3d yazıcı Z ekseni bilyalı somun ve mil dönüşümü

Lineer yatak olayının gerekliliği şu faktörler ile iligli diye düşünüyorum:

1) Hız. Filamentin izin verdiği maksimum hıza çıkabilmenin tek yolu, yazıcının hareketli mekanizmalarının son derece rijit ve boşluksuz olarak ilerlemesi.

2) Direkt extrusion kafa kullanılıyorsa, bu kafalar ağır olduğu için gene rijitlik çok büyük önem kazanıyor ve lineer raylar ile yüksek bir hız elde etmek mümkün oluyor.

3) Tekrarlanabilirlik. Lineer raylarda, aşınmaya bağlı olarak hataların ortaya çıkma ihtimali çok daha düşük. Uzun süre aynı performansı tekrarlayabilir. Ama lineer ray olmayan makinalarda, aşınmaya, esnemeye veya genleşmeye bağlı olarak, özellikle zaman geçtikçe tutarsızlıklar çıkabilir.

Yani lineer sistemde çok kritik bir sorun kaynağını baştan elimine etmiş oluyorsun ve sadece geriye kalan sorunlarla boğuşman gerekiyor.
Söylediklerin doğru da, o yıpranma süresi bittikten sonra yazıcının yenisin alsan lineer yataklıdan gene bile kat ve kat ucuz olur...

Her gün yüzlerce baskı alacaksan durum farklı olabilir ama bizim gibi düşük miktarlarda çıktı alan ev kullanıcıları için bu kadar sağlam yapmanın dayanağı ortadan kalkmıyor mu?

Bir önceki mesajda sarmal gidiyor tespitim yanlışmış o zaman. Ve bu resme göre rezistansın orta noktası beslemeye en uzak nokta olan sol alt köşe oluyor. Yani o tespitim de yanlış. :cheeky3:
Hangisinde yanıldığını anlamadım ama görselde de görüldüğü gibi sağ üst köşede besleme girişi var ve bütün bir alt tabla tek seferde eşit miktarda ısıtılıyor.

Hangisinde yanıldığını anlamadım ama görselde de görüldüğü gibi sağ üst köşede besleme girişi var ve bütün bir alt tabla tek seferde eşit miktarda ısıtılıyor.

Konu birazcık dağıldı Timur hoca kovalayacak ama merak ettiğim konu rezistans telinin her noktası aynı anda mı ısınır yoksa orta noktadan mı ısınmaya başlar? Ama yolların konumuna bakarsak tel nasıl davranırsa davransın tablada orta noktadan ısıtma olmayacak gibi. Çünkü tel ortadan ısınırsa ilk önce tablanın sol alt kısım ısınmalı çünkü telin ortası orası ama yok telin her yeri eşit ısınıyorsa zaten en başından bir sorun olmaması lazım.

Şimdi multimetrenin C kademesinde ölçtüm sıcaklık değerlerini. Evet ben yanılmışım her tarafı eşit ısınıyor. Ancak şöyle bir durum var. 80 derece ayarladığım ısıda multimetre manyetik tabla olmadan 60 derece okuyor. Manyetik tabla konulduğunda ise 50 derece okuyor. 10 derece fark ediyor. Yani Ekranda gördüğüm 80, tablada gördüğüm 50 derece.
Bir de ısı ölçer probu tablanın ortasına koyduğum da 5sn içinde 60 dereceyi gösterirken, kenarlara koyduğumda 60 dereceyi göstermesi 15-20sn sürüyor.

• Beğen
Reactions: 333
Söylediklerin doğru da, o yıpranma süresi bittikten sonra yazıcının yenisin alsan lineer yataklıdan gene bile kat ve kat ucuz olur...

Her gün yüzlerce baskı alacaksan durum farklı olabilir ama bizim gibi düşük miktarlarda çıktı alan ev kullanıcıları için bu kadar sağlam yapmanın dayanağı ortadan kalkmıyor mu?

Sadece hız değil, değişik türde filament kullanmak için direct extrusion kafa lazım, bunun için de gene rijit eksenler lazım.

direct extrusion kafa nedir?

Filamenti nozul'a çok yakın bir yerden itiyor. Esnek filamentlerde mutlaka kullanılması gerekiyor. Retract ayarlama sorunu da çıkarmadığı için daha temiz çıktı üretiyor.

Diğer tip kafalarda (bowden) filamenti item motor, kafadan 50 cm falan uzakta o yüzden kafa çok hafif.

1612780278149.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,786
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back