2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
@Mr_YAMYAM

Abi diğer tarafta bağımsızlığımı ilan ettim. Artık buradayım.
Orada yarım kalan konu NPN transistörün yanlış bağlanmış olması. aşağıda eklediğim resme göre bağlantının doğru olduğunu düşünüyorum.
Bir incelersen sevinirim.

npn.png

Simule et. Çalışıyorsa sorun yok demektir.
Ancak transistörü iletime geçirebilmen için Vbe gerilimi önemlidir.
Bu gerilimin de 0.7V civarı olduğunu belirtmiştim.
Ancak senin şemada akıma göre Vbe geriliminin sağlanabilmesi mümkün görünmüyor. Bu voltaj şönt direnci vasıtasıyla sağlanmaktadır.
Yani 0.47 ohm direnç üzerinden geçen akım yaklaşık 1.8A ise transistörü iletime geçirmeye başlayacaksın.
1.8A çok yüksek. Bir simule edeyim bakalım ne çıkacak.

Abi simule ettim. Çalışıyor.
Sadece volt metreyi ters bağlamışım. Ondan ikiside -24 volt görüyor.
Normalde alt kısım + voltaj üst kısım - voltaj olarak çalışıyor şuan.

kısa devre simule.png

Son düzenleme:
Birkaç terslik görüyorum. Yukarıdaki transistörün NPN aşağıdakinin PNP olması lazım gibi geliyor. Bir de aşağıdakinin emiteri +24V'a bağlı olmalı.

Onun dışında transistörleri canlı tutan direnç sadece 4.7 Ω. Bunun anlamı, 24V'da çok yüksek bir baz akımı geçecek ve transistörü hemen yakacaktır. O direncin 10 kΩ gibi olması gerekir diye düşünüyorum. İstersen proteus dosyalarını ver ben de burada simulasyonu yapayım.

Ekledim @taydin abi. Normalde R2 ve R6, R3 ve R4'ün uçları birleşik değil. Diğer karta yapılmış PSU'nun regüle devrelerine gidiyor oralar.
Son haline göre bir taraf kısa devre yapıldığında diğer tarafa 48v aktarıyor. Biraz karıştı olaylar :D
Bu gönderdiğim Yamyam abinin psu'suna ek kısa devre koruması olacak.
Şu resim fikir verebilir
Untitled-3.png

Ekler

• kısadevre koruması sumüle hali.zip
    23 KB · Görüntüleme: 274
Son düzenleme:
Devrenin çalışma mantığında hiçbir sorun yok abi. Ama uygulamasında hatalar görüyorum. Mesela Q1 PNP bir transistör. Emiterinin kollektörüye göre pozitif olması lazım iken tam tersi.

Q2 de ise transistörü iletime geçirecek olan 0.47 Ω direnç emiter baz arasında değil ...

Ekledim @taydin abi. Normalde R2 ve R6, R3 ve R4'ün uçları birleşik değil. Diğer karta yapılmış PSU'nun regüle devrelerine gidiyor oralar.
Son haline göre bir taraf kısa devre yapıldığında diğer tarafa 48v aktarıyor. Biraz karıştı olaylar :D
Bu gönderdiğim Yamyam abinin psu'suna ek kısa devre koruması olacak.
Şu resim fikir verebilir
1213 eklentisine bak

Gelen devre çizilenden farklı. Pillerin yönü değişik bunda ve pil orta ucu devreye gitmiyor.

Gelen devre çizilenden farklı. Pillerin yönü değişik bunda ve pil orta ucu devreye gitmiyor.
Evet abi. Kurcalarken karıştırmışım. Pilleri 180 derece dönderip orta ucu bağladınmı tamamdır.

1572641962077.png

Şimdi devreyi bu şekilde yapınca çalışıyor. Ama optimal bir devre değil. Kısa devre olduğu anda devre 2.5 A çekmeye devam ediyor. R6 dan da bu akım geçtiği için R6 nın çok yüksek güçlü bir direnç olması gerekiyor.

Bir de röleyi simulasyon modeli olan bir röle ile değiştirdim. Senin koyduğun röle hiçbirşey yapmıyordu sanki. Rölenin bobinine de bir clamping diyot bağlamak lazım, yoksa ters EMK transistörü yakabilir.

Bir de şu problem var: 0.47 Ω luk şöntteki gerilim düşümü aynen çıkışa yansıtılıyor. Bu durumda yükün çektiği akım dimanik ise, voltaj da aynı dinamik ile modüle edilmiş olacak.

Bence bu işi yapmanın en etkili yolu şu: Şöntü regülatörden önce koy. Sonra da bir opamp ile o şönt üzerindeki gerilimi takip et. Gerilim eşik değerini aşarsa da çıkışı bir röle ile kesebilirsin. Röleyi bir tristör ile sürersek çıkışın kesik kalmasını sağlayabilirsin.

Opampın çalışma prensibini bilmiyorum abi. Biraz video izleyip anlamaya çalışayım. Sonra birşeyler çıkarmaya çalışırım.

@Mr_YAMYAM abi projeyi çöpe atmışız gibi yazmışsın. :D Öyle birşey yok. Ben sadece sonun da çalışan bir sisteme ulaşmaya çalışıyorum. Taydin abide konuyu baştan beri bilmediği için anlık kendi fikrini söylüyor. O buton yok mu o buton. Herşeyi o bozuyor. Bir tristörü otomatik resetletmek bu kadar zor olmamalı aslında

Tristörü resetlemek için bir adet ters buton yeterlidir.
Neden bu kadar zor ki :D
Sen kısa devre kalktığında otomatik kendi devam etsin dediğin için transistörlere müracaat etmiştik.
Abi ben tristörü düğmesiz resetlemek bu kadar zor olmamalı demek istedim. Koca elektronikte tristörün iki ucunu 1sn liğine komut gelince kısa devre edecek bir eleman yokmu? :D

Hatırladım da o konuya el atamadım bir türlü.
Valla en son PIC e el atıcam bu gidişle. İşlemciye dicemki çıkış kısa devreyse röleyi çek, akımı kes, düdüğü öttür. Değilse röleyi bırak akım aksın dursun. :D
İf{}, else{}, elseif{} oldu bitti :D

Otomatik olarak akımı sabitlemesi güzel birşey. Kısa devre kalkınca kendini resetlemesi de güzel. Ama işte kısa devre durumunda unutulursa, ve R6 direnci de güçlü değilse o direnç yanabilir.

Otomatik olarak akımı sabitlemesi güzel birşey. Kısa devre kalkınca kendini resetlemesi de güzel. Ama işte kısa devre durumunda unutulursa, ve R6 direnci de güçlü değilse o direnç yanabilir.
Abi benim açımdan unutmak diye birşey mümkün değil. Elektrikle uğraşırken aşırı temkinliyim. Çalışan herhangi bir cihazın yanından ayrılacaksam mutlaka kapatır giderim. Güç kaynağı, havya, ölçü aleti, açıkta trafo vs. Benim olmadığım oda da kesinlikle çalışır durumda kalmazlar. Tuvalete gitsem dahi kapatırım. O derece paranoyakım. O yüzden yamyam abiye de öyle dedim. Anlık olarak korusun yeter. Ben zaten bir kaç saniye içinde müdahale ederim.

O direncin güçlü olması konusunda arkadaşımızın kulağını çekmiştim Taydın hocam merak etme :D
Kulağının acısından en iyi dirençleri almıştı sen merak etme :D
Evet tanesine 12 kayme bayılıp 25w alüminyuma sarılı dirençlerden aldım :D

Tamam :) Zaten o direnç de dediğiniz gibi hemen gitmez.

Evet çalışır. Rölelerin bobinlerine paralel diyotları koymayı unutma ama.

Ben 10 Ω dirençler koymuştum akımı azaltmak için, ama madem elinde alınmış güçlü dirençler var onları kullan.

Hmm aslında bu devreyi regülatörün önüne koysak, şöntün gerilim düşümü problemi de ortadan kalkıyor, öyle değil mi?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back