak.

İyi bir lazer diyodunda hangi özellikler olur?

İyi Lazerin iyi fiyatı olduğu dışında benim bir bilgi ve fikrim yok. O nedenle gözlemlediğim istikamet, Kervan yolda düzelir diye yola çıkıp seninde belirttiğin gibi tecrübeleri bir başlık altında düzgünce özetlemek olur.

Şu an benim için en garantisi Creality’nin orijinal ekipmanı ile ilerlemek. Şase yaptığımda aynı aksesuarı orada da kullanabilir ya da ender 3 ü lazerli satıp, o para ile atölyemi çeşitlendirebilirim. Neyse ki piyasası olan bir ürün aldım.

Biliyorsunuz ben pleksiyi boyayıp lazer engraver ile istediğim bölgeleri kazıttım. Boya lazer sıcağından eriyerek kazınan bölgelere bulaştı. Bu durum pcb de kabul edilemez. Dolayısıyla ince eleyip sık dokuyarak uygun bir lazer seçilmeli. Yada sıcaklık ayarı değiştirilebilir olmali. Lazer hakkında bilgimiz olmadığından doğru cümle nedir bilmiyorum.

Ne zamandır sormak istiyorum ama hep unutuyorum. Pcb yapmak için neden lazerle boya kaldırmayı ısrarla istiyorsunuz? Hızdan dolayı mı, hassasiyetten dolayı mı? Yoksa özel bir sebebi mi vardır?

PCB için ısrarcı olduğum konu lazer değil, aslında oyma da olabilir ama benim dubleks katında atölyem olsa da evin içinde toz toprak olmayacak bir çözüm arayışım var. Basit kimyasal süreçler banyo/balkonda da tamamlanır. Dolayısı ile lazer herkes için daha yararlı olur.

Yine pislik çıkartmayacak ve asitle olacak ama boya kaldırma işlemi metal işaretleme kalemiyle olacak ya da başka bir sivri cisimle. Aşınma olmaz diye işaretleme kalemi örneğinden gidiyorum. Pcbyi yine işaretleme boyasıyla boyanır. Kaldırma işlemi aşağıdaki işaretleme kalemiyle sürterek yapılır. Zaten yolun dış hatlarını kaldırsa yeter. Tabi bunu koşturacak makinenin eksen sayısı artacak.

https://tr.aliexpress.com/item/32799858560.html

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back