ABS tabla yapışma sorununa bir çözüm

İsiyi sabit tutmak istiyorsan bence pid gerekli. Enda nin rolelerini kullandim beni mennun etmisti.

Bu PID kontroller lar burada kartal otomasyonda var. Bunlarda bir sıcaklık probu (mesela K tipi) bağlıyoruz ve bu içindeki röle ile mesela 220 V şebeke voltajını açıp kapatıyor mu? Yoksa bununla ayrı olarak bir röle mi sürmek gerekiyor?

Ha tamam ENDA nın sayfasında kullanım kılavuzunu gördüm. Direkt olarak 250V 8A röle çıkışı var. Eğer yazıcı kontrol kartından sıcaklık kontrolünü yapamazsam bunlardan bir tane alabilirim.

Bu lambalarin montaji sirasinda cam uzerinde parmak izi birakmamak lazim diye bir sey hatirliyorum. İsidan mutevellit Parmak izinin oldugu yerden zaman icinde gumluyormus. Alkol ile silinip kumas gibi bir sey ile tutarak cama temas etmeden son montajin yapilmasi tavsiye olunur...

Bu PID kontroller lar burada kartal otomasyonda var. Bunlarda bir sıcaklık probu (mesela K tipi) bağlıyoruz ve bu içindeki röle ile mesela 220 V şebeke voltajını açıp kapatıyor mu? Yoksa bununla ayrı olarak bir röle mi sürmek gerekiyor?

Marlin'in içindeki PIDi kullanmak daha basit bir çözüm olabilir. Kartta termokupl girişi varsa tabi.

Marlin'in içindeki PIDi kullanmak daha basit bir çözüm olabilir. Kartta termokupl girişi varsa tabi.

Kartta fazladan PID çıkışı var mı bilmiyorum. Ona bakacağım. En güzeli o olur tabi. O zaman dilimleyicide o ısı kontrolörünü tanımlayıp sıcaklığını da ayarlamak mümkün olacak.

Bu arada firmware malesef Repetier. En kısa zamanda Marlin'e geçeceğim ama.

Nette dolaşırken bir yöntemde ben buldum.
Fr4 plaka kullanılmış. Yapışmanın ve ayrılmanın iyi olduğunu söylüyor arkadaş.

Nette dolaşırken bir yöntemde ben buldum.
Fr4 plaka kullanılmış. Yapışmanın ve ayrılmanın iyi olduğunu söylüyor arkadaş.

Bana çok iyi bir metot gibi gelmedi. FR4 levha 1.6 mm gibi bir kalınlığı var, ısıyı yiyince baya bir deforme olur diye düşünüyorum. Ki bu eleman kenarlardan da tutturmamış. Ve zaten daireye bakarsan da çizgi kalınlıkları düzgün değil. Bazı yerler kalın bazı yerler ince.

PLA ile zaten yapışma sorunu olmuyor hiç. ABS asıl baş belası.

Abi sen filament markası olarak ne kullanıyorsun?
Yav benim beyaz, senin beyazın yanında gri kaldı :D
Bir de yazıcının üstüne kullanmadığım zaman örtü örtüyorum. Kullanacağım zaman örtüyü bir kaldırıyorum filament kırılmış. Bildiğin koruması olmayan cam fiber kablo gibi. Dokunsan çıt ediveriyor. Normalde de böyle mi bunlar yoksa benim mal hakkaten çok mu dandik?

Abi sen filament markası olarak ne kullanıyorsun?
Yav benim beyaz, senin beyazın yanında gri kaldı :D
Bir de yazıcının üstüne kullanmadığım zaman örtü örtüyorum. Kullanacağım zaman örtüyü bir kaldırıyorum filament kırılmış. Bildiğin koruması olmayan cam fiber kablo gibi. Dokunsan çıt ediveriyor. Normalde de böyle mi bunlar yoksa benim mal hakkaten çok mu dandik?

O düğmeleri beyaz ABG filament ile basmıştım. Filament biraz kırılgandır, bendekiler de öyle.

Çıt çıt kırılması hayra alamet değil. Bendeki petg filamenti 112 defa bükerek kırabildim, pla filamenti 200 defa büktüm fakat kırılmadı. Petg 7 aylık pla 1.5 senelik filament. Ender 3'ün yanında gelen filamenti (en az 1.5 senelik pla) tek seferde kırdım.

İki farklı yorum. Arada kaldım şimdi :)

Çıt diye kırılıyorsa sorunlu olabilir yani kırılgan olması normal değil. ABG marka filementte ben de bu kırılganlığı fark ediyorum ve hiç memnun değilim, baskı kalitesi bariz fark ediyor. Bana mı denk geldi onu da bilmiyorum ilk defa bu markayı kullandım. Ucuz olduğu için işlev bakımından kurtarıyorsa basıyorum. Flashforge markalı PLA filement ile bariz farkı olan kaliteli baskılar alıyorum. Belkide bu fark saklama koşullu ile ilgilidir ABG şeffaf bir vakum ile gelirken Flashforge şeffaf vakumlu ve kutulu olduğu için güneş ışığından daha iyi korunuyor olabilir.

Çıt diye kırılıyorsa sorunlu olabilir yani kırılgan olması normal değil. ABG marka filementte ben de bu kırılganlığı fark ediyorum ve hiç memnun değilim, baskı kalitesi bariz fark ediyor. Bana mı denk geldi onu da bilmiyorum ilk defa bu markayı kullandım. Ucuz olduğu için işlev bakımından kurtarıyorsa basıyorum. Flashforge markalı PLA filement ile bariz farkı olan kaliteli baskılar alıyorum. Belkide bu fark saklama koşullu ile ilgilidir ABG şeffaf bir vakum ile gelirken Flashforge şeffaf vakumlu ve kutulu olduğu için güneş ışığından daha iyi korunuyor olabilir.
Bana gelen flamentte şeffaf poşette ama kutusuzdu. Gerçekten ışığa maruz kalıp sertleşmiş olabilir. Baskı kalitesinden de memnun kalmıyorum. Full kalite ayarlayıp basmama rağmen üzerinde çizgiler hep var. Hiç pürüzsüz bir baskı alamadım. Birdahakine senin markayı deneyeyim.

Ben bir ara baktığımda bir ara fiyatları 250TL üzerindeydi. İlgileniyorsan şurada https://www.roboshop.com.tr/3d-yazici/reed-switch uygun fiyatlı ön sipariş filan var. Bir de esun marka filementler için iyi diyorlar. Bende esun abs var ama hiç demedim...

PETG PLA'ya göre farkı nedir? İnternet'te çok doküman varda tecrübe etmiş birinin fikirlerini merak ediyorum.

PETG PLA'ya göre farkı nedir? İnternet'te çok doküman varda tecrübe etmiş birinin fikirlerini merak ediyorum.

Isıya daha dayanıklı. Daha bükülebilir. Uzun vadede daha sağlam. Ama ben bu sebeplerle seçmedim. Yanlışlıkla PLA yerine PETG sipariş etmiştim, materyalin dokusu hoşuma gittiği için PETG ile devam ettim. Neyse ki 220-230 derece ile basılabiliyormuş, yazıcıya hiçbir değişiklik yapmadan kullandım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back