3B yazıcı için yeni kafa tutucusu

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim 3B yazıcıya yaptığım bazı modifikasyonlar nedeniyle makinanın 300 mm olan Z kapasitesi 250 mm lere düştü.

IMG_20220222_205426.jpg

IMG_20220222_205437.jpg

Kafayı komple söktüm

IMG_20220220_110719.jpg

IMG_20220222_205512.jpg

IMG_20220222_205524.jpg

Bütün komponentlerin bağlı olduğu en tepedeki 3.3 mm kalınlıkta çelik parçanın yerine aluminyumdan yenisini yapacağım.

IMG_20220222_211012.jpg

IMG_20220222_211026.jpg

Şöyle bir tutucu çizdim. Elimde 4 mm et kalınlıklı aluminyum U profil var, ondan keseceğim. Bu parça, mevcut çelik parça gibi aşağı sarkmayacak. Tam tersi istikamette yukarı monte edilecek. Böylece step motor ve extruder lineer raydaki arabanın ÜZERİNDE olacak.

1645553689775.png

Ölçüleri de koyayım buraya, atölyede buradan bakarım.

1645553837989.png

Şöyle bir tutucu çizdim. Elimde 4 mm et kalınlıklı aluminyum U profil var, ondan keseceğim. Bu parça, mevcut çelik parça gibi aşağı sarkmayacak. Tam tersi istikamette yukarı monte edilecek. Böylece step motor ve extruder lineer raydaki arabanın ÜZERİNDE olacak.

15718 eklentisine bak
Abi metal parçalar da fusion da çizilip makine de işlenebiliyor mu? Ben fusionu sadece 3d baskı da kullandığım için başka işe yaramıyor sanıyorum :katil2:

Abi metal parçalar da fusion da çizilip makine de işlenebiliyor mu? Ben fusionu sadece 3d baskı da kullandığım için başka işe yaramıyor sanıyorum :katil2:

Metal CNC makinam henüz yok o yüzden manuel yapıyorum parçaları. Ama bir metal CNC yapacağız @cevdetfaikosman ile.

Metal CNC makinam henüz yok o yüzden manuel yapıyorum parçaları. Ama bir metal CNC yapacağız @cevdetfaikosman ile.
Ben olsam çoktan girişmiştim o işe. Siz bence ağırdan alıyorsunuz :)

Ben şimdi fusion da elimdeki rivetler için çakma çivisi çizsem, ve bunu bir torna yada cnc ciye götürmek istesem nasıl bir çıktı almalıyım?

Ben olsam çoktan girişmiştim o işe. Siz bence ağırdan alıyorsunuz :)

Ben şimdi fusion da elimdeki rivetler için çakma çivisi çizsem, ve bunu bir torna yada cnc ciye götürmek istesem nasıl bir çıktı almalıyım?

Sanayideki hiçbir tornacı veya CNC'ci o işle uğraşmaz. Onu kendin yapman şart.

Aşağıda bu işin profesyoneli var, feyz alabilirsin :)

15722 eklentisine bak
Çivinin nasıl olacağını biliyorum aslında, ama nasıl traşlayacağımı bilmiyorum.
Mesela 0,7mm düz bir çivi olsa biraz uğraşarak yaparım. Ama burada farklı bir durum var.
Rivetin iç çapını 0,7mm kabul edelim. Ohalde bunun içine girecek çivinin ucunun 0,7mm, sonunun ise 0,8mm yada 0,9mm olması lazım ki ucu bir miktar dışa doğru kıvrılsın. Uç az bişey dışa doğru açıldıktan sonra çivinin bitimindeki düz alan pressleyeceği için tam istenilen sonuç olacak.
İşte ben buradaki uç ve sondaki mm'lik oymaları elle yapamam.

Çivinin nasıl olacağını biliyorum aslında, ama nasıl traşlayacağımı bilmiyorum.
Mesela 0,7mm düz bir çivi olsa biraz uğraşarak yaparım. Ama burada farklı bir durum var.
Rivetin iç çapını 0,7mm kabul edelim. Ohalde bunun içine girecek çivinin ucunun 0,7mm, sonunun ise 0,8mm yada 0,9mm olması lazım ki ucu bir miktar dışa doğru kıvrılsın. Uç az bişey dışa doğru açıldıktan sonra çivinin bitimindeki düz alan pressleyeceği için tam istenilen sonuç olacak.
İşte ben buradaki uç ve sondaki mm'lik oymaları elle yapamam.

Sertleştirilmiş çelikten yapılması lazım zaten. Normal çivi ile yaparsan çabucak aşınır. Mesela 1 mm lik bir matkabı torna gibi bir aparata ters olarak bağlayıp yüksek devirle döndüreceksin. Sonra da kalıp taşları ile büyüteç altında uca istenen şekli vereceksin.

1645564468061.png

Sertleştirilmiş çelikten yapılması lazım zaten. Normal çivi ile yaparsan çabucak aşınır. Mesela 1 mm lik bir matkabı torna gibi bir aparata ters olarak bağlayıp yüksek devirle döndüreceksin. Sonra da kalıp taşları ile büyüteç altında uca istenen şekli vereceksin.

15723 eklentisine bak

Aslında eski çamaşır makinemin motoru duruyor. Onunla torna tarzı bir proje yapabilirim ama böyle konularda hiç elimin ayarı yoktur.
Beceremeyeceğimi biliyorum.

20220223_002648.jpg
20220223_002759.jpg

Eğer en küçük boy rivet ile çalışmayacaksan, şunu deneyebilirsin: Piyasada 0.3 kurşun kalemler satılıyor. Ucuz markaların olmayabilir ama Rotring veya Adel Faber'in olması lazım. O kalemin ucu çok güzel iş görebilir. Ama en küçük boy rivet için 0.3 kalemin ucu kalın gelir.

Tutucuyu bugün atölyede yaptım. Şimdi yerine takıp yerindeki pozisyonuna göre kayış bağlama yerlerini, X ve Z limit switch pozisyonunu belirlemem lazım. Bunlar için ya aluminyum parçalar kaynatacağım, veya bir şekilde vidalı çözüm bulacağım. Tutucunun ağırlığını minimumda tutmaya çalışıyorum ki yüksek baskı hızı kullanabileyim.

IMG_20220226_175936.jpg

Çok iyi olmuş. Aslında benim yazıcı için de bir L profil kesmek gerekiyor. BLtouch için PLA ile yazdırdığım parçayı kullanıyorum haliyle çok sağlıklı olmadı.

Bugün yeni milin ucunu 8 mm ye indirdim. Hazır satılan ve bir tarafı 5 mm diğer tarafı 8 mm olan kaplinler vardı. Bunun 5 mm olan tarafını da 8 mm ye çıkardım.

IMG_20220423_113235.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back