5 volt 75 mili amperlik kameram sürekli bozuluyor

Zafer1970

Üye
Merhaba Arkadaslar
5 volt 75 mili amperlik kameram sürekli bozuluyor bu beşinci kamera bir şekilde bazen kameraya yüksek akım geliyor neden nasıl bulamıyorum
Normalde kamera çalışıyor 100 metre kablosu var hafta da bir nasılsa biranda yüksek akım geliyor ve kamerayı bozuyor,

Araya sigorta bağlamayı düşünüyorum
5 volt 75 mili amperlik kamerayı hangi sigortayla koruyabilirim
Cam sigortalar 0,1 amperden başlıyor
Kendi kendini tekrar düzelten ptc sigorta lar görüyorum
Bunları kullanabilirmiyim? 0,1 amper çok olurmu bu kamera için
Ne kullanabilirim ne tavsiye edersiniz?
Teşekkürler

Sigorta işe yaramaz, çünkü aşırı voltajdan yanıyordur o kamera. Öncelikle kameraya doğru voltajın gittiğinden emin ol. Yani güç kaynağı aşırı voltaj veriyor olmasın.

Eğer burada sorun yoksa, o zaman muhtemelen o 100m lik kabloyu soktuğun yerlerin yakınında yüksek voltajlı (binlerce volt olabilir) yeraltı kabloları vardır. Oradan da kuplajla oluşan aşırı voltaj yakıyordur. Burada koruma amaçlı şunu yapabilirsin: Kameranın hemen önüne LM7805 li bir regülatör entegresi koy. Bu regülatörün çıkışı her zaman 5V olacaktır, girişi 5V dan yüksek olsa bile. Sonra da bu 7805 girişine 7V gibi bir voltaj ver. Bu yapıda, girişe anlık olarak 30V - 40V bile gelse, 7805 onu 5V'a düşürecek ve kamera da yanmayacak. Ama tabi girişe 100V geliyorsa o zaman devre gene yanar :)

Şurada devre şeması var. +5V kameraya gidecek, girişe de 7 - 35V aralığında hangi voltaj gelirse gelsin, çıkış hep +5V kalacak. Oradaki kapasiteleri de koysan iyi olur. Bu devreyi hemen kameranın dibine koyman lazım.

1565287513315.png

Teşekkürler
100 metre kablo 20 damarlı ince kablolardan oluşuyor (sert yılan kablo deyil kendsi giden robotun çektiği
Kablo )içindenn fazla 30 35. Volt geçiyor , Tekerlekleri döndüren motor 24 volt sanzumanli motor
6 volt , içinde robotun kamerasi olan kafayi sağa ve sola 180 derece döndüren motor
yine 6 volt kafayı 360 derece radiyal döndüren motor
3,5 volt kamera kartını mercek önünde bir milim ileri geri oynatıp Focus yaptıran motor
kameranin etrafındaki ledler 30 volt çıkış 100 metre sonra daha düşük voltla ledlere ulaşan voltaj
kamera ile birlikte ledler de bozuluyor yarisi yanıyor ,kameraya 5 volt yeni ve ayrı bir güç kaynağı bağladım
acaba 100 metrelik robot kablosunda fiş soketlerinin arkasında geçici bir kısa devre mı oluşuyor
iki ayrı robot kablomuz var. 100 ve 200 metrelik ikisinde de bir hafta çalışmadan kamera ve ledler
bozuluyor iki kabloda birden kısa devre olasılığı biraz zayıf geliyor bana

Diğer 100 metre kablo 2 adet 50 metrelik kasnakta sarılı 220 volt şebeke kablosu
Çalıştığımız yer caddede , 220 volt aldığımız müşterinin binası arada yaklaşık 100 m. Var

(Aslında bize birde güçlü bir seyyar akü lazım 8. Saat 220 volt verebilecek
Yada araba akulerinden kaç tane ve nasıl baglamaliyiz ki bize 8 saat 220 volt versin)
Gönderdiğiniz devre cizimide 33 ve 0,1 mikrofarat
Kondansatör görüyorum ,kameranın hemen yanında onlari koyacak yer yok malesef
Onları ancak kumanda modülünün içine kameranın 100 m. Arkasına koyabilirim

Bir ihtimal de şu var. Şimdi o bahsettiğin kablonun içindeki 20 tane damar birbirlerine tamamen bitişik durumda. 24V luk tekerlekleri döndüren motor da baya bir akım çekiyordur. Dolayısıyla 200m lik bir kabloda, 24V luk hattan geçen akım hemen bitişiğindeki kabloda yüksek bir voltaj pulse yaratabilir.

Belki şunu deneyebilirsin (bunu denemek kolay): 24V olan iki tane kabloyu birbirine bitişik yap (yan yana olsun). Sonra da kamera kablosu, bu ikisine mümkün olduğunca uzak olan çift olsun. Böylece aralarındaki manyetik etkileşimi en aza indirmiş oluyorsun.

Ama eğer bu mümkün değilse o zaman 0.33µ ve 0.1µ lik kondansatörleri SMD olarak al ve direkt olarak 7805'in dibine lehimle. Eğer 7805 oraya sığıyorsa, SMD kondansatörler de sığacaktır.

Aslında bir de şunu denemek lazım: Eğer yüksek akım geçen motor kablolarının kamera kablolarıyle etkileşmesinden kaynaklanan bir problem varsa, bunun yılanı boruya sokmadan da meydana gelmesi lazım. Yılan daha kasnağa sarılıyken deneme yapıldığında hiç kamera bozuldu mu?

Kamera kanalda iken bir süre çalışıyorlar
İlk defa benzinli jeneratör le çalışırken kanalda ilerlerken olmuş
elemanların söylediğine göre kanalda giderken 50 metreden sonra robotun tekerleklerini döndüren motor
Zorlanınca bozulmus
Jeneratör u deyistirdik kanalda ilerlerken yine bozuldu
Sonra akımı 2 adet 220 kablo kasnagi ile şebekeden aliyorlar robotu kanaldan çıkarırken arkasındaki 20 damarlı kablo fişinden
Tutup rogardan yukarı çıkarmak isterken metal kafasi kanalın tabanındaki suya temas ediyor , görüntü gidiyor ,led lambaların yarisi yanıyor
Her defasında kamera ve led ışıklandırma kartını deyistiriyorum normalde 20 damarlı kablo soketlerinin bulunduğu fisin içinde kısa devre tahmin
Ediyorum ama iki ayrı kablodada aynı arıza oluşmasi beni başka bir sebep aramaya yönlendiriyor
Kameranın güç kaynağınida yeniledim , 5 voltluk ayrı bir transformatör monte ettim kumanda kutusunun içine yine bozuldu
Sipariş ettigimiz Malzemeler elimize gecene kadar bu robot kamerayı kullanmayacagiz
Malzemeler gelince kameranın hemen önüne bunları yerleştirmeyi deneyeceğim (yer yok denecek kadar az )

Hmm motor zorlanınca bozulmuşsa, bu dediğim gibi kabloların etkileşmesinden olduğunu şüphesini kuvvetlendiriyor.

200 m boyunda bir kablonun ucundaki motor zorlanıyorsa, o motordan çok yüksek akım geçiyor demektir. Bu zorlanma durumunda sen motoru OFF yaparsan, motordan geçen akım çok kısa bir süre içerisinde yüksek bir değerden sıfıra iner. İşte bu ani akım değişimi kablodaki diğer tellerde çok yüksek gerilimler oluşturur. Muhtemelen kamerayı ve LED'leri yakan bu yüksek gerilim.

Bunu çözmek için arabanın motor bağlantı yerine ters bir diyot bağlayabilirsin. Aşağıdaki gibi. Tabi şimdi burada oluşan ters voltajın değerini bilmiyoruz, ama 1000V 5A gibi bir shottky diyot bulabilirsen onu kullanabilirsin. 1000V yoksa de 750V, veya 5A yoksa 3A gibi deneyebilirsin. Bu tip diyotlar birkaç avroya alınabilir, değişik çeşit alıp deneyebilirsin. Hiç olmadı, 3 tane 1N4007 al, paralel bağla ve bunu bir tek diyot gibi kullan.

Protection-diode-improved-circuit.png

Yalnız ters voltaj koruma diyodunun arabanın motorunun mümkün olduğunca yakınına bağlanması lazım. Yoksa yukarıda güç kaynağının olduğu tarafta değil, orada hiçbir faydası olmaz.

Ama bu motor hem ileri hem geri hareket etme özelliği var ise bu şekilde bağlantı önerilmez.

Acaba bu motor hem ileri hem geri hareket için kullanılıyor mu? Bu bilgiye göre düşünmek lazım.

Evet doğru söylüyorsun Serkan. Bu önemli. Eğer sabit besleme alıyor ve yön ayrı bir sinyalle kontrol ediliyorsa bu yapı mantıklı. Bunu multimetre ile kontrol etmek lazım.

Merhaba Arkadaşlar
Evet motor hem ileri hem geri çalışıyor
Önce voltaj sabitleyici ile deneyeceğim tekrar bozulursa sonraki işlemlerle devam edeceğim
Sipariş verdiğim parçalar geldi yanlız 33 microfarad kondansatör den
Emin deyilim 330 nanofarad yazıyor. Yanılmıyorsam 0,33microfarad 330
Nanofarada eşit
Gelen parçalar dogrumu acaba

Ekler

• IMG_20190824_091033.jpg
    IMG_20190824_091033.jpg
    59.9 KB · Görüntüleme: 318
Parçalar doğru. Onlarla devreyi kurup deneyebilirsin.

Anladığım kadarıyla arabanın motorunun önünde özel kontrol devresi falan yok, sadece bir DC elektrik motoru var. Bu moturun da voltajını ters / düz yaparak araba ile geri gidiyor, öyle mi? Eğer öyle ise, motorun önüne uygun voltajda bir TVS koyarak yüksek voltaj darbesini direkt olarak oluştuğu yerde öldürebilirsin. Yukarıdaki devre ile beraber bunun çok iyi bir koruma sağlaması lazım. 50 V luk gibi, çift taraflı TVS lazım. Veya MOV da olur. würth elektronik veya conrad elektronik ten sipariş verebiliyorsan oradan parça numaralarını söylerim sana.

Benim de zamanında çok alışveriş yaptığım Conrad Elektronik'de uygun bir TVS var. Tane fiyatı da 30 Cent. Eğer bu iş görürse yedek de alırsın. Bunun çalışma prensibi, üzerinde 37V dan fazla (herhangi bir yönde) voltaj görürse iletime geçiyor. Ne zaman 37V dan fazla voltaj olacak? Normalde araba çalışırken olmayacak, çünkü araba motoru 24V ile çalışıyor demiştin. Ama arabaya giden voltajı sen kestiğin anda 37V dan çok daha yüksek voltajlar oluşacak orada (anlık olarak 1000V bile olabilir). İşte bu TVS, voltaj 37V a geldiği anda motoru kısa devre edecek ve voltaj da yükselemeyecek.

Bunun gibi, çift yönlü (bidirectional), 0.6 KW - 1.5 KW arasında ve 35 - 60 V luk bir TVS işini görür. Orada bir elektrikçi veya elektronikçiye gittiğin zaman muhtemelen ne istediğini anlar, bizdeki gibi "ben TVS den falan anlamam kardeşim, bana parçanın kodunu söyle!" diyen gafiller yoktur herhalde :D

Eğer çift yönlü bulamazsan, benzer voltaj güç özelliklerine sahip iki tane tek yönlü TVS al ve kafa kafaya seri bağla. Aşağıdaki gibi.

1566642446841.png

Teşekkürler
Koruyucuyu yazdığınız gibi hazırladım
Önümüzdeki hafta İstanbul'dayım dönünce takip deneyeceğim
Problem devam ederse önerdiğiniz bir sonraki işleme geçeceğim
Kameranın resimlerini gönderiyorum belki daha iyi fikir verebilir
Gafillere gelince , keşke Türkiye'deki gibi muhatap olabileceğimiz elektronikçiler, tamirciler olsada gafil olsalar
Burada hiç birşey yok ,tamirci yok elektronikçi yok ,satın al bozulunca çöpe at var
Bizim kullanıdigimiz kameralar çok pahalı aletler , mecburen tamirettirmek durumundayız, sadece üretici firmada tamir ettirebiliyoruz
Postayla gönderiyoruz bir ay bekliyoruz çalışamıyoruz, bin Euro nun altında fatura gelmiyor
Orijinal kamera kartı 450 euro
Daha fazla pikselli daha fazla ışığa duyarlı çok daha güzel görüntüsü olan Çin kamerası 10 euro
Tabi iş uygun fiyatlı parçayı bulmakla yine çözülmüyor elektronik bilgimiz zayıf
Ama burada memleketimin yardımsever insanı bizi bu çakalların elinden kurtarıyor
Bir başkadır memleketim
Herkese tekrar teşekkürler iyi calismalar

Ekler

• IMG-20190514-WA0007.jpg
    IMG-20190514-WA0007.jpg
    93 KB · Görüntüleme: 316
  • IMG-20190514-WA0014.jpg
    IMG-20190514-WA0014.jpg
    101.8 KB · Görüntüleme: 309
  • IMG-20190514-WA0000.jpg
    IMG-20190514-WA0000.jpg
    96.5 KB · Görüntüleme: 322
  • IMG-20190702-WA0155.jpg
    IMG-20190702-WA0155.jpg
    209.5 KB · Görüntüleme: 308
Küçük tank gibi araba ne güzel :)

Yalnız TVS yi de şimdiden sipariş ver. O TVS, sorunu kaynağında yok edecek, o yüzdenj 7805 li devreden daha önemli. 7805'li devre, zaten oluşmuş olan yüksek voltajın kamerayı yakmasını engellemeye çalışırken, TVS, en başta yüksek voltaj oluşumunu engelliyor. TVS'in önemi %80 ise, 7805 in önemi %20

7805 li regülatör daha önce dediğim gibi şu durumda işe yarar: Diyelim arabanın geçtiği kanalın hemen dibinde 34 KV luk kablo geçiyor. O kablodan geçen akım, kamera kablolarında gene voltaj oluşturacak. 7805 bunu engelleyecek.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back