3B yazıcı kabin ısıtıcısı

taydin

Timur Aydın
Staff member
ABS ile baskı yaparken oluşan büzülme, tabladan ayrılma, veya layer ayrılması gibi sorunların önüne geçmek için benim 3B yazıcı için kabin ısıtıcısı yapmak istiyorum. Bunun için iki seçenek değerlendiriyorum. Birincisi halojen lamba kullanmak, ikincisi de fırın rezistansı kullanmak. Önce halojen lamba ile bir test düzeneği kurdum.

IMG_20221230_132448.jpg

Burada halojen lamba, bir SSR ile şebekeye bağlı. SSR nin kontrol girişine de sinyal jeneratörü bağlı. SSR nin datasheet'ine bakınca, anahtarlama zamanının 10 ms nin altında olduğu belirtiliyor. Ben de 60 Hz lik kare dalga seçtim. Amaç titreme yapıp göz yormasın. 3B yazıcının kontrol kartının destekleyebildiği PWM frekanslarını bilmiyorum, bunun ayrı olarak incelenmesi lazım. Ama 60 Hz destekler diye tahmin ediyorum.

Neyse, bu şekilde denedim, ve PWM kontrol hiç randımanlı değil. Duty cycle ayarlayınca parlaklık değişiyor, ama lineer olarak artmıyor. Belli duty cycle değerlerinde atlama yaparak artıyor. Bir de titreme olmaması gerekiyorken titreme var, ve düşük frekanslı bir titreme.

Tekrar SSR nin datasheet'ine bakınca bunun zero crossing anahtarlama yapan bir SSR olduğu anlaşılıyor. Böyle olunca da tabi ben istediğim kadar 60 Hz de PWM göndereyim, o 50 Hz şebekeye senkronize olarak anahtarlama yapıyor. 50 Hz ve 60 Hz in girişimi sonucunda da 10 Hz oluşuyor ve görülen titreme de o. Zero crossing olmayan bir SSR de yok elimde. Piyasada da bulmak çok zor, o yüzden buna TRIAC'lı bir devre yapmam gerekecek.

ÇARE MOC3021+BTA16
Bu 2li ile çalışırsak bir denetleyici gerekir bunu da şuan piyasada en ucuz olarak bulunan attiny13 yapabilir

''Variable Resistance Control Method'' demiş 2. sayfada. 500K tavsiye etmiş. Bu kısmı anlayamadım. Hangi şemayı kastetmiş.

SSR datasheet

Ekler

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    476.5 KB · Görüntüleme: 70
''Variable Resistance Control Method'' demiş 2. sayfada. 500K tavsiye etmiş. Bu kısmı anlayamadım. Hangi şemayı kastetmiş.

SSR datasheet

O bölümü anlatırken adamın ingilizcesi yetersiz kalmış, çince açıklamış. Muhtemelen şebeke tarafından bir direnç ile girişin beslenmesini öngörüyor, o benim işime yaramaz.

Hatta ayrı TRIAC olsa bile gene şebekeye senkron çalışmak gerekecek. Sıfır geçişinden sonra timer çalıştırılması lazım ve belli bir süre sonra TRIAC ON yapılması lazım. @Ahmet, optokuplöre iş düştü gene :katil2:

O bölümü anlatırken adamın ingilizcesi yetersiz kalmış, çince açıklamış. Muhtemelen şebeke tarafından bir direnç ile girişin beslenmesini öngörüyor, o benim işime yaramaz.

Hatta ayrı TRIAC olsa bile gene şebekeye senkron çalışmak gerekecek. Sıfır geçişinden sonra timer çalıştırılması lazım ve belli bir süre sonra TRIAC ON yapılması lazım. @Ahmet, optokuplöre iş düştü gene :katil2:
Benim yakın zamanda bir attiny13+moc3021+bta16 ile ac dimmer projem oldu abi pcb vs çizdim :cool:.

Dilersen onu paylaşaym, yapabilirsin 23 lira civarında özdisanda attiny13.

Benim yakın zamanda bir attiny13+moc3021+bta16 ile ac dimmer projem oldu abi pcb vs çizdim :cool:.

Dilersen onu paylaşaym, yapabilirsin 23 lira civarında özdisanda attiny13.

Burada konusu vardı zaten, oradan bakayım.

İlk başta bağımsız bir ısı kontrolü ile kabin sıcaklığını ayarlayayım diyordum ve o yüzden dimmer mantıklı idi, ama şimdi baktım da, Marlin'de kabin sıcaklığını ayarlayan bir GCODE var M141. Bu durumda yazıcı kontrol kartı tarafından kontrol edilen bir dimmer lazım bana. Yazıcı kontrol kartı da ısıtıcıları PWM ile kontrol ediyor. Böyle yapınca, dilimleme yazılımında, proje ile ilgili bütün ısı ayarları yapılır ve baskı başladığı anda kabin sıcaklığı da ayarlanmış olur. Yani PWM sinyal ile kontrol edilebilen bir dimmer lazım bana.

Aslında çok yavaş bir PWM kullanarak (10 Hz den daha yavaş), doğrudan SSR ile de yapılabilir bu iş. Ama kademe sayısı çok az olur, bir de çok daha kötüsü, halojen lamba sürekli olarak tam yanıp tam söneceği için inanılmaz bir ışık kirliliği olur. Onun yerine faz dilimlemeli çalışan ve faz açısı da PWM duty cycle ile ayarlanan bir dimmer olması daha mantıklı gibi geliyor. Bu güzel bir ATTiny projesi olacak gibi duruyor :)

Başka alternatif aklına gelen var mı?

Bir de şöyle çok ilginç bir devre yapmış birisi. Doğrudan arduino ile kontrol edilen bir dimmer devresi.

1672591464378.png

eğer programlayıcı vs. uğraşmak istemiyorsan attiny85 en iyi çözüm gibi duruyor dahili usb'si var sadece 1 direnç ile kullanıma ve programlanmaya hazır attiny85.

fiyat olarak en altta attiny13 var ama usb-asp veya başka bir üstünde spi bus olan işlemci gereği duyuyor programlama için.
benim hali hazırda çizdiğim ekte verdiğim kart var bunun pcb'si 15 güne bende olur herhalde sana da verebilirim abi attiny13 ile yaptım.

pcb_f.png

50x50mm

Devre şemasını koyabilir misin?

SCH.png

Karmaşa ve kalite için kusura bakma abi.
J6 optoyu bypass etmek için neden?
IN-2'nin bağlı olduğu pin aynı zamanda analog pin olduğu için analog giriş yapacaksak U5 lehimlenmiyor ve yerine J6 köprüleniyor oluyor analog giriş. analog voltaj etkilenmemesi için P1 lehimle birleştirilen pad'de ayrılıyor.

J4 VE J3 eğer optuya dışarıdan difrransiyel bir giriş yapamıyorsak köprüleyip negatif giriş ile aktif edilebilir hale getirebiliyoruz.
yazmayı unutmuşum R4 330R

74HC595 nerde derseniz pcb'nin alt tarafında soic16 kılıfta. yer kalmadı üstte.

neden 2 tane 7805 var?
1 tane sistemi besliyor 1 taneside dışarı çıkıyor 2 ayrı 5V ihtiyacı duydum çünkü bu pcb WS2812 çalıştıracak WS2812 hızlı renk değiştirmelerede biraz fazla akım çekiyor bu 7805i çökeltmez ama çıkış voltajını oynar hale getirir sistemin bundan etkilenmesinin önüne geçmek için ledin beslemesi ayrı kontrolcü beslemesi ayrı yaptım.

Son düzenleme:
Bu arada şöyle bir B planı da var. Eğer halojenlerin ışığı çok rahatsız ederse bu planı devreye alacağım. Malesef düşük güçlüsünü bulamadım, 2600 W ... Bunun altına bir fayans koyacağım ve yazıcının alt zeminine monte edeceğim.

IMG_20230101_233753.jpg

Ama neticede PWM ile çalışacağı için bir sorun olmaz. Hatta belki faydası da olur, daha kısa zamanda ayarlanan sıcaklığa gelir. Şimdi yukarıdaki MOSFET devresi için özdisan'dan şu MOSFET'i belirledim. Bir sıkıntı gören var mı?

650 V, 18 A, RDSon 164 mΩ

2600 W devreye girdiği anda en kötü ihtimal 12 A çekecek. Bu durumda üzerinde harcanacak güç 24 W gibi. Uygun bir soğutucu bağlamak gerekecek. Veya fanlı daha küçük soğutucu.

Isıtma konveksiyon ile mi radyasyon ile mi olacak? Radyasyon kabini eşit ısıtmayacağı için engellenmeli. Parçanın bir tarafından ışık vurursa orayı eritir.

İlk başta bağımsız bir ısı kontrolü ile kabin sıcaklığını ayarlayayım diyordum ve o yüzden dimmer mantıklı idi, ama şimdi baktım da, Marlin'de kabin sıcaklığını ayarlayan bir GCODE var M141. Bu durumda yazıcı kontrol kartı tarafından kontrol edilen bir dimmer lazım bana. Yazıcı kontrol kartı da ısıtıcıları PWM ile kontrol ediyor. Böyle yapınca, dilimleme yazılımında, proje ile ilgili bütün ısı ayarları yapılır ve baskı başladığı anda kabin sıcaklığı da ayarlanmış olur. Yani PWM sinyal ile kontrol edilebilen bir dimmer lazım bana.

Aslında çok yavaş bir PWM kullanarak (10 Hz den daha yavaş), doğrudan SSR ile de yapılabilir bu iş. Ama kademe sayısı çok az olur, bir de çok daha kötüsü, halojen lamba sürekli olarak tam yanıp tam söneceği için inanılmaz bir ışık kirliliği olur. Onun yerine faz dilimlemeli çalışan ve faz açısı da PWM duty cycle ile ayarlanan bir dimmer olması daha mantıklı gibi geliyor. Bu güzel bir ATTiny projesi olacak gibi duruyor :)

Başka alternatif aklına gelen var mı?
Amaç ısıtma olduğundan 1Hz ile pwm yaparsanız ısıtmada düşük frekans problem olmaz heralde, zero crossing de sıkıntı olmaz bu durumda Halojen kullanılıyorsa sürekli aç-kapa ömrü kısalabilir ama rezistanssa ömrü kısalmaz.

Benim çözümüm elektrikli battaniyeydi, sevimsiz görüntüsüne rağmen -abartmıyorum- mükemmel sonuç verdi.

Isıtıcı tablanın altında kalacak. Halojen lamba kullanırsam üzerine bir çelik saç parçası koyarım yoksa ışık çok göz alır. Ama rezistans olursa açıkta olacak. Isı da yükseleceği için kısa sürede baskının yapıldığı üst tarafa ulaşır diye düşünüyorum. Maksimum ısı 60 ℃ civarında olacak.

Amaç ısıtma olduğundan 1Hz ile pwm yaparsanız ısıtmada düşük frekans problem olmaz heralde, zero crossing de sıkıntı olmaz bu durumda Halojen kullanılıyorsa sürekli aç-kapa ömrü kısalabilir ama rezistanssa ömrü kısalmaz.

Benim çözümüm elektrikli battaniyeydi, sevimsiz görüntüsüne rağmen -abartmıyorum- mükemmel sonuç verdi.

Elektrikli battaniye güzel fikir. Ama kontrol kartı ile ısı ayarı ve regülasyonu yapabilmek istiyorum. Böylece her filament için iyi çalıştığını bildiğim baskı profilleri oluşturup kaydedebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
5,763
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back