AA pili boş veya dolu kabul edebileceğim voltaj değerleri nedir?

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
Fuzzy lojik ve Arduino Nano ile bir proje geliştiriyorum.

Projede AA boy kalem pilin boşta ve 7R direnç üzerinden 1 saniye deşarjı esnasında pilin voltajını ölçüp bir tablo çıkardım.
Burdan pilin boştaki ve yük altındaki voltaj değerlerine bakarak pilin kullanılabilir / bitik olduğuna karar vermek istiyorum.

n1eqDo.jpg

Yukardaki değerleri elde ettim.
Bu değerler (yada kabul görmüş sınırlar) üzerinden karar vermem gerekiyor.
Tecrübelerinize dayanarak AA kalem pilin hangi voltaj değerinde kullanılabilir, hangisinde bitik kabul edilebileceğini çizgilerini nasıl belirleyebilirim? Yada hazır bir tablo var mı? Ona göre sınırları çizsem.

J harfi ile işaretli olan pil kulanılabilir durumda. İşaretlemeyi unutmuşum.

n13mlc.jpg

1ohm direnç üzerinden deşarda daha önce bu grafiği elde etmiştim.

Son düzenleme:
Tam bir değer belirlemek bence mümkün değil. bence bunu pilin çalıştırdığı cihaz belirliyor. Atıyorum bir multimetre için 1.3v pil bitik sayılıyorsa ( bendeki uni-t böyle) başka bir cihaz, mesela duvar saati için 3 aylık ömür demek olabilir. İç direnciyle alakalı olarakta başka sorunlar çıkacaktır. Markdan markaya veya alkalin/çinko oluşu gibi. Mesela fotoğraf makinasını 5 dakika zor çalıştıran pili çıkarıp duvar saatine taksak belki 6 ay daha çalışak.
Ama sadece belirli bir yük veya cihaz içinse bir değer belirlenebilir.

Son düzenleme:
Şarjlılar için 1.85v dolu, 1.1v boş.

Şarjlı olmayanlardan emin değilim. Şu farkı hatırlıyorum. Şarjlılar 1.1v sınırında hızlıca gücü keserken normal piller dayanmaya devam ediyor. Aralığı farklı olabilir

Yaptığım testte şunu gördüm.
Eğer boşta ki ve yük altındaki voltaj farkı az ise pil sağlamdır diyebilirim.
Örnek olarak boşta 1.4V, yük altında 1.35V ise pil sağlam, boşta 1.4V yükte 0.7V ise pil bitiktir.
Alkali pillerden 1V seviyesine yaklaşsa bile Akım-Voltaj çok düşmüyor (pil tamamen bitik değilse) ama normal pillerde pilin voltajı çok hızlı bir şekilde düşüyor.

10milisaniye aralıklarla 100 örnek aldım. Direnç 7ohm. Süre toplam 1sn. Bu sürede bile başlangıç bitiş arasında voltaj farkı oluşuyor.

Bir diğer nokta da toparlanma süresi.
Pilden 7ohm direnç üzerinden 1sn boyunca akım çektim.
Akım çekmeyi bıraktığınız andan itibaren pilin boştaki voltajını geri dönmesi için gereken süre de örnek teşkil edebilir. Pil doluysa hem voltaj düşüşü az hem de başlangıçtaki voltaja ulaşma süresi kısa oluyor. Pil bitik ise hem voltaj düşüşü hızlı hem de toparlanma süresi uzun oluyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back