36 volt akü şarj kesici

Kazasker

Aktif Üye
slm arkadaşlar.
bende 30 adet 18650 piden oluşan bahçe budama makası bataryası var. bu ürünü çinden aldık. fakat 2 yıl anca kullanabildik. dün karaköy de epey dolaştım devreyi tamir edip onaracak bir babayiğit bulamadım. pilsan ve birikim pile uğradım onlarda yapılan kontrolde bu tarz ürünlerden ellerine onarım için geldiğini yeni pil montajında dahi koruma devresinden dolayı yapamadıklarını boşuna masraf etme dediler. bana ellerinde bulunan üzerinde koruma ve şarj devresi olan 36 volt başka bir seri yeni pil almamı önerdiler. fakat fiyatlar çooook uçuk. aynı pil çinde 400 tl.
bende budama mevsimi geldiğinden elimde olan akülerden 36 volt batarya yaptım. cihazın orjinal şarj ünitesi çıkış 42vdc. buraya kadar güzel sonuç aldım. fakat 42 volta geldiğinde şarj kesmesini istiyorum. bununla ilgili hiç döküman bulamadım. elimde 12 volt aküler için şarj kesici devre var fakat bunu 36 volt pil için 42 voltta kesmesi grekli. bu devrede nasıl bir revizyon yapabilirim.

makine resimlerini birazdan atarım.

Ekler

• 12vdc sarj kesme.png
    12vdc sarj kesme.png
    8.8 KB · Görüntüleme: 1,618
6 adet 4.5 ah. akü. =36vdc
şarj çıkışı 42vdc. 42/6=7 vdc düşüyor akü başı.
tek akü şarj voltajı 7.2 ve 7.50 volt arası.

36 volt yaptığınız batarya sla akümüdür? lityum batarya mı yoksa başka nasıl bir batarya. Bu bataryanın şarjı keseceği voltaj sizin batarya tipiniz belirler. 42 volt lityum için olabilir ama başka bir akü tipi için uygun olmayabilir.

6adet 4.5 amper kuru akü. orjinali lityum batarya. harici 42v şarj cihazı var. aküleri bu şarj cihazı ile şarj ediyorum. aslında şarj cihazı 42.7 voltta şarjı kesiyor. sınır değerler olduğundan ben 42 voltta kessin istiyorum.

Araya 2 adet silisyum diyot koymaniz aku gerilimini 1.0 yada 1.4 volt sarj gerilimini dusurur. Şarj akimi cok yuksek degilse 1n4007 is gorur.

Şarj cihazini acip bakarsak belki sarj ust gerilimi ayarli olabilir. Yada basit bir degisiklikle degistirilebilir.

diyot işi tamam hocam 4007 ler biraz ısı yaptı. 1n5408 koydum41.5 v var şuan. sorun yok. bir sorum daha olacak. aküleri seri bağlamıştım kablo ile. bu kablolar yerine direnç koysam daha mı iyi olur. yani aküleri örneğin 5w01r taş dirençle birbirine bağlasam , böylece aküler arası gerilimi de dengelemiş olup biraz daha sağlıklı kullanabillirmiyim.

Seri baglantida direnc koymanin bir artisi olacağını dusunmuyorum.

Seri baglantida onemli olan akulerin ozdes olmasidir. Akuler ayni zamanda uretilmis esit kosullarda saklanmış olmasi lazim. bu akulerin biri kullanilmis olup digerinin kullanilmamis olmasi sorun teskil eder.

diyot işi tamam hocam 4007 ler biraz ısı yaptı. 1n5408 koydum41.5 v var şuan. sorun yok. bir sorum daha olacak. aküleri seri bağlamıştım kablo ile. bu kablolar yerine direnç koysam daha mı iyi olur. yani aküleri örneğin 5w01r taş dirençle birbirine bağlasam , böylece aküler arası gerilimi de dengelemiş olup biraz daha sağlıklı kullanabillirmiyim.

Akuleriniz galiba 6 volt 4.5 amper. Ilk diyotun isinmasi gecen akimin yuksek olmasina isaret. Şarj aninda akimi olcmek ve aküler icin uygunmu gormekte fayda var.

Seri baglantida direnc koymanin bir artisi olacağını dusunmuyorum.

Seri baglantida onemli olan akulerin ozdes olmasidir. Akuler ayni zamanda uretilmis esit kosullarda saklanmış olmasi lazim. bu akulerin biri kullanilmis olup digerinin kullanilmamis olmasi sorun teskil eder.
aküleri aynı kutudan çıkardı satıcı. voltaj ve akım güçleri aynı. bu iyi bir durum :)

Akuleriniz galiba 6 volt 4.5 amper. Ilk diyotun isinmasi gecen akimin yuksek olmasina isaret. Şarj aninda akimi olcmek ve aküler icin uygunmu gormekte fayda var.
şarj adaptör çıkışı 2ah veriyor. aküleri ilk bağladığomda 40.3 volt değer aldım. ve ilk şarjımda 1ah başladı 600mah ta yavaş yavaş şarja devam etti. şuan aküler dolu olduğundan boş iken ne kadar akım çekeceğini bilemiyorum. çarşamba köye gideceğim kısmetse. orda akü gücünü de görmüş olacağım.
aslında ilk zaman aklıma gelen şu idi. güç kaynağı ile aküleri tek tek 7 voltta şarj edip sonra birleştirmekti. sanırım akülerde balast problemi yok. üşendiğimden buna gerek duymadım.

Ornek bir aku.

Baslangic icin 1.35 amper ile sarj diyor ama genel olarak bu akuler 1/10 u akim ile sarj oneriliyor. 4.5 amper kapasite icin 450 mA ile saej ideal.

images (1).jpeg

Akü test edildi. Şarj 2 gün bazen 3 gün gidiyor. Masraf 250 tuttu baba 12 gün yovmiye yaptı. :) biraz agir ama Şimdilik çok iyi ,Bahçeleri budadik. Destek verenlere teşekkürler.

Akü test edildi. Şarj 2 gün bazen 3 gün gidiyor. Masraf 250 tuttu baba 12 gün yovmiye yaptı. :) biraz agir ama Şimdilik çok iyi ,Bahçeleri budadik. Destek verenlere teşekkürler.
Bu nasıl bir budama makinası ? Yüksek dallar için bir çözümü varmı ?
Youtube da bu modelin çalışma videosu varmı?

Bu nasıl bir budama makinası ? Yüksek dallar için bir çözümü varmı ?
Youtube da bu modelin çalışma videosu varmı?
Bu normal budama makası yuksek dal için uygun ama biz aparatını almamıştık . O yüzden ağaca çıkıyoruz mecbur. Zaten sürekli budaninca tüm dallar kolay alınıyor.

Bu ürünün aynısı markası farklı

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back