34 Parça Torq Tornavida Seti İçin 3D Baskı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
En az 10 yıl önce alıp kapağını kırdıktan sonra hiç kullanmadığım tornavida setim.
Kapağı kırılınca kağıt bant ile yapıştırdım ve sonrasında sök, tekrar yapıştır sıkıntılı olduğu için kaldırdım kenara.
O gün bu gündür de kullanmıyorum.

20210715_082209.jpg
20210715_082218.jpg

Geçen küçük bir uç lazım olunca çıkardım piyasaya ve anında buna 3D baskı yapıp masamın üzerine koymak ve her elimi attığımda kolayca ulaşabileceğim fikri geldi.
Fusion360 da şöyle bir şey çizdim ve bastım.

Tornavida Sehpası.PNG
20210717_235740.jpg

Sonuç olarak gördüğünüz gibi kullanışlı bir şey çıktı ortaya.
Uçlar altıgendir. Her kenarı 2mm dir. Uçların gireceği deliklerin her bir kenarı ise 2.2mm dir.
Bu ölçülerde uçlarınız var ise aşağıya STL dosyasını ekliyorum. Basıp Kullanabilirsiniz.

20210718_000340.jpg
20210718_000350.jpg
20210718_000401.jpg

Ekler

• TorQ_Organizer.stl
    130.9 KB · Görüntüleme: 104
Çalışma çok güzel olmuş. Eline sağlık.
Farklı bir model olarak çekmeceli tipini bastım. Sıkıntısı şu: devrildiği zaman toplamak zor oluyor.
IMG-20211112-WA0010.jpg

Altına geniş ama ince neodmiyum mıknatıs konulabilir. Böylece devrilince yada istemdışı dökülmez. Ayrıyeten aradaki uçları çıkarmak için ucu mıknatıslı anten yada kalem gibi bir aparat da fena olmaz.

Çalışma çok güzel olmuş. Eline sağlık.
Farklı bir model olarak çekmeceli tipini bastım. Sıkıntısı şu: devrildiği zaman toplamak zor oluyor.
14933 eklentisine bak
Altına geniş ama ince neodmiyum mıknatıs konulabilir. Böylece devrilince yada istemdışı dökülmez. Ayrıyeten aradaki uçları çıkarmak için ucu mıknatıslı anten yada kalem gibi bir aparat da fena olmaz.
Ama böyle olmaz. STL dosyasını da paylaşman lazım. :katil2:

Son düzenleme:
Kutu çok ince ama idare eder. Tekrar tasarlamak ise vakit alacak. Thingiverse'de sayfası vardı ama bulamadım. STL dosyaları ekliyorum.

Ekler

• HexHolderV3withDriver.stl
    194 KB · Görüntüleme: 93
  • HexHolderV2.stl
    177.4 KB · Görüntüleme: 91
  • HexHolderDraweronly.stl
    103.3 KB · Görüntüleme: 98
  • BoxForHexHolderV2.stl
    105.1 KB · Görüntüleme: 77
VW Caddy ayna ayar düğmesi düştü. Uzun zamandır aklımda idi. Yakın zamanda basıp yerine taktım.
WhatsApp Image 2021-11-01 at 12.21.16.jpeg

Ekler

• r4.stl
    32.5 KB · Görüntüleme: 88
Ürün yüzeyini pürüzsüz yapmak için filamenti eriten bir kimyasal vardı. Onunla yikayanlar olduğunu okumuştum. Aseton yada kloroform ile tam hatırlamıyorum.

Pla malzemede hiç zımpara ihtiyacım olmadı. ABS için asetonda kısa süre bekletildiğini duymuştum.

ABS, aseton ile parlatılabiliyor. PLA için benim bildiğim bir parlatma kimyasalı yok. PETG parlatmak için ya çok pahalı, yada çok tehlikeli kimyasallar kullanmak gerekiyor.

20x20 V slot profil için Nema 17 Step motor bağlantı aparatı çizdim. Filament kırıldığı için baskı yarım kalmış tekrar başlattım. O yüzden foto ekleyemiyorum.
Belki bir arkadaşın işine yarar. Aklımda V Slot üzerinde hareket eden bir düzenek var. Slider tarzı. Fotoğraf makinesi yada webcami V slot üzerinde taşıyacak bir sistem.
Montaj aşamasına geçince tekrar yazarım buradan.

Screenshot_1.png

Ekler

• StepHolder.stl
    50.8 KB · Görüntüleme: 96
  • StepHolderWithMount.stl
    85.6 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleme:
16403667543512526374094342574240.jpg

Bu parçada çok fazla sıkıntı yok. Sadece destek parçayı sökerken üst kısmı kırdım.
Diğer parçada ise motoru dıştan dışa 40mm almıştım. Motor 42mm imiş. Bu yüzden yandaki sabitleme kulağı yüzünden oturmadı. Küçük bir revizeye ihtiyacı var.
Ayrıyeten step motorla aynı yükseklikte karşıda bir tutucu parça ve gerdirme vidası da çizeceğim. Burdan paylaşırım yine.

16403669965922411633989447464093.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back