2x24V Simetrik Güç Kaynağı Projesi + Kısa devre koruması

Şase polisine yakalandın gene :D

Olmamış.
PATA KÜTE HÖÖRRŞŞK SMACK :mad:
Daha önce belirttiğim üzere 0.47 ohm direnci 4700uF kondansatöre yakın koy demiştim.
25W ana direnç soğutucu üzerinde olacağı için PCB de yer yapmana gerek yoktur. İki kalın kablo ve bir klemens yeterlidir.
25W lık direnç çok hassas değildir. Sonuçta üzerinden belli miktar akım geçmesi yeterli olacaktır.
Ancak 0.47 ohm direncin değeri hassastır. Üstelik bu dirence kadar olan kablolamanın getireceği endüktif sonuçlar kestirilemez.
Bu devredeki SYSTEM ZERO POINT ana kondansatörlerin dibindeki sonradan eklemiş olduğumuz kare PAD tir.
Tüm dönüş bağlantıları bu pad e doğru yapılmalıdır. Çıkış voltajının dönüşleri de doğrudan buradan alınmalıdır.

Abi ömrümü yedin ömrümü :D
Ben transistörlere soğutucuyu nasıl sığdırıp yapıştıracam diye kara kara düşünürken sen bide üstüne 25W direnç koy diyon.
Bakşimdi şu resme...

20191103_172125.jpg

Abi ömrümü yedin ömrümü :D
Ben transistörlere soğutucuyu nasıl sığdırıp yapıştıracam diye kara kara düşünürken sen bide üstüne 25W direnç koy diyon.
Bakşimdi şu resme...

1252 eklentisine bak

Ooo fan bile var :) Sürekli mi çalışıyor yoksa sıcaklığa göre PWM mi yapıyorsun?

Opamp'li yap onu. Çok daha deterministik çalışır.
Abi geçen sabaha kadar OPAMP videosu izledim hep matematik hesapları üzerine. O yüzden hiç bişey anlamadım. Transistör gibi 6 ayda anlıcam sanırım ne işe yaradığını :D
Deterministik derken abi? :D

Benim fan ünit burada çok ideal olur.
Tek bir devre ile iki veya daha fazla soğutucuyu gözlemleyebilirsin.
Soğutuculardan birisi bile aşırı ısınsa fan hızlanarak her yeri soğutur.
Tek fark soğutucu miktarı kadar termik kullanmaktır.

Değişik bişey deneyeyim dedim :D

Abi geçen sabaha kadar OPAMP videosu izledim hep matematik hesapları üzerine. O yüzden hiç bişey anlamadım. Transistör gibi 6 ayda anlıcam sanırım ne işe yaradığını :D
Deterministik derken abi? :D

Yani belli bir ayar yaparsın potansiyometre ile, hep aynı sıcaklıkta devreye girer ve çıkar.

Ben niye ömrünü yiyeyim. YAMYAM'mıyım ben :D
Soğutucu seçimini bilinçsiz yapmışsan kabahat benim mi?
Sana tavsiye.
Hurdalığa git. 5-10 TL ye eski PC PSU larından bir iki tene al.
Bu PSU ların içerisinde mosfetler için özel soğutucular bulunmaktadır İki tene temin ettin mi dadından yinmez.
Ayrıca bilimsel bir montaj planı ile çoğu aksaklıkların üstesinden gelebilirsin.
İlk kural PCB yerleşim planıdır. Kutunun iç mesafesine göre PCB yi tasarlayıp civatalarla oturttuğun anda herşey hallolacaktır.
2. PCB ise seninki gibi kocaman olmayacak 5X5 hadi bilemedin 7X7 ebatlarına rahatlıkla sığacaktır.
Bu PCB yi ise ön panele bile monte edebilirsin.

O soğutucular lm1875 den arta kalanlar. İnce alüminyum tabaka yeter diyorsan sorun değil hallederiz.
Ben LM317 ve SC5200 ikisi birlikte cayır cayır yanar diye onları sığdırmaya çalışıyorum :D

Yani belli bir ayar yaparsın potansiyometre ile, hep aynı sıcaklıkta devreye girer ve çıkar.
Abi ben videosunda izlediğim kadarıyla zaten 5k pot ile ayar yapıyor ve o sıcaklıkta devreye giriyor. Ama soğuyunca devreden çıkıyor mu bilmiyorum. Opamp burada devreden çıkmasını takip için mi kullanılıyor?

Abi ben videosunda izlediğim kadarıyla zaten 5k pot ile ayar yapıyor ve o sıcaklıkta devreye giriyor. Ama soğuyunca devreden çıkıyor mu bilmiyorum. Opamp burada devreden çıkmasını takip için mi kullanılıyor?

Transistörlü devrenin performansı birçok faktöre göre değişir. Isı, malzeme toleransı, yaşlanma gibi. Ama opamp'li devrede çok dar toleranslar içinde ısı kontrolü yaparsın. Gerekir gerekmez ayrı konu, ama işte öğrenmek için bir fırsat bunlar.

Transistörlü devrenin performansı birçok faktöre göre değişir. Isı, malzeme toleransı, yaşlanma gibi. Ama opamp'li devrede çok dar toleranslar içinde ısı kontrolü yaparsın. Gerekir gerekmez ayrı konu, ama işte öğrenmek için bir fırsat bunlar.
Tamam abi bir kurcalayım bakalım altından ne çıkartacam

Aklıma farklı bir tasarım geldi.
Kutuya sığabilecek şekilde tek bir plaket üzerine tüm devreyi yapabilirsek, daha iyi olacaktır.
Ancak o röleler çok kullanışsız. Hoparlör koruma devresinde kullanılan rölelerden kullanırsan daha iyi olacaktır.
Birkaç gün işlerim var.
Sonra bir şema çizerim ve plaket boyutunu ayarlarız.
Böylece tek bir plaket ile tüm devreyi yapabilirsin.
Trafo dahil tüm malzemelerin boyutlarını şimdiden ölçerek biryerlere kaydet.
Güzel bir yerleşim planı yapabiliriz.
Aynı fikirdeyim. Hatta ben biraz çizmiş bulundum. Ama uzun süre odaklandığımdan migrenim tuttu. Yarın devam edicem.

Fikrim geldi. Acaba sistemin kısa devre olan tarafı algılayıp tek bir röleyi çekmesini sağlayabilir miyiz? Bu sayede röle, buzzer, direnç, diyot ve 25w lık direnci de teke düşürmüş oluruz.
Büyük yer kazanmış oluruz.

@Mr_YAMYAM
Kartın en küçük hali. Kutuya da güç bela sığıyor.

psu2.png

Son düzenleme:
rölelerin bobin uçlarını 1N4007 den geçirmişsin yani seri bobine bağlı. Açık devre şemasına göre, burada bir karışıklık olmuş sanki. Açık devre şemasında buzzerler, rölenin bobin uçlarına bağlı yani paralel.

rölelerin bobin uçlarını 1N4007 den geçirmişsin yani seri bobine bağlı. Açık devre şemasına göre, burada bir karışıklık olmuş sanki. Açık devre şemasında buzzerler, rölenin bobin uçlarına bağlı yani paralel.
@memleket
Evet iyi farketmişsin. Düzelttim şimdi. :)

Son düzenleme:
Olmamış.
PCB tasarımı hem hatalı hem de bilimsel değil.
Nefes alsın yeter durumuna geldim abi artık.
Eksi aklımlar aynı yöne doğru akıyor, bir yer de toplanıyor. Artı kısımlar da eksiye pararlel gidiyor.
Hem yer yok hem bilimsel olacak. Daha nasıl bilimsel olacak o_Oo_Oo_O
Buzzer daki bağlantı hatasını memleket uyardı düzelttim. Başka hata gördüysen söyler misin neresi?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back