25v 3 amper yeni akım ve gerilim ayarlı güç kaynağı (proje aşamasında)

yaptığım araştırmada standart hatta pahalı power supply lerin çıkışındaki gürültünün peak değeri 2-3mv diye gördüm doğrumudur.

Benim orta ayar Rigol DP832A da çıkış gürültüsü 350 µVrms, 2 mVpp. Daha üst seviye güç kaynaklarında daha iyidir.

Senin gözlemlediğin 400 µV gürültü RMS mi peak to peak mi? Bir de simulasyon ortamında mı gözlemledin yoksa gerçek devrede mi? Gerçek devrede 400 µVpp gürültü olağanüstü bir performans, hatta fazla iyi. Böyle bir sonucu ben alsam açıkçası yaptığım ölçümden şüphelenirim. Çok aşırı fazla iyi.

400 µVrms ise, bu çok iyi bir sonuç. %100 lineer bir laboratuvar güç kaynağı ile aynı sonucu almış oluyorsun.

Bir de gürültü ölçümü yaparken esas aldığın bant genişliği nedir? Bu konuda de fakto standart 20 MHz dir. Eğer çok dar bir bantta bakarsan çok iyimser bir sonuç çıkar.

400 uv peak to peak. grafiktende zaten görülüyor.
bu kadar düşük çıkmasının sebebi. smps çıkışının (buck-out) filtrelenmiş olması ve lt1086 nın drop voltajın 1.8 volt olması. 30 volta kadar çalışacak bir regulatörü 2v drop ile beslenince hem gürültü azalıyor hem üzerindeki güç harcaması 2vx5 amper= 10 watt altında kalıyor.
ısınma düük olduğu için kademeli trafoya gerek de kalmıyor.
aynı ölçümler benzer şekilde akım kaynağı olarak kullanıldığında da sağlanıyor.
mouser den 1000 euro üzerinde satılan bir güç kanağının pdf sini inceledim. çıkış gürlüsü 2-3mv tepeden tepeye yazıyordu.
ölçtüğüm kadarıyla gürültün frekansı 200khz civarı.
1620997183198.png

Son düzenleme:
@taydin kendi kullandığın similatörde aynı devreyi denermisin..

son durum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back