60GB SSD Diski Verimli Kullanmak

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Elimde 60GB SSD disk var. Boyutu çok küçük olduğu için 6 yıldır çekmecede yatıyor.
Acaba buna sadece windows yükleyip, diğer bütün her şeyi (Oyunlar, Programlar vs.) 1TB'lık normal hard diskime kursam verimli olur mu?
Yazılımsal olarak sıkıntı yaşar mıyım?

Veyahut bu 60gb ssd yi 1TB lık hard diskim için Cache olarak kullanma ihtimali var mı?

Notebook da SSD li harddiski 2-3 yıldır kullanıyorum eskiden abartısız 2 dakikada açılan sistem ,SSD kurduktan sonra ,ilk açılışta sistem sanırım 10 sn de falan açılmıştı .Eski harddiskide harici kutuya koydum problemsiz çalışıyor.Tavsiye ederim.

SSD nin hızlı olması konusu tartışmasız doğrudur ancak benim merak ettiğim 20-30 GB yer kaplayan Windows'un 60GB SSD diskte Programların tamamının "D:" diskinde olduğunda nasıl tepki vereceği konusudur. Ben masaüstü pc kullanıyorum. Windows'un yüklü olduğu "C:' diskimde oyun ve programlarımla beraber toplamda 500GB'a yakın yer kaplanıyor. Üstelik 1TB HDD'mi alırken paramın yettiğince ön belleği yüksek olanını seçtim (64KB).
buna rağmen sistemim 5dk dan önce açılmıyor.
Yukarıda yazdığım iki seçeneğin verimliliğini araştırıyorum.
1-60GB SSD diske sadece windows yüklemek, geri kalan her şeyi "D:" ye yüklemek.
2- SSD diski 1TB HDD için önbellek olarak kullanmak

Valla gökhan bende de kaç gb yer tutuyor bilmiyorum ama windows 7 kurulu ,o da 10 sn de açılıyor, bendekide 60 GB SSD .Harici eski tip harddiskte 2 TB falandı sanırım yavaş falan değil.
Önbellek olarak kullanmak ile ilgili birşey diyemem .

60GB SSD bende de var. Hız konusunda çok iyi olmakla birlikte Windows 10'a iki güncelleme, biraz internet gezintisi ile bile şişiyor. Ancak "gerçekten" hiç bir şey kurmayacak isen olur. Ana bilgisayarda öyle bir şansın da pek olmuyor. Önbellek konusunda tecrübeli değilim ama yöntemlerine bakınca tavsiye edeceğim bir şey gibi durmuyor.

Onunla yapabileceğin güzel şeylerden bir tanesi evde linux tabanlı test sunucusu, NAS ya da medya center filan kurmak olabilir. Daha önceleri ben de öyle kullanıyordum, bir arkadaşım 240 GB SSD verince sunucuya onu taktım ve 60 GB olanı 2 gb ram'li başka bir bilgisayara takıp Windows 10 kurdum, gayet güzel çalışıyor.

Bu bilgisayarı da çalışma masamda ölçü aletini bağlama, seri porttan haberleştirme gibi eski tip işler için kullanıyorum. İhtiyacım olan Chrome filan da dahil tüm programları https://portableapps.com/ uygulamasını kurduğum 64GB usb bellekten, bilgisayar kurmadan çalıştırıyorum. Toplamda 120 GB yerim oluyor. :) 8 ya da 16GB usb bellek ile de bunları yapabilirsin...

Bir de eski nesil işletim sistemleri ile çok iyi çalışır.

İkinci bir bilgisayarım yokki. NAS'ın ne olduğunu bilmiyorum. Media Center'a dair hafızam da bir şey kalmadı. Sanırım 10-15 yıl önce biraz kurcalayıp üstünde durmamıştım. İlk önce ilk seçeneği deneme amaçlı kurucam. Sonra cache olarak kullanma seçeneğini biraz araştırıcam. Sanırım her markanın ön bellekleme yazılımı farklı. Her zamanki gibi doğru dürüst türkçe kaynak bulamadım. Yabancı kaynakları da okumaya çalışırken birinin "Niye uğraşıyorsunuz ki ssd diskler neredeyse bedava" yaması üzerine sinirlenip çıktım. Adamların ülkesinde bedava sayılır tabi. Paraları bizzat $. bizim gibi 7 ile çarpmıyorlar ki :kizgin2::kizgin2::kizgin2:

İkinci bir bilgisayar edinmek için harika bir fırsat ;) Letgo da filan uygun fiyata 4 gb ram'i olan eski bilgisayar bulmak mümkün. Hatta netbook gibi cihaz bulursan 24 saat çalışacak düşük güç tüketimi olan bir sunucun olur.

*NAS’ın açılımı Network Attached Storage yani Ağa Bağlı Depolama’dır. Tüm dosyalarını burada saklarsan ağdaki hatta dışarıdan sürekli bu dosyalara erişebilirsin. Bir çeşit kendi bulut altyapın.

*Medya center dediğim ise diyelim ki evde smart tv'in var ve filmleri bilgisayarına indirip usb üzerinden aktarıp izliyorsun. Onun yerine Plex gibi bir medya center yazılımı ile evdeki tüm cihazların ağ üzerinden film müzik ve fotoğraflara erişmeni sağlıyor. Windows Media Center'dan daha farklı. NAS'dan farkı film ağırlıklı, filmleri meta bilgileri, kapar görselleri ile organize ediyor.

Bildiğim kadarıyla sistemsel olarak sorun olmaz.

Sistemini 60 gb ssd diske yükleyebilir programları ikincil diske kurabilirsiniz. Ancak burda şöyle bir sorun var. ssd sistem yüklemesi açılışta hızlı olabilir ama sonra ikincil diskten program açarken sistem hızı diskin okuma yazma hızına düşecektir.

Tabi bir durumda kurulan windows şiştikçe bu 60 gb alan yetecek mi?

İkinci bir bilgisayar edinmek için harika bir fırsat ;) Letgo da filan uygun fiyata 4 gb ram'i olan eski bilgisayar bulmak mümkün. Hatta netbook gibi cihaz bulursan 24 saat çalışacak düşük güç tüketimi olan bir sunucun olur.

*NAS’ın açılımı Network Attached Storage yani Ağa Bağlı Depolama’dır. Tüm dosyalarını burada saklarsan ağdaki hatta dışarıdan sürekli bu dosyalara erişebilirsin. Bir çeşit kendi bulut altyapın.

*Medya center dediğim ise diyelim ki evde smart tv'in var ve filmleri bilgisayarına indirip usb üzerinden aktarıp izliyorsun. Onun yerine Plex gibi bir medya center yazılımı ile evdeki tüm cihazların ağ üzerinden film müzik ve fotoğraflara erişmeni sağlıyor. Windows Media Center'dan daha farklı. NAS'dan farkı film ağırlıklı, filmleri meta bilgileri, kapar görselleri ile organize ediyor.
NAS mantıklıymış. Ama media centera ihtiyacım yok. Tv nin kendisi Media center sayılır. Telofon, tablet, masaüstünden ne göndersem açılıyor. Hatta pc den oyun görüntüsünü tv ye aktarıp kablosuz klavye mouse ile kasayı taşımadan oyun oynayabiliyorum.

Bildiğim kadarıyla sistemsel olarak sorun olmaz.

Sistemini 60 gb ssd diske yükleyebilir programları ikincil diske kurabilirsiniz. Ancak burda şöyle bir sorun var. ssd sistem yüklemesi açılışta hızlı olabilir ama sonra ikincil diskten program açarken sistem hızı diskin okuma yazma hızına düşecektir.

Tabi bir durumda kurulan windows şiştikçe bu 60 gb alan yetecek mi?
İşte bende o yetecek mi kısmını kestiremiyorum. Deneyip görmek lazım.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back