3W UVA LED PCB Pozlama İçin İşe Yarar mı?

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Aşağıda gördüğünüz Ledin 3W olanının 10 tanesi 169₺ 395-400nm olduğu söyleniyor.
Bundan alsak aşağıda çizdiğim şekilde dizayn edip pcb pozlama için kullanabilir miyiz?

Screenshot_20220423-203722.jpg

Screenshot_20220423-203520.jpg

Son düzenleme:
Aliexpress de şunu buldum.
Fullspektrum 380-840nm diyor. Resimlerde ve yorumlarda mor görünüyor ama uv mi değil mi bilemedim. 10 tanesi 20₺ gibi ucuz bir fiyatıda var. Yorumlarda bitkiler için kullananları da gördüm.

Screenshot_20220424-085436.jpg

Son düzenleme:
Denemeden anlaşılmaz Gökhan. Bunda UVA bileşeni var ama seviyesi çok düşük gibi. Yani bunlar enerjinin çoğunu daha yüksek dalgaboylarında yayıyor, çok az bir kısma UVA. Bu durumda pozlama süresi çok uzun olması gerekebilir, o zaman da ışık girmemesi gereken yerlere de nüfuz eder.

Denemeden anlaşılmaz Gökhan. Bunda UVA bileşeni var ama seviyesi çok düşük gibi. Yani bunlar enerjinin çoğunu daha yüksek dalgaboylarında yayıyor, çok az bir kısma UVA. Bu durumda pozlama süresi çok uzun olması gerekebilir, o zaman da ışık girmemesi gereken yerlere de nüfuz eder.
O zaman bu cevabını 1.mesaj için kabul edip, 2.mesajı direk eliyorum. Çünkü oradaki 840nm.

Benim denediğim ve kesin işe yarayan ampul Osram Ultravitalux 300W E27 ama bunun malesef fiyatı uçmuş. Ben 350 TL ye almıştım şimdi 850 TL.

Benim denediğim ve kesin işe yarayan ampul Osram Ultravitalux 300W E27 ama bunun malesef fiyatı uçmuş. Ben 350 TL ye almıştım şimdi 850 TL.
1 alt, 1 üst için 2 tane yetiyor mu abi? 300w olduğuna göre yeter herhalde.
Trendyol da 580tl

Onu kaçırma o zaman.
Mecbur kaçacak. Param yok ki. :D
Sen iki tane yeter mi onu söyle?

Ama bidakka. Bunların konumu ne olacak?
Tek parça olduğundan pcb ye uzak konulması gerekir ki eşit dağılsın. O durumda da kasa büyür. İşime gelmez.

Bir tane yeterli. 50cm gibi bir mesafeden 10 dakika gibi ışınlanmak gerekiyor.

Bir tane yeterli. 50cm gibi bir mesafeden 10 dakika gibi ışınlanmak gerekiyor.
O zaman yatar bu iş abi.
50cm alttan, 50cm üstten 1m yükseklik oluyor cihazda.
Birde 10dk çok fazla. Senin bana gönderdiğin uva led le bile 2dk filan pozlamak yetiyodu.
Eniyisi yine florasan yada led denemek. Şu ilk mesajdaki 3w ledleri merakettim. Fırsatını bulursam onlardan alıp denemek istiyorum.

İki tane lambayı ne yapacaksın yav? İki tarafı da sırayla aynı lamba ile pozlarsın, neticede seri üretim yapmıyorsun. 50 cm de bir sorun teşkil etmiyor benim için :)

IMG_20220424_165849.jpg

IMG_20220424_165859.jpg

İki tane lambayı ne yapacaksın yav? İki tarafı da sırayla aynı lamba ile pozlarsın, neticede seri üretim yapmıyorsun. 50 cm de bir sorun teşkil etmiyor benim için :)

16923 eklentisine bak

16924 eklentisine bak

Abi görsel olarak şu makinenin aynısından yapmak istiyorum. Aydıngerleri iki katmanı üstüste koyarak yolları tam karşıladıktan sonra araya pcb yi koyacağım ve tek seferde bitireceğim işi. Öteki türlü pozla, ters çevir, bidaha pozla filan kesin kaydırırım padleri.

images (3).jpeg

Youtube da bir videoda gördüm.
Makinede 6x8w 365nm floresan kullanılmış.

Screenshot_20220424-182017.jpg

Yanlış anlamıyorsam bu abi diyor ki uv nin peak yaptığı nokta 360nm dir. Pcb için en uygun değer de budur.

Screenshot_20220424-185301.png

Piyasada 360-370nm arası uva ledleri araştırdığımda fiyatının uçuk olması da bu bilgileri doğruluyor sanırım.
380-495nm olanların 3w 10 adedi 60₺ iken 360-370nm olanların 3w 10 adedi 150₺ ye satılıyor.

Aliexpressden 3W 360-365nm led almaya karar verdim.
Yalnız biraz desteğe ihtiyacım var. Ledleri aşağıdaki sarı resimdeki gibi dizeceğim. Ledler ile pcb arasında 10cm mesafe planlıyorum.
Yalnız 3 watt ledlerin nasıl ve kaç adet dizilmesi gerektiğini hesaplayamadım. Resme ve cebimdeki paraya göre 12 adet hesaplamışım ama şuanda daha fazlasını da alabilirim. Yani ihtiyacım olacaksa eksik almayayım diye size danışmak istedim. Bir yandan da 3W çok güçlüymüş gibi geliyor bana.

Screenshot_20220423-203722.jpg

led.png

Mümkün olduğunca yakın olması lazım. Ama bunlarda PCB de var o yüzden çok yaklaşamayacaklar. Bendeki UVA ledlerin spektrumuna bakmıştım ben sadece bizim istediğimiz dalgaboyunda ışıma yapıyordular ve boyutları da çok küçük olduğu için çok sayıda yan yana konabilir ve homojen bir ışık dağılımı elde edilebilir. Senin alacağın LED lerin spektrumu nasıl olacak bilmiyoruz. Eğer UVA da fazla bir enerji yoksa 12 x 3 W az bile gelebilir. Mesela benim civa buharlı lamba 300 W ama UVA daki enerji çok küçük idi, yani 300 W ın çoğu ısı olarak ziyan oluyordu.

Homojen ışık dağılımı için ledin ışık yayılım acısı bilinmeli.

Led 30° ile ısıtma yapıyor ise örnek pozlanacak ürün 10 cm altında ise ne kadarlık alanı aydinlatacagi hesaplanır. Birim alanda kac tane led kullanılacağı bulunur.

Led isima acısı 90° ise ona göre aydinlatacagi alan hesaplanır.

Ledin ışık yayılım acısı belli mi?

En optimum dalgaboyu 360 nm midir? Onu iyice araştırmak lazım, sırf o videodakinin dediğine bakmamak lazım. Dry film için ne diyor aliexpress'e bakalım. Bendeki UVA led lerin dalgaboyu 395 nm lerde pik yapıyordu.

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back