5TL'ye İğne uçlu Flux şişesi yapalım

Emir oztkn

Aktif Üye
Sıvı flux için koyacak şişe arıyorsanız ve piyasadakileri gereksiz pahalı buluyorsanız sana hitap ediyor bu konu.
Internette tanesi kargo dahil ort. 30 TL iken biz çok ucuza mal edeceğiz.

Gerekli olanlar:

1- Öncelikle yakınınızdaki ucuz avm ler varya hani eskiden 1milyoncu derlerdi işte oradan bir makine yağı alıyoruz küçük şişelerde fiyatı 2.5 liradan başlıyor.
2- Evinizde güçlü japon yapıştırıcısı yoksa gitmişken soğutucu olanlardan alın ekte olan gibi.
3-
Yakınınızdaki bir eczaneye girip orta boy veya küçük bir şırınga alıp çıkmak. fiyatı ortalama 2.5 TL

Yapım:
Çok basit şırınganın iğnesini, makine yağı şişesinin ucuna Japon yapıştırıcısı aracılığıyla yapıştırıyoruz.

Peki ne mi oldu?
Şimdi İnterneten alacağım paranın artanıyla flux alabilirsiniz yada kendiniz yapıp doldurusunuz.

Kolay gelsin :)

20201222_205336.jpg
20201222_205453.jpg
20201222_205610.jpg

Yinede arkadaş ben uğraşmam öyle şeylerle satın alırım diyorsan ucuz linkler aşşağıda;

Son düzenleme:
Şunada bir çare bulsana çok pahalı ya. 3 senedir paraya kıyıp alamadım :D

6482e.jpeg

valla anlamadım parmaklı falan. ben öyle herşeye parmak atmıyorum :dans2:
Tiner yada alkol gibi sıvı şeyleri koyuyorsun. Mesela pcb yaptun. Elemanları lehimledin. Fırça ve alkolle temizleyeceksin. O parmak yerine fırçayı bastırınca az bişey alkol tükürüyor dışarı.

Eyvallah. Gizem yaratmayalım :)

Bana gelmez böyle asortik şeyler. Benim tiner küçük kavanozda durur. Yanındada eski diş fırcalarım :cool:

İzopropil alkol için iyi iş görüyor o pompalar, ama tiner içindeki emici hortumu kısa sürede kullanılamaz hale getiriyor. Ben kablo izolasyonu ile sürekli değiştirerek kullandım, sonra izopropile geçince artık sorun kalmadı, kablo izolasyonu hala gidiyor.

Bende bunlar var.

Soldan 3'ü vakti ile hazır aldıklarım.

En sağdaki büyük olanı aseton kutusu. Metal kapaklı olan ile bire bir aynı özelliklerde. Kardeşim Gratist'e Benri marka aseton almış. Bana kutusu lazım olur mu sen seversin böyle kutuları dedi, öyle keşfettim. Gratis'ten 13TL'ye 450ml aseton ile birlikte bu kutuyu alabilirsiniz...

IMG_20201222_230340.jpg

Gratis'ten 13TL'ye 450ml aseton ile birlikte bu kutuyu alabilirsiniz...
URL unfurl="true"]https://www.gratis.com/benri-pompali-aseton-besleyici-450-ml/urun/10032933?sku=10032933[/URL]
@Gokrtl Tamam abi bu ucuz bunu direkt al bence
Bende bunu alıp içine izopropil alkol koyabilirim. Teşekkürler @Sercan abi
Birde biliyosun @Sercan abi alkol uçucu sence saklama koşulları hangisinde uygun?

@Gokrtl Tamam abi bu ucuz bunu direkt al bence
Bende bunu alıp içine izopropil alkol koyabilirim. Teşekkürler @Sercan abi
Birde biliyosun @Sercan abi alkol uçucu sence saklama koşulları hangisinde uygun?
Aynen içine aseton koyduklarına göre sızdırmazlığı da iyi demek ki. Aldırırım hatuna ben bunu. Beleşe getiririm :D

Metal kapaklı olanı uzun zamandır kullandığım için sorunsuz diyebilirim.

Aseton kutusunu denemedim ama su dolu bir kabın içinde gövdesini sıkıştırdığımda hiç baloncuk çıkmadı. Yani birbirine emsal gibi duruyor.

Ben alkolü litrelik alıyorum, kendi kapları da çok sağlam oluyor. Dolayısıyla uçuşursa kullanım sıklığına göre bunları yarım, çeyrek ya da daha az miktarlarda da doldurabilirsin. Tam doldursan da sorun yaşayacağını düşünmüyorum.

Ufak bir not. Aseton kutusunun mekanizması metal olanların yanına yaklaşamayacak bir biçimde sert. Yuvarlak pamuğu alıp iki parmakla basılacak şekilde yapılmış ama metal olanları kulak çubuğuyla bile çalıştırabiliyorsunuz.

Ufak bir not. Aseton kutusunun mekanizması metal olanların yanına yaklaşamayacak bir biçimde sert. Yuvarlak pamuğu alıp iki parmakla basılacak şekilde yapılmış ama metal olanları kulak çubuğuyla bile çalıştırabiliyorsunuz.
Bak o zaman sıkıntı. Fırçayla bastıramayacaksak bir anlamı yok. İşi kolaylaştırmıyor çünkü.

Bak o zaman sıkıntı. Fırçayla bastıramayacaksak bir anlamı yok. İşi kolaylaştırmıyor çünkü.

Ben de zamanında kaç ay bekledim aseton bitsin diye -bereket yarım litrelik neredeyse- ama sonrası hayal kırıklığı. Diş fırçasıyla bile basılmıyor bendekine. Gratisten alınma aseton. Markasını bilmiyorum.

Daha sert doğru ama o kadar da fark etmez diye düşünüyorum. Alanı geniş olduğu için parmağınla takviye edebiliyorsun...

Forum istatistikleri

Konular
5,822
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back