ABS tabla yapışma sorununa bir çözüm

taydin

Timur Aydın
Staff member
Çekmece tepsilerini ABS ile basarken benim yazıcı gene kahretti beni. Saç spreyi kaplı olan camın üzerine bile doğru dürüst yapışmıyordu.

Ben de camın üzerindeki saç spreyini iyice yıkadım ve cam sil ile yüzeyi pırıl pırıl yaptım. Sonra da bu şekliyle tabla sıcaklığını 110 °C yaptım ve Z haritasını çıkarıp sıfırladım. Yani camın üzerine hiçbirşey sürmeden, sadece temizledikten sonra tabla sıcaklığını 110 °C ye ayarladım.

Bir de şu değişikliği yaptım: Normalde ben ABS ile 220 °C de baskı yapıyorum. Dilimleyici ayarlarından, ilk layer'i 230 °C de basmasını ayarladım. Sonraki layer'lar gene 220 °C de basılacak.

Bu iki değişikliği yaptıktan sonra ABS ile çok iyi bir yapışma elde ettim.

Ama şu anda kullanmakta olduğum ısıtıcılı tablanın 110 °C ye çıkması oldukça uzun sürüyor. Bu süreyi kısaltmak için aşağıdaki semaver rezistansını ısmarladım:

1592691591016.png

Bu rezistans 2000 W ve bunu bir dimmer ile kullanacağım. Rezistansı tam olarak tablanın altına bağlayacağım ve ilk aşamada düşük bir güç ile çalıştıracağım. Beklentim bu rezistansın, tamamen kapalı olan yazıcının iç bölmesini hızla hedef sıcaklığa getirmesi ve böylece tablanın da hedef sıcaklığa kolaylıkla ulaşması. En azından teori bu :katil2:

3D yazıcım yok ama geç ısınması daha iyi gibi.

Hızlı ısınma yanmaya sebep olabilir.

3D yazıcım yok ama geç ısınması daha iyi gibi.

Hızlı ısınma yanmaya sebep olabilir.

Yazıcıda kullanılan tabla 400W lık:

1592698321798.png

Üst tarafı 3 mm aluminyum alt tarafında da PCB var ve bu PCB nin yolları da bir çeşit rezistif kaplamalı herhalde. Yani bir çeşit rezistans bu da. O yüzden yavaş veya hızlı ısınmasının bir fark yaratacağını sanmıyorum.

Gördüğüm kadarıyla 110 °C bunun verebileceği maksimum sıcaklık. Ortamı da bunun ısıtması gerekiyor, o yüzden 110 °C yapması için maksimum akım çekecektir. Ama eğer ortamı başka birisi zaten 110 °C yaptıysa, bundan fazla akım geçmesi gerekmeyecek (PID kontrol ile sıcaklık denetleniyor).

Ama şu anda kullanmakta olduğum ısıtıcılı tablanın 110 °C ye çıkması oldukça uzun sürüyor. Bu süreyi kısaltmak için aşağıdaki semaver rezistansını ısmarladım:

4291 eklentisine bak

Bu rezistans 2000 W ve bunu bir dimmer ile kullanacağım. Rezistansı tam olarak tablanın altına bağlayacağım ve ilk aşamada düşük bir güç ile çalıştıracağım. Beklentim bu rezistansın, tamamen kapalı olan yazıcının iç bölmesini hızla hedef sıcaklığa getirmesi ve böylece tablanın da hedef sıcaklığa kolaylıkla ulaşması. En azından teori bu :katil2:

Bu rezitans isiyi suya atacak sekilde tasarlanmis. Yani kendinide su ile sogutuyor. Tam guc surersen buyuk ihtimal rezistans bozulur (ama ne kadar surede?) . Dusuk gucle sorun olmayacagini dusunuyorum.

Peki bi 400 wattlik iki isiticiyi ust uste koyup yapistirsak bu isiticinin alt yuzeyi nasil? Orasida duz mu?

Iki isiticiyi ayni anda surup daha hizli istenen sicakliga ulasilabilir diye dusundum.

Bu rezitans isiyi suya atacak sekilde tasarlanmis. Yani kendinide su ile sogutuyor. Tam guc surersen buyuk ihtimal rezistans bozulur (ama ne kadar surede?) . Dusuk gucle sorun olmayacagini dusunuyorum.

Hmm bunu düşünmemiştim ... Ama fırın rezistansları da aşağı yukarı böyle değil mi?

Peki bi 400 wattlik iki isiticiyi ust uste koyup yapistirsak bu isiticinin alt yuzeyi nasil? Orasida duz mu?

Iki isiticiyi ayni anda surup daha hizli istenen sicakliga ulasilabilir diye dusundum.

Alttakinin ısısını üstteki rezistans hapsetmez mi?

Arada yalıtkan bir malzeme yoksa hapsetmez. Muhtemelen iletkendir bu ısıtıcı tablanın alt yapısını bilmiyorum. Görsem yorum yapabilirdim. Tablanın altındaki rezistans görevi gören malzeme nasıl bir malzeme dışında elektriği yalıtan ne var görsem yorum yapabilirim. Bu malzeme ısıdan etkilenmeyecek bir malzeme ise dediğim gibi iki kat kullanılabilir.

Birde ;

Tablanın hızlı ısınması için tablanın altı izole edilebilir. Her ne kadar üst taraf ısınıyorsa da bu tablanın aynı oranda altıda ısınıyor. Altına uygun bir malzeme ile 1 cm kalınlıkta izole edilirse alttan kaybedilen ısı tutulmuş ve tablanın üstüne yönlendirilmiş olur. Bu bile %45 - 50 ye kadar verim kazancı oluşturur.

İç yapısını tam ben de bilmiyorum. PCB elyafı üzerine yapıştırılmış şerit rezistans diye tahmin ediyorum sadece ...

Neyse bakalım bu gelecek olan semaver rezistansını yanmadan mesela 500 W da çalıştırabilirsem, o rezistans ortamı ısıtır. 400W lık tabla da çabucak kendini ısıtır herhalde ortam zaten hedef sıcaklıkta ise.

İlk başta dimmer ile manuel ayarlayarak yapacağım. Ama sonrası için faz dilimlemeli, pid kontrollü bir ısı regülasyon projesi olabilir :)

Etrafindaki sanayilerde rezistansci var ise cok guzel hic ongoremedigin tipte rezistanslar bulursun.

Valla rezistansçı çok ama herhalde ben hep tuhaf isteklerde bulunuyorum, benim işime yarayacak birşey göremedim şimdiye kadar. Aslında şöyle seramik çubuk olsa rezistans teli alıp istediğim gibi saracağım, ama seramik çubuk ara ki bulasın.

Abi ,

Peki şu fikre ne dersin? Otellerde yemekleri sicak tutmak icin kullanilan kirmizi lambalar var. Aydınlattığı nesneyi sicak tutuyor yada porselen isiticilar var onun gibi bir urunde alttan montajlanirsa ustteki plaka daha hizli ısınır.

Yada en kotu 500 wattlik halojen projektor lambası taksan alta o bile isitir. Isik dogrudan senin isitici plakaya vursa yeter.

Bence resimdeki rezistanstan daha iyi olur. O rezistans o cihazin icinde gerçekten sikintili cok guclu ve isiyi iletmesi icin senin tablaya cok cok yakin olmali. Cunku once havayı isitmali sonra tabla ısınacak bu arada kendisi yanmayacak.

Mesela şu lamba infrared isinim yayiyor isitma icin kullaniliyor.

13735.jpg

Birde bu sekikde porselen isitici var.

510470044_tn50_2.jpg

@taydin linkteki gibi lazer yazıcıların seramik ısıtıcıları var. Çubuk şeklinde olduğu için birden fazla kullanman gerekir ama kontrolü ve hızı iyi olmalı ki lazer yazıcılarda lamba yerine artık bunlar kullanıyor.

Bence en iyisi yazıcıyı aşağıdaki gibi bir sobanın üzerine yerleştir. Üstelik çayın çorban da ayrı bir lezzeti olur, mis gibi... :D

la-nordica-sovrana-easy-kuzine-soba-600x600.jpg

Yada en kotu 500 wattlik halojen projektor lambası taksan alta o bile isitir. Isik dogrudan senin isitici plakaya vursa yeter.

Ya aslında benim de ilk düşüncem bir halojen lamba kullanmaktı. Şu anda benim 4.5 KVA lık izolasyon trafosuna yol vermek için bir tane 300 W halojen lamba ve R7S duy kullanıyorum ve güzel ısı da veriyor. Ama Gebze'de hiçbir yerde bulamadım bunlardan. N11 de birşeyler var ama bir tek satıcıda hem duy hem ampulü bulamadım. Ayrı ayrı yerden alınca da uyacağının bir garantisi yok. Karaköy'e gitsem orada mutlaka bulurum ama şu anda yoğunluktan gitme durumum da yok.

1592765074186.png

1592765121554.png

İnfrared lambalar gördüm aslında buradaki elektrikçide. Kuluçka makinalarında kullanılıyormuş. Hem de standart duy kullanıyor :) Benim yazıcının tepesindeki kapağa iki tane taksam gayet güzel olur.

Seramik ısıtıcıya da mantıklı. Bunlardan Gebze'de var mı bilemiyorum, olmazsa bir tane n11 den alıp deneyeyim.

@taydin linkteki gibi lazer yazıcıların seramik ısıtıcıları var. Çubuk şeklinde olduğu için birden fazla kullanman gerekir ama kontrolü ve hızı iyi olmalı ki lazer yazıcılarda lamba yerine artık bunlar kullanıyor.

Bence en iyisi yazıcıyı aşağıdaki gibi bir sobanın üzerine yerleştir. Üstelik çayın çorban da ayrı bir lezzeti olur, mis gibi... :D

4300 eklentisine bak

Bu ısıtıcıların nasıl kullanılması gerekiyor? Tablanın altına baskı yapacak şekilde monte etmek mi gerekiyor?

Bu ısıtıcıların nasıl kullanılması gerekiyor? Tablanın altına baskı yapacak şekilde monte etmek mi gerekiyor?
Yazıcının fırın bölümünde bu seramik ısıtıcı bir filmin içinde etrafında boşluk olacak şekilde duruyor. Eskiden lamba kullanılıyormuş aynı prensipte ortamı ısıtıyor demek ki. Bence bunu tablaya termal silikon ile yapıştırıp kullanabilirsin. Bunun etrafını çok hızlı ısıtması lazım, yazıcıya bir şey gönderdiğinde 20-30 sn de ilk çıktıyı veriyor.

Bu ısıtıcıları benim yazıcıda (HP LaserJet M276nw) fırın (Fuser) hatası çıktığında keşfettim. Nasıl kullanıldığını net olarak bilmiyorum. Benim yazıcıda 220V ile triac tarafından sürülüyordu. Benim yazıcının bulamadım ama seramik kullanan yazıcının servis kitapçığından şema bile bulmak mümkün.

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back