2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

İstersen şemayı da koy son halini kontrol edelim. Ama bir sorun görüyorum şu anda. Köprü diyodun yanlış çıkışlarından alıyoruz. Artı ve eksi ters olmuş.

İstersen şemayı da koy son halini kontrol edelim. Ama bir sorun görüyorum şu anda. Köprü diyodun yanlış çıkışlarından alıyoruz. Artı ve eksi ters olmuş.
Abi işbaşı yaptım artık. Son gönderdiğim şemanın çalışması lazım. Yamyam abinin psu'sunu ekledim kısa devre korumasına. Tam bütün şeması olsun elimizde diye. Ufak tefek hatam vardır. Aceleden bakamadım.

Hmm tamam köprü diyot doğruymuş.

Bu proteus'ta direkt olarak trafonun sargı oranını da veremiyoruz, endüktans vermek gerekiyor :mad: Bu ne yav ... Ne bileyim ben endüktansının ne olduğunu ...

Neyse 24V çıkması için deneme yanılma ile şu değerleri kullanabilirsin

1572987566856.png

Hmm tamam köprü diyot doğruymuş.

Bu proteus'ta direkt olarak trafonun sargı oranını da veremiyoruz, endüktans vermek gerekiyor :mad: Bu ne yav ... Ne bileyim ben endüktansının ne olduğunu ...

Neyse 24V çıkması için deneme yanılma ile şu değerleri kullanabilirsin

1344 eklentisine bak
Tamam abi yarın bakayım.

Fikir olsun diye yazıyorum, basitleştirmek adına devreler bu şekilde de yapılabilir.

Not: Devreler nihai değildir.

Ekler

• kısa_devre.png
    kısa_devre.png
    23.3 KB · Görüntüleme: 360
  • Güç_Kaynağı.png
    Güç_Kaynağı.png
    11.1 KB · Görüntüleme: 317
Benim spektrum analizör için kullanılacak ± 15V güç kaynaklarında da senin gösterdiğin gibi pozitif regülasyon kullandım. Pozitif ve negatif devre tıpatıp aynı, sadece harici bağlantı değişiyor.

Kısa devre koruması da mantık olarak çok güzel, çok etkili bir devre. Ama oradaki fark yükseltecinin çıkışına histerezisli bir komparatör koymak lazım diye düşünüyorum, yoksa tam sınırda akım geçerse devrenin çıkışında çok hızlı değişimler olur.

Bir de kısa devre koruma devresindeki doğrultucunun girişte değil, şönt voltajına belli bir kazanç uygulandıktan sonra çıkışa konması lazım. Yoksa diyotlar üzerindeki forward voltaj düşümü nedeniyle fark yükseltece birşey ulaşmaz. Bu devreyi güncelleyip simulasyon sonucunu koyacağım.

Bu şemaya göre devre 2v fark ile çalışıyor ama kısa devre edildiği anda simulasyon hata veriyor.
Bence ufacık bir yanlış var ama bulamıyorum.

son şema.png

@slewrate in opamp li kısa devre korumasını düzenledim. Bu şekilde simualtörde de çalışıyor:

1573040081696.png

Burada U1, bir fark yükselteci olarak şönt üzerinde düşen voltajı, GND'ye göre değişen bir voltaj haline getiriyor. Sonra U2 bu voltajı 20 kat yükseltiyor. Sonra da U3'in oluşturduğu bir tam dalga doğrultucuya giriyor ve hem artı hem de eksi giriş voltajlarında artı çıkış elde ediyoruz.

Son olarak da U4, bir komparatör olarak çalışıyor ve RV3 ile ayarlanmış olan eşik değeri geçilirse çıkıştaki lambayı yakıyor. Ama burada önemli bir ayrıntı var: U4, simetrik besleme ile çalışmamalı. Onun VEE'si GND olacak. Eğer böyle yapılmazsa komparatör çift yönlü çalışır, biz bunu istemiyoruz. Bizim istediğimiz, eşik geçilirse çıkış versin, geçilmediyse çıkış vermesin.

Bir de U4 lü komparatörün histerezisli yapılmasında fayda var. Burada çizilen basit bir komparatör.

@taydin Elinize sağlık. Ben fikir olsun diye verdim zaten o devreyi.

Kaynaklardan eşit akım akım akıyorsa shunt üzerinde 0V oluşuyor. Bu nedenle kısa devre algılanmamış oluyor. Çok küçük bir fark olsa bile algılama devresi kısa devre yokmuş gibi çalışacak.

GND'den akım izlemenin dezavantajı da bu. Bu sorunu aşmak için farklı bir yöntem bulmak gerek. Tek kaynak çalışmada bu sorun olmayacaktır.

@taydin Elinize sağlık. Ben fikir olsun diye verdim zaten o devreyi.

Kaynaklardan eşit akım akım akıyorsa shunt üzerinde 0V oluşuyor. Bu nedenle kısa devre algılanmamış oluyor. Çok küçük bir fark olsa bile algılama devresi kısa devre yokmuş gibi çalışacak.

GND'nin akım izlemenin dezavantajı da bu.

:D Evet doğru söylüyorsun. İki ayrı şönt şart gibi duruyor.

Ama şu yapılabilir. İki ayrı şönt ve iki ayrı fark yükselteç konur. Fark yükselteç çıkışlarını toplayıcı (adder) bağlantı şekliyle yükseltiriz. Yani U2, her iki fark yükselteç çıkışını toplayarak yükseltir.

BC serileri değişmeyecek.

Vallaha cinnet geçirecem.
Son işlemden sonra çıkış voltajı 14v'a düştü. Trimpotları 10k yapınca yükseldi. Zaten benim elimde de 10k potlar var.
Röleler çekmiyor. Eksi tarafı kısa devre yapınca hata verip durduruyor simulasyonu

Ekler

• son şema.png
    son şema.png
    80.1 KB · Görüntüleme: 342
Bu proteus'ta elektrolitik yönlerini hep karıştırıyorum, ama bu sefer eminim o 4700 µF lık kondansatörler ters.

Bu proteus'ta elektrolitik yönlerini hep karıştırıyorum, ama bu sefer eminim o 4700 µF lık kondansatörler ters.
Bütün kutupluları Düzelttim. Hiç birşey farketmedi abi. Ya ufacın bir sorun var göremiyorum, yada programın kendisi sıkıntı çıkarıyor.

Bütün kutupluları Düzelttim. Hiç birşey farketmedi abi. Ya ufacın bir sorun var göremiyorum, yada programın kendisi sıkıntı çıkarıyor.

Göremezsin tabi. Devre arap saçı, herşey birbirine geçmiş :)

Şu genel prensiplere dikkat etmek lazım devre çizerken:

1) Konvansiyon olarak artı (+) üstte olacak eksi altta. Akımın + dan - ye aktığını varsayarak genel olarak yukarıdan aşağı bir akış görmemiz. Lazım. Sendeki Formula 1 pist yarışı gibi, virajdan geçilmiyor :)

2) Sinyal akışı soldan sağa doğru olmalı (bunu senin devre az çok sağlıyor).

3) Devrenin işlevsel blokları net bir şekilde ayrılmış olmalı. Sende kısa devre korumanın yarısı sol başta, yarısı sağ başta.

4) Her şase bağlantısına uzun uzun tel çekilmez. Şase sembolü kullanılır ve orada bırakılır. Sen her şeyi tellerle bağlamışsın :)

Göremezsin tabi. Devre arap saçı, herşey birbirine geçmiş :)

Şu genel prensiplere dikkat etmek lazım devre çizerken:

1) Konvansiyon olarak artı (+) üstte olacak eksi altta. Akımın + dan - ye aktığını varsayarak genel olarak yukarıdan aşağı bir akış görmemiz. Lazım. Sendeki Formula 1 pist yarışı gibi, virajdan geçilmiyor :)

2) Sinyal akışı soldan sağa doğru olmalı (bunu senin devre az çok sağlıyor).

3) Devrenin işlevsel blokları net bir şekilde ayrılmış olmalı. Sende kısa devre korumanın yarısı sol başta, yarısı sağ başta.

4) Her şase bağlantısına uzun uzun tel çekilmez. Şase sembolü kullanılır ve orada bırakılır. Sen her şeyi tellerle bağlamışsın :)
Sadece 3 maddeye değineceğim. 0.5r şönt ile bc transistörün baskı kısmında orada olmasını yamyam ustam istedi. Şema kısmında orada olması şart değil tabi ama benim kafa öyle çalışmış işte.
Diğer maddelere dikkat edeceğim.

Sadece 3 maddeye değineceğim. 0.5r şönt ile bc transistörün baskı kısmında orada olmasını yamyam ustam istedi. Şema kısmında orada olması şart değil tabi ama benim kafa öyle çalışmış işte.
Diğer maddelere dikkat edeceğim.

Zaten PCB'nin kendisi mutlaka arap saçı olacak. Öyle olmayan PCB yoktur. Ama şemanın olabildiğince anlaşılır ve basit çizilmesi lazım.

5K trimpot ortada iken zaten 14V verir devre :D
14V luk gerilim 10 ohm üzerinden 1.4A akıtır.
1.4AX0.5=0.7V transistör iletime geçer.
Çıkış voltajının entegrelerce ayarlandığını bilmen lazım.
Abi o trimpotlar ile oynayamıyorum. Ayarlısı vardı onların bulamadım. Her neyse. Bu şekilde devre okey midir? Ben proteusa güvenimi kaybettim iyice. Röleler filanda bi çekiyor bi çekmiyor. Bas dersen basacam?

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back