20W Led Ampul

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bunu alalı 1 ay anca olmuştur.
2 haftasında ışığı soft hale getiren beyaz kapağı düştü. Aldırış etmedim. Biraz önce de çıt diye bir ses geldi ve bozuldu.

Açtım içini. Üzerindeki 22 adet ledin hiç birinde umut ışığı yok. Devrenin etiketini okudum. Görünüşe göre 65v-145v DC çıkış vermesi gerekiyor. Multimetre ile bir ölçtüm 320v DC var çıkışta. Sizin anlayacağınız devre gitmiş, giderken de yanında ledleri de götürmüş.

Bunu bir yerlerde görürseniz uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

20210113_204516.jpg
20210113_204458.jpg
20210113_204440.jpg
20210113_204423.jpg
20210113_204407.jpg
20210113_204347.jpg

Son düzenleme:
Tüm ledlerin bozulduğunu sanmıyorum. resimde sağ altta, içinde nokta görünen led bozuk gibi, muhtemelen diğerleri sağlamdır. Ledleri kullanacağınız bir proje olursa değerlendirebilirsiniz.

Tüm ledlerin bozulduğunu sanmıyorum. resimde sağ altta, içinde nokta görünen led bozuk gibi, muhtemelen diğerleri sağlamdır. Ledleri kullanacağınız bir proje olursa değerlendirebilirsiniz.
Tek tek hepsini ölçtüm. Ne diyot kademesinde ne ölçüm kademesinde bir türlü umut ışığı göremedim. Bir de voltaj vermeyi deneyeceğim ama kaç volt ile çalışır ki bunların bir tanesi?

onların çalışma voltajı biraz yüksek olabilir. Ölçü aletinizle ışık olarak göremeyebilirsiniz. 4V civarında çalışacaklarını tahmin ediyorum.

Tamda şimdi Uni-T UT89XD lazım oldu ya :D

Neden bozulduğunu anladım.
Ledlerin altında bildiğimiz ince tabaka alüminyum soğutucu var. Aynı alüminyum duy kasası içine de döşenmiş.
Soft kapak yapıştırıcının kötü olmasından yada ledlerin sıcağından kuruyup un gibi olunca kendini bırakmış.
Bende ışığın çalışma mantığını bilmediğimden yerine takma gereği duymamıştım.
Meğerse ledlerin altındaki alüminyum tabaka ile kasanın içindeki alüminyumun birbirine temas etmesi ve ısıyı daha fazla alana yayması gerekiyormuş. Kapak düşünce tabi bu alüminyumlar birbirinden ayrıldı. Isı sadece ledlerin altındaki alüminyumda kaldı. Ve alüminyum da yetersiz olunca aşırı ısıdan yandı. Söküp inceleyince düştü benim jeton.

Böyle planlı eskitme görmedim ben. Planlı eskitmede çığır açmışlar. :katil2:
Sen kalk kapak ile kasaya ayrı ayrı alüminyum yap, yapıştırıcı kurusun, kapak düşsün, alüminyumlar birbirinden ayrılsın. Hoop hadi yenisini almaya.

Şimdi bir soru.
Devre üzerinde köprü diyot var. Bu köprü diyot bozulmuş olsa 320VDC ölçebilir miydim ben?
Hadi diyelim bozuldu 220v geçti. O zaman AC okumam gerekmez miydi multimetrede?

Herhangi bir güç kaynağı ve dirençle teker teker test edebilirsin.

Aynı durumda bozuk olanı LEDi söküp telle kısa devre yapmıştım. Bir gün çalışıp yine bozulmuştu. Belki de tel yerine ufak bir direnç koymalıydım.

Bugün ledi iş yerime götürüp UT89XD ile ölçüm yaptım. Ledlerin bir tanesi 5.3v ile çalışıyor. Siyah noktalı led hariç diğerleri komple yanıyor.
Elektronikçiye gittim aynı ledden bulamadım. Bir ara internetten sipariş edip değiştireceğim. Ama devreye ne yapacağım onu bilmiyorum. 22 led 5.3 volttan 116v yapıyor. Benim devrede var 320v.

Ampülün yenisi zaten 25 lira. Devreyi boşver. Direk ledleri bir yerde kullanırsın.
Abi 25 liralık mal gördüğün gibi 1 ay gidiyor. Ben yapabilirsem devresini daha kaliteli ve stabil çalışan malzemelerden yaparım. Ledlerin arkasına da ekstra soğutucu yaptım mı Amerikada ki 117 yıldır yanan ampulle yarışırım ellam :katil2:
Yani her zamanki gibi maksat yaparken bir şeyler kapmak.

Bununla ilgili soyle bir oneride bulunabilirim. Denemek lazim.

Bu tur led lambalarda direnc kondansator ikilisi ile akim kaynagi yapiyorlar.

Led başına gerilimi ve akimi asmayacak uygun bir kapasitorle bu lambayi degerlendirilebilir diye dusunuyorum. Arizali ledi bypass edip denemek gerli.

Asagidaki devre malum siteden alinti. Google resim aramalarinda cikti. 54 adet beyaz led yaklasik 110 - 120 volt yapiyor. Geri kalan gerilim direnc kondansator ikilisi uzerinde kaliyor. Led sayisi arttirilirsa verimide artar dusuncesindeyim.

Bir ara bu lambadan yapmis kullanmistim. Hurda ledlerden cikartarak.

trafosuz-led-lamba-sema-led-light-circuit-main-220v.png

Bununla ilgili soyle bir oneride bulunabilirim. Denemek lazim.

Bu tur led lambalarda direnc kondansator ikilisi ile akim kaynagi yapiyorlar.

Led başına gerilimi ve akimi asmayacak uygun bir kapasitorle bu lambayi degerlendirilebilir diye dusunuyorum. Arizali ledi bypass edip denemek gerli.

Asagidaki devre malum siteden alinti. Google resim aramalarinda cikti. 54 adet beyaz led yaklasik 110 - 120 volt yapiyor. Geri kalan gerilim direnc kondansator ikilisi uzerinde kaliyor. Led sayisi arttirilirsa verimide artar dusuncesindeyim.

Bir ara bu lambadan yapmis kullanmistim. Hurda ledlerden cikartarak.

7269 eklentisine bak
Bu çok basitmiş.
Benim devrenin üzerinde mini trafo var, mini köprü diyot, shotki diyot, ve mosfete benzer bir şey var.
Benim ledlerin 22 tanesi 110v ediyor. Bu devreyi yapsam kaliteli yapmış olur muyum?

Aslında orjinali daha iyiymis ama sanirim uzerindeki devre kaliteli degil. Gorunen devre mini bir smps guc kaynagi.

Benim önerdiğim ise bir akim kaynagi. Bu devre ilede calisir ama verimli ( elektriksel olarak ) olmaz. Calismaz mi calisir.

18w veya 20w LED trafo alıp içine ekleyin, macunu yenileyin ve uygun yerden LED tepsisini altındaki alü ye vidalayın ;).

Bu arada yanık ledi benzer lambadan bir başkası ile değişim veya 4007 diyot takın.

o devre sabit akım sürücü olabilir. o zaman yük yokken 320v ölçmeniz normal. patlayan ledi kısadevre edin çalışır o lamba derim, patlayadabilir ...

Çevremde led bulamadım. 4007 diyot taktım.
Kasasınada içerideki alüminyumda oluşan ısnın tahliyesi için delikler açtım. Şuan sıkıntısız kullanıyorum.

20210127_164215.jpg
20210127_164156.jpg

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,824
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back