3D Yazıcı İle Sütunlu Matkap

Bence çok pahalıya gelir bu. Basit bir vakum fincanını ben bundan 2 sene önce 3D yazıcı işi yapan bir firmaya yaptırmak istedim. 300 TL + KDV istediler. Bunda çok sayıda parça var, hazır Proxxon veya benzeri birşey daha uygun fiyata gelir. Veya 50 cm lik uygun kalınlıkta lineer ray ve araba ile de çok sağlam bir şey yapılabilir.

Şarjlı matkap ile elde deldim. Bana da pcb drill makinesi lazım. Ama cnc tarzı birşey. Ucu kendi değiştirip delikleri kendi delecek.
abi bu youtube'de videoları olan 30x30 gibi cnc'lerde mümkün mü?

benim gördüğüm devasa boyutlarda bir fanuc marka cnc vardı içinde onlarca ucu vardı ve kendisi o uçları değiştirip parça işliyordu.

mesela parça deliklerini delip, havşa açıp,rektefiye yapar gibi üstünden birkaç mm geçiyordu ve bu uç değişimlerinde vs. makine hiç duraksamadan çok kısa süren bir hava sesi ve bi bakıyorsun farklı işleme geçmiş.

bu olay küçük cnclerde mevcut mu bilmiyorum varsa alternatifi 3d yazıcı ile bunun arasında kalabiliirm.

abi bu youtube'de videoları olan 30x30 gibi cnc'lerde mümkün mü?

benim gördüğüm devasa boyutlarda bir fanuc marka cnc vardı içinde onlarca ucu vardı ve kendisi o uçları değiştirip parça işliyordu.

mesela parça deliklerini delip, havşa açıp,rektefiye yapar gibi üstünden birkaç mm geçiyordu ve bu uç değişimlerinde vs. makine hiç duraksamadan çok kısa süren bir hava sesi ve bi bakıyorsun farklı işleme geçmiş.

bu olay küçük cnclerde mevcut mu bilmiyorum varsa alternatifi 3d yazıcı ile bunun arasında kalabiliirm.
Bu makineye vereceğin parayla 3 tane 3D yazıcı alırsın :)
Ben bir tane bulmuştum. 15 bin tl civarı ama işlem alanı küçüktü.

Bu makineye vereceğin parayla 3 tane 3D yazıcı alırsın :)
Ben bir tane bulmuştum. 15 bin tl civarı ama işlem alanı küçüktü.
aklımı çok kurcalıyor aslında 3d yazıcı mı? lazer mi?

elimde 20-30 tabaka lcd televizyonlardan çıkma pleksi glass var bunları elle işlemek oldukça zor dramele kesme ucu takınca plastik eriyor uca dolanıyor uç kesemez hale geliyor devir düşürünce takılıyor uç ve dremel dönemiyor en iyi işleme methodu lazer.

3d yazıcının neredeyse sonsuz kaynağı hazır çizimleri var.

ileride daha net karar verebilirim herhalde.

Bu tezgahtan kullanan varmıdır, işyerinde atıl vaziyette duran dremel 3000 var
Açı ayarı filan var. Güzel gibi duruyor ama malzeme kalitesi nasıldır bilmiyorum. En nihayetinde dremel bağlanacağı için bence iş görür.

Bu tezgahtan kullanan varmıdır, işyerinde atıl vaziyette duran dremel 3000 var

Ne delmek istediğine bağlı ben pcb için bu ürünü düşünmüştüm. İnceleme videolarından sonra vazgeçtim. Hareketli mekanizması boşluklu.

Ne delmek istediğine bağlı ben pcb için bu ürünü düşünmüştüm. İnceleme videolarından sonra vazgeçtim. Hareketli mekanizması boşluklu.

Aynı ürünü ben satın alıp iade etmiştim. Çok esneme ve boşluk var. 1 mm altındaki matkaplarla delerken kırma ihtimali var.

Proxxon'un kaliteli tezgahı var ama fiyatı alıp başını gitmiş, alınmaz artık. Ben olsam lineer ray ve araba ile kendim yapardım. Üniversitede çalışıyorsan gereken ekipmanlar ve makinalar da vardır zaten.

Timur hocam üniversitede çalışmıyorum, elektronik ile hobi amaçlı ilgileniyorum. Usb izalatör yapıyorum, mecbur deliklerin delinmesi gerekli elimde matkap falan yok. O yüzden orta seviye birşey arıyorum.

Timur hocam üniversitede çalışmıyorum, elektronik ile hobi amaçlı ilgileniyorum. Usb izalatör yapıyorum, mecbur deliklerin delinmesi gerekli elimde matkap falan yok. O yüzden orta seviye birşey arıyorum.

1 mm matkap ise bir DC motora takacağın bir mandrenle elle de delebilirsin. Kullanıcı adında smyo görünce Sakarya meslek yüksek okulu diye çağrışım yaptı bana ondan üniversite dedim :)

Sakarya Meslek Yüksek Okulundan mezunuyum :). Elimde minik mandrenli matkap var fakat hem mandren salınımı hem elimin biraz titremesinden dolayı uç kırıyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back