2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Gökhan o diyot bağlantı hatası nasıl oluştu? proteus'ta şemayı direkt PCB'ye aktarıyorsan programın buna izin vermemesi lazımdı. Yoksa serbest stil direkt PCB'yi mi çiziyorsun?

Gökhan o diyot bağlantı hatası nasıl oluştu? proteus'ta şemayı direkt PCB'ye aktarıyorsan programın buna izin vermemesi lazımdı. Yoksa serbest stil direkt PCB'yi mi çiziyorsun?
Serbeste geçtim abi. Şemayı arese atıp otomatik çizdirsem bu kadar uğraşmazdım. Ama bilimsel olarak çizmeye çalışınca program genelde izin vermiyor. Bir de zaten PSU tarafının çizimi yoktu sadece kısa devre tarafını çizmiştim. Hal böyle olunca işler çok karıştı. Bende şemayı silip manuele geçtim.

@Mr_YAMYAM abi ortadaki şaseyi j3'e kadar uzattım. Elemanları daha simetrik dizmeye çalıştım.
Top Silk kısmını kağıda basıp elemanları kağıt üzerinde simule ettim. Birbirine değen filan da yok.
psu3.png

Hah şimdi tamam gibi.
Tüm devreyi köprü diyottan itibaren takip ederek sırayla kontrol ET.
Aksaklık yoksa baskı kağıdını kutu içerisine yerleştirerek plan yap. Soğutucular için gerekli hesaplamaları yap.
NOT:
1uF 63V kondansatörü 1ohm direncin ucundan bağlarsan daha iyi olacaktır.

Resimdeki gibi.
1294 eklentisine bak
Bu yerleşimin teknik özelliği şudur.
Gerek LM olsun gerekse transistörler olsun AC bileşenlere karşı duyarlıdır.
Bu sebeple data sheetlerde bu kondansatörün özellikle entegre girişine yakın konumlandırılması istenmektedir.
Önceki PSU çizimimde hat uzunluğu düz ve kısa oladuğu için bu kondansatörün yeri ana kondansatörlere yakın idi.
Ancak bu PSU da yollar uzamış ve araya bir de eleman konulmuştur.
Bu sebeple stabilite için bu kondansatörler önem arzetmektedir.
Abi entegre çıkış bacakların da ayrıca 1uf var zaten. Bunları koyarsak paralel olmuş oluyor.
Yine de koy diyorsan eğer bir problem daha var. Alt kısım daki 1uf'un 5w direncin diğer bacağına bağanması gerek.

Cahal civelek @Gokrtl
1Ohm direncin her iki ucunda da 1uF var.
Birisi transistöre diğeri de LM entegreye mukabil oluyor.
Bu kondansatörlerin amacı transistör veya entegre gibi aktif elemanların uçlarını mümkün mertebe kısa yolda KUPLE edebilmektir.
psu3.png

Tamam olmuş ta..
Ana kondansatörlere giden yolları neden inatla köşeden götürüyorsun anlamıyorum :D
Doğrudan kondansatörün ucuna getirsen kondansatör darılır mı :D
Bir diğer husus ise.
POT uçlarına parelel 47uF kondansatörlere gerek olmadığını belirtmiştim daha önceleri.
İlla koymak istiyorsan bu kondansatörleri pot bağlantısının hemen dibine yaparsan 1 uF için sana iyi bir yer çıkar.
Hem de bu kondansatörün bağlantıları daha kısa olacağı için daha iyi tasarım olmuş olur.
Abi zaman sıkıştırdı köşeli hatları unuttum. Mesai vakti gelmişti. Diğer kondansatörleri zevkle kaldırırım. Hem yer açılır hem de 1 adet atlamadan kurtulmuş olurum. Hatta 0.5r dirençleri kondansatörlere daha da yaklaştırabilirim. Ölçtüm çok fazla yer var.

@Mr_YAMYAM
Abi neden içimdeki ses kırmızı ile çizdiğim kondansatörün, sarı ile çizdiğim tarafa konulması konusunda ısrar ediyor?

kuplaj.png

Çiziminde tekniğin yeterli olmadığını daha önce belirtmiştim :D
Yanlış çizdiğin için bu kondansatör nerelerde diye gıbızlanıp duruyorsun.
Henüz acemi olduğun için bu gibi yanlışlıklar kabul edilebilir olsa da arada bir KÖTEĞİ hakediyorsun :D
1319 eklentisine bak
Bahsi geçen kondansatörü diğer kondansatörle aynı yere bağlamış olduğun için yeşil bölgeyi bir türlü idrak edemiyorsun :D
Halbuki LM317 tarafındaki o kondansatör 1 ohm direncin diğe ucunda zaten doğru bağlanmış durumda.
Sonradan ilave etmiş olduğum BÜYÜK C ler de bu kondansatöre pareleldir. Eğer PCB iç taraflarda bu kondansatör için yer bulamıyorsan büyük C olarak göstermiş olduğum yere de koyabilirsin.
Ama PCB içerisinde bu iki kondansatörü doğru yerleştirebilmişsen BÜYÜK C ile 1uF lar parelel olacağı için bu kondansatörleri koymayabilirsin veya ripple azaltımı istersen PCB deki yerin müsaitliği doğrultusunda buraya büyük kapasiteli kondansatör ilave edebilirsin. Örneğin 1000uF
Bu büyük kondansatörler stabiliteyi önemli ölçüde artıracaktır.
Teknik olarak 4700uF lar biraz sola ve PCB kenarlarına doğru yerleştirildiğinde büyük C ler için son derece müsait yer açılabilecektir.
680uf 35v var elimde uyar herhalde?

kuplaj.png

1R nin altındaki 3 tane elemanı tam ortalaya bilirsin. güzel görünme açısından :D

2x24v4a.png

Abi sanırım fandan vaz geçicez. Ucu ucuna sığıyor ve daha 25w dirençler ve fan devresi.
20191105_211259.jpg

@taydin abi. işe geç kalacam ayarlayamadım. Ekteki şemada trafo girişi 220v ac çıkışı 2x24v ac ayarlar mısın?

Ekler

• psu+devre koruma.pdsprj
    35.6 KB · Görüntüleme: 185
Şu şekilde ayarlayabilirsin:

1572985382595.png

Bende simulasyon çalışmadı yalnız ...

Devreyi de arap saçı gibi yapmışsın yav, herşey iç içe geçmiş.

Tam dalga doğrultucu, regülatör, ve kısa devre koruması bölümlerinin birbirinden net bir şekilde ayrılmış olması lazımdı. Neyse böyle çalıştır da sonra düzene koyarız.

Abi vaktim yetmedi ya. Yarın baskı yapacaktım. Kontrol edeyim dedim ama yetişmedi. Bu saatte iş başı yapıp da işe geç kalan bir ben varımdır herhalde :D
Şimdi bu devreyi çalıştıracam, sonra gidip ares kısmında yanlış yaptığım yerleri düzeltecem. Başa dönmüş gibi bişey oldum. Proteusla çalışmak gerçekten zor yav.
İsiste çiziyorsun, areste bilimsel şekillendiremiyorsun. Şemasız direk çiziyorsun bu sefer test edemiyorsun. Gıcık bir durum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back