2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Taydın abi seni köteklese de ben ecik seyretsem.
Diğer forumdan beri NPN transistörün bağlantısının ters olduğunu anlatmaya çalışıyorum.
Bu yüzden diğer forumda bizi köteklediler :D
Taydın abi devreyi bir çırpıda çizip simule etti ve tüm olasılıkları bile söyledi.
Bence Taydın abimizin elini öp yüzünü ısır .
Benden daha sabırlı ve bilgili.
Bizi kötekleyemezler. Kaybederler.
Onlarınki gibi 50tane forum var neden kaprislerini çekeyim.
Taydin abiye hayranlığım ayrıdır. ;)

Hepimiz birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz :) Benim yaptığım herşeyi de doğru kabul etmeyin, gerekirse eleştirin ha. Yoksa yanlış bildiğim şeyi ben de öğrenmemiş olurum.

1213 eklentisine bak
[/QUOTE]
Yani sonuç olarak şu resme göre taydin abinin onayladığı çizimle irtibatlandırıp bobin uçlarına diyot koyduk mu olayımız biter ellam.

Yani sonuç olarak şu resme göre taydin abinin onayladığı çizimle irtibatlandırıp bobin uçlarına diyot koyduk mu olayımız biter ellam.

Simulatörde çalıştığını teyit ettin mi? Diyotları da koyduktan sonra sende simulatörde çalıştığını gör. Sonra sürpriz olmasın.

Simulatörde çalıştığını teyit ettin mi? Diyotları da koyduktan sonra sende simulatörde çalıştığını gör. Sonra sürpriz olmasın.
Sabaha kadar mesaideyim abi. Yarın öğleden sonra senin son paylaştığını çizip test edicem. Bir aksilik olmazsa yapımına da başlarım artık.
Yapımı ayrı dert zaten. Kutuya sığmadığı için iki katlı yapmak zorundayım.

Şönt dirençlerini ana güç kaynağı plaketi üzerine koyarsan daha iyi olur.
Şönt direncinin değeri çok küçüktür ve tolerans önemlidir.
Bu sebeple koruma kartına kalın tellerle bağlama zorunluluğun olmayacaktır.
Üstelik bu kabloların uzunluğu da az da olsa direnç göstereceği için ondalık olarak ta olsa tolerans farkı yaratabilecektir.
0.47 ohm 5W şönt dirençlerinin ideal yeri 4700uF kondansatör ile 1uF polyester kondansatörün arasıdır.
Tamam abi yarın onuda planlayayım. Zaten son resmini atar sizden onay aldıktan sonra yapımına geçerim.

@taydin @Mr_YAMYAM

Abiler en son taydin abinin gönderdiği şemayı çizip çalıştırdım. Ama üst kısımdaki kısa devre butonuna bastığımda hata veriyor.
Alt kısımdaki Röle ve BC547 tr'yi Y-Mirror ile çevirdim şemaya uymak için.
Diyotları da sonradan ekledim. Hatalı mı bilmiyorum ama diyot yokken de hata veriyordu.

diyotlu.png

hata.png

Röleyi değiştirmemişsin ondan olabilir mi?

Bir de direnç değerlerinin sonundaki "r" harfi mantık yapmadı. Bunu kabul ediyor mu proteus?

Ayrıca D2 nin de yönü ters.

Röleyi değiştirmemişsin ondan olabilir mi?

Bir de direnç değerlerinin sonundaki "r" harfi mantık yapmadı. Bunu kabul ediyor mu proteus?

Ayrıca D2 nin de yönü ters.

Röleyi değiştim abi. Kütüphanede Relay adıyla geçen simulasyon rölesini koydum. "r" leri hemen kaldırıp deniyorum.
Diyotu çeviriyorum.

Rölenin değerindeki "DC24" leri "24V" olarak değiştirdim.
r leri dirençlerden kaldırdım.
Diyotu çevirdim.
Son durum bu abi
hata2.png

Hmm acaba proteus versiyon farkı mı. Bendeki 8.9 SP2. İstersen çalışmayan haliyle koy gene. Sıkıştırmana gerek yok direkt olarak dosyayı ekle.

Hmm acaba proteus versiyon farkı mı. Bendeki 8.9 SP2. İstersen çalışmayan haliyle koy gene. Sıkıştırmana gerek yok direkt olarak dosyayı ekle.
Benim versiyon 8.8 Abi. 8.9'u bulamadım. Bu versiyonda zaten simulasyon çalıştırdığında kendi kendine kapanıyor.
Dosya ekte

Ekler

• kısadevre koruması sumüle hali.pdsprj
    22.4 KB · Görüntüleme: 233
En ufak bir değişiklik yapmadan bende çalıştı ... İstersen devreyi sıfırdan kur. Belki kalıntı birşeyler sorun çıkarıyor.

Benim gördüğüm kadarıyla bataryalar ters bağlanmışlar.
Bazı simulatör programlarında uzun taraf batarya artıyı ifade ederken bazılarında ise eksiyi ifade edebiliyor.
Programı yeniden gözden geçirmelisiniz.
Alttaki diyodun yönü ters . Her iki diyot ta aynı yönde bakmalıdır.
abi proteus 8.9 bulup indirip, yeniden çizicem. Bataryaları ben de hep senin dediğin gibi kısa taraf yukarı bakacak şekilde bağlıyorum ama bu devre de fark etmiyor sanırım.
Bu gün kızımın kursu vardı. gece çalışıp gündüz ona koşturunca uyur gezer gibi oldum biraz. Pek bir şey yapamadım.

Yön farketmez olur mu yav? Pilleri ters çevirirsen transistörler de yer değiştirmesi lazım. Diyotların yönü de değişmesi lazım. Kısacası, yatay olarak devrenin ayna görüntüsü gibi düşünülebilir.

Benim gördüğüm devrelerde uzun çizgi hep artı kutup, ve konvansiyon olarak da devrenin artı tarafı hep yukarıda olur. Yoksa beyinde herşeyi 180° invert etmek gerekir :D

Son hali bu şekilde.
Yer sıkıntısından dolayı İki katlı tasarladım.
Sağdaki kart, soldakinin üzerine 4 vida ile tutturulacak. Bağlantılar 3'er kablo ile yapılacak.
4 vidanin 2 si kartlar arasında şase taşıma görevi görecek.
Değerli yorumlarınızdan sonra baskıya giricem ama nedense @Mr_YAMYAM abinin şase konusun da sıkıntı çıkaracağına dair bir his var içimde :D :D

psu.png

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,764
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back