555 ile en basit sinyal jeneratörü

bombrman

Aktif Üye
Merhabalar daha önce görmüş olduğum basit bir sinyal jeneratörü devresini bugün denedim sonuç olumlu
A8D564EE-BF91-4875-B20C-1C65E8FE6919.jpeg

ürettiği sinüs dalgası
9959F366-F870-4822-8B5B-E64B7AB337AA.jpeg

ürettiği üçgen dalga
7FF18B36-9E01-446B-99F4-957A29769B83.jpeg

828D3354-6F32-450E-84A9-55130715D370.jpeg

CE73A69F-FDC2-43CE-A476-89EAA4F8DD57.jpeg

şemadaki T2nin kazancına göre üretilen dalganın genliği ayarlana biliyor yapmış olduğum ne555 devresinde frekans ayarı olmadıgı için farklı frekanstaki tepkisini göremedim ancak duty cycle %50 olmak zorunda devre belki biraz daha geliştirilip basit bir sinyal jeneratörü olarak kulanıla bilir şimdiye kadar sinyal jeneratörüne hiç ihtiyaç duymadım gökhan beye sormak istiyorum yaptıgı sinyal jeneratörünü kaç sefer kulandı ve yapmaya deger mi çok çileler çekti adım adım takipteydim ama sonuçtan memnun mu bilmiyorum.

Last edited by a moderator:
gökhan beye sormak istiyorum yaptıgı sinyal jeneratörünü kaç sefer kulandı ve yapmaya deger mi çok çileler çekti adım adım takipteydim ama sonuçtan memnun mu bilmiyorum.
Günaydın. Benim yaptığım sinyal jeneratörü tamamlanmadı daha. Önce TL072 orjinal olmadığı için sorun çıktı. Onu Özdisandan bulup değiştirdim ama bu sefer de XR2206 entegre de sorun çıktı. Maalesef o entegrenin orjinalini bulamıyorum. Özdisana özellikle mail attım "Entegre çok eski olduğu için artık gelmiyor" diye geri dönüş yaptılar. Bir ara tekrar yoğunlaşacağım o sinyal jeneratörüne. Üzerinde çok uğraştığım dan kafam çok karışmıştı. Kafamı boşaltmak için ara verdim ona.

Ne kadar ihtiyaç olduğu konusu yerine göre değişir. Bazı cihazların hangi frekanslar altında ne tepki verdiğini anlamak için kullanılır.
Bence elektronik ile uğraşan herkesin elinin altında olmalı bir tane. Durur durur kırk yılda bir lazım olur. Çayda değil ki bu komşudan bir bardak alasın :D

Ben aslında yaptığım LM1875 amfi testi için ve o zamanlar ses devreleri ile çok uğraştığım için ihtiyaç duyuyordum.
Bu aralar pek ihtiyacım yok ama yine de elimin altında olmasını isterim.

@bombrman
O başlığı hatırlıyorum ama Başlığı bulamadım. Bu arada
Her yeni proje güzeldir.Başarılar dilerim.

Çoğu uygulama için kare dalga ve sinüs yeterlidir. Üçgen ve testere dişi sadece çok özel uygulamalarda kullanılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back