24 V 6 A lik bir trafo yaptırdım, ama trafonun boşta çıkış voltajı 27 V. Trafoda imalat hatası mı var?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Trafolar, anma akımı çekilirken, anma voltajını verecek şekilde tasarlanır. Yani sen o trafonun sekonderinden 6 A çekiyorken sekonder voltajının 24 V olması lazım. Trafonun sekonder voltajını boşta ölçerseniz her zaman anma voltajından daha yüksek bir değer görürsünüz. Bu, lineer güç kaynağı tasarımında önemli bir konudur. Regülasyon devresi öncesinde oluşabilecek maksimum voltaj değerini belirlerken bu durumun da hesaba katılması lazım.

Giriş gerilimi ne kadar abi? O an için 220 değil de daha yüksek olabilir mi? Gerçi ne kadar yüksek olsa o kadar çıkış voltajı yükselmez.

Bence sekonder sargisi biraz fazla sarılmış. Yuk altındaki gerilimi kac ona da bakmak lazım.

Bu "sıkça sorulan soru" Serkan. Birisinin çalışmalar sırasında gözlemlediği bir problem değil.

Evet bende eka trafoda yaptırdığım kademeli trafoda her sargıda 1,5 - 2v fazlalık olduğunu görüp Timur abi sayesinde aydınlanmıştım. :)

Ben yıllar önce toroid trafo sardırmıştım amplim için.
İstenilen çıkış gerilimi 2X28V ve 2X18V idi.
Şebeke gerilimi tam 220V iken çıkışlardan alınan gerilim de aynı idi.
2X28V üzerinden test için anma akımı çekildiğinde (4A) trafo çıkış gerilimi değişmiyordu. 5A çekildiğinde ise 2V civarı gerilim düşümü oluyordu.
Trafo hala odamda yatıyor :D

Yani sekonderde boşta iken 28 VAC ölçüyorsun, sonra sekonderden 4 A çekiyorsun ve hala 28 VAC ölçüyorsun öyle mi? :oops:

Bu testi bende uygun bir zamanda deneyeyim. Yüklü ve yüzsüz voltaji takip edeyim video çekip eklerim.

Ölçüm yanlış bence. Tam yüklü ve yüksüz trafonun sekonderinde aynı voltaj olması için trafonun normal bakır tel yerine süperiletken tel ile sarılmış olması lazım.

Veya senin sekonder boşta iken şebeke düşük voltajda idi, sen yükleyince de şebeke voltajı yükseldi. Sen de her iki durumda aynı sekonder voltajı ölçünce iyi trafolarda böyle olur sandın :)

Abi mümkün değil öyle birşey. Boşta 28 V, 4 A yük bağlayınca 28 V, sonra 5 A çekince voltaj düştü. Orada mutlaka bir yanlış ölçüm var, veya dediğim gibi şebeke oynamaları yanılttı. Sekonder yükü artınca hem çekirdek kayıpları hem de bakır kayıpları artar ve mutlaka voltajı düşürür.

Sen o trafoyu bir tekrar ölç, ama şebeke voltajını da takip et :)

Özel rica.
Boştaki gerilimi ölçtükten sonra çıkışa bir reosta bağlayarak ölçüm alabilirmisiniz.
0.5A çözünürlük ile max 6 A e kadar çıkış gerilimindeki değişimler grafiği.

Bende o trafoya çok benzeyen iki tane trafo var. Onlarla deneyebilirim. Reosta yok ama amfi test etmede kullandığım 8 Ω 300 W, 4 Ω 300 W dirençlerim var.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back