AC/DC Adaptör Arızası

AC/DC dönüşümüyle ilgili aklıma şöyle birşey takıldı. Adaptörlerde giriş kısmında trafo ile ilk etapta voltaj düşürüp ondan sonra devam etmek yerine trafonun daha sonraki aşamalarda kullanılmasının sebebi nedir?

Saç nuveli trafolarda alternatif akimlarda voltaj dönüşümü gerçekleşir.

Smps guc kaynakları yapı olarak farklıdır. Ac voltaj önce dc ye sonra puls ile ferit trafoya gönderilir. Çevrim palsler şeklinde olur. Yüksek frekanslarda palslerle gerçekleşir.

Smps yapısını blok şemaları inceleyerek daha iyi anlarsınız.

Klasik adaotörler ac/ac/dc dönüşüm yapar. Smps ler ac/dc/dc dönüşüm yapar.

Başka bir ifade ile smps teki trafo (anahtalamalı) dc ile çalışır.
Tam anlayamadım ama açıklama için teşekkürler. Sanırım anlayabilmek için araştırma yapıp biraz temel edinmem lazım.

Sistemi blok blok kademeli incelemekte fayda var.

Screenshot_20221215-232720_Chrome.jpg

High Voltage Filtered DC -----> High Frequency High Voltage AC'ye aşağıda işaretlediğim işlemlerle mi döndürülüyor:

21042 eklentisine bak

Yüksek voltaj dc kısmını pwm sinyali ile aslında ac değil ama ac ye benzeten kisimi asagida işaretledim.

20221216_152256.jpg

SMPS çok bildiğim bir konu değil. Sormak istediğim şey "High Frequency High Voltage AC" olarak gösterilen yerdeki sinyal AC mi, yoksa darbe sinyali mi acaba? Şemaya bakınca sanki aşağıdaki gibi olması gerekmez mi? Negatif voltaj nasıl üretiliyor burada?

21054 eklentisine bak

Evet aslında orası AC değil. Darbeli bir sinyal tam adı pwm ( puls width modulation ) sinyali diyoruz. Darbe genişlik modulasyonlu bir sinyal. Ve bu sinyal negatif alternansa inmiyor.

Yüksek voltaj dc kısmını pwm sinyali ile aslında ac değil ama ac ye benzeten kisimi asagida işaretledim.

21056 eklentisine bak

Evet aslında orası AC değil. Darbeli bir sinyal tam adı pwm ( puls width modulation ) sinyali diyoruz. Darbe genişlik modulasyonlu bir sinyal. Ve bu sinyal negatif alternansa inmiyor.
Peki sizce aşağıdaki adaptör kartında bu işlevi hangi komponent sağlıyor? Ben biraz baktım ama böyle birşey göremedim. TH 2167.1 diye birşey var ama hakkında birşey bulamadım.

adaptör-pcb-alt.jpeg

adaptör-pcb-üst-edit.jpg

Sizi şöyle yönlendireyim.

Trafoyu anahtarlayan mosfet. Mosfetin gate bacağını takip ederseniz pwm üreticiye ulaşırsınız.

Genelde kontrolcu bir entegreye gider.

Smps devresiyle ilgili bir video buldum. Mevzuyu biraz daha iyi anlamak için. Orada 5L0380R fairchild power switch diye birşey kullanmış kapasitörle trafo arasında. PWM üretici bu mu oluyor burada.

smps.png

Ekler

• 5L0380R.pdf
    956 KB · Görüntüleme: 90
Smps devresiyle ilgili bir video buldum. Mevzuyu biraz daha iyi anlamak için. Orada 5L0380R fairchild power switch diye birşey kullanmış kapasitörle trafo arasında. PWM üretici bu mu oluyor burada.

21098 eklentisine bak

Evet dogru pwm uretici bu entegre oluyor. Hatta içinde bulunan fet ile kombine bir entegre. Bunun cikisina doğrudan teansformator bağlanıyor.

Genelde düşük güçlü cihazlarda bu uydu cihazi dvd vcd gibi muhtelif cihazlar için üretilmiş bir entegre.

Evet dogru pwm uretici bu entegre oluyor. Hatta içinde bulunan fet ile kombine bir entegre. Bunun cikisina doğrudan teansformator bağlanıyor.

Genelde düşük güçlü cihazlarda bu uydu cihazi dvd vcd gibi muhtelif cihazlar için üretilmiş bir entegre.
Direk trafoya bağlanıyorsa tam ac değil ama ac'ye benzer bir sinyal mi oluşturuyor. Aslında kafamı karıştıran biraz da burası. Yani trafo ac ile çalışıyor. Anladığım kadarıyla pwm üreticinin ürettiği ac değil. Ama direk trafoya bağlıyorsak ac'ye yakın birşey oluşturuyor olmalı.

Bende 1000vA modifiye sinüs inverter var, trafolu tüm cihazlar sorunsuz çalışıyor Led TV , modem, vs... benzer durum.

Direk trafoya bağlanıyorsa tam ac değil ama ac'ye benzer bir sinyal mi oluşturuyor. Aslında kafamı karıştıran biraz da burası. Yani trafo ac ile çalışıyor. Anladığım kadarıyla pwm üreticinin ürettiği ac değil. Ama direk trafoya bağlıyorsak ac'ye yakın birşey oluşturuyor olmalı.

@volta

Tam teknik olarak anlatırsam orada ac voltajı yok.

Pwm ( darbe genişlik module ) sinyali var.

Bu pwm nedir. Sinyal şeklini aşağıya ekleyeceğim. Elimizde mosfetin önünde kapasitorde biriktirdigimiz enerjimiz var. 220 sebeke voltajini dogrulttugumuzda 310 volt dc gerilim elde ediyoruz. Trafonun primer sargisinin bir ucu bu kapasitorun - ucuna bagli. Trafonun primer sargisinin diğer ucu mosfet ucundan kapasitorun + ucuna bağlanır. Bu ne demek oluyor trafo mosfet üzerinden kapasitor üzerindeki 310 volt dc ile çalışıyor.

Smps trafosu çalışma frekansinda açılıp kapanan bir dc gerilime maruz kalıyor. Bu esnada trafoyu bir kapasitor gibi düşünün mosfet açık olunca sarj olan mosfet kapandığında bu sarj olan enerji sekondere aktarılan bir sistem.

Oldukça basit bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Aşağıdaki sinyalde 0 volt ve 5 volt için orneklenmis. Smps sistemde bu gerilim 0 volt ile 310 volt arasında olacaktır. Yani sinyal bu sistemde negatif gerilime inmiyor.
images (1).png

@volta

Tam teknik olarak anlatırsam orada ac voltajı yok.

Pwm ( darbe genişlik module ) sinyali var.

Bu pwm nedir. Sinyal şeklini aşağıya ekleyeceğim. Elimizde mosfetin önünde kapasitorde biriktirdigimiz enerjimiz var. 220 sebeke voltajini dogrulttugumuzda 310 volt dc gerilim elde ediyoruz. Trafonun primer sargisinin bir ucu bu kapasitorun - ucuna bagli. Trafonun primer sargisinin diğer ucu mosfet ucundan kapasitorun + ucuna bağlanır. Bu ne demek oluyor trafo mosfet üzerinden kapasitor üzerindeki 310 volt dc ile çalışıyor.

Smps trafosu çalışma frekansinda açılıp kapanan bir dc gerilime maruz kalıyor. Bu esnada trafoyu bir kapasitor gibi düşünün mosfet açık olunca sarj olan mosfet kapandığında bu sarj olan enerji sekondere aktarılan bir sistem.

Oldukça basit bir şekilde anlatmaya çalıştım.

Aşağıdaki sinyalde 0 volt ve 5 volt için orneklenmis. Smps sistemde bu gerilim 0 volt ile 310 volt arasında olacaktır. Yani sinyal bu sistemde negatif gerilime inmiyor. 21103 eklentisine bak
Açıklama için çok teşekkürler. O zaman trafolar ac çalışır demek yanlış mı olur yada bu smps trafolarına özgü birşey mi? Veya DC ile çalışan trafolar da mı var? Belkide ben olayı çok yanlış anlıyorum :) .

Normal AC trafolarda
1. Akım bir ileri bir geri yönde gider
2. Hem primerden hem sekonderden aynı anda akım geçer

SMPS trafolarında
1. Akım ya ileri gider ya da kesilir
2. Akım ya primerden ya da sekonderden geçer, ikisinde aynı anda geçmez

Yani SMPS trafosunda olan şey önce primerden akım geçirerek manyetik alanı şarj etmek, sonra primer akımını kesip sekonderi açarak bu manyetik alanı boşaltmaktır.

Trafolar hem doğru akım ile hemde alternatif akım ile çalışır. Sadece sabit akım ile çalışmazlar. Trafonun çalışması için değişkenlik manyetik alanda değişkenlik gereklidir. Buda akımın değişkenliği ile sağlanır.

Mesela arabalardaki ateslemeyi sağlayan induksiyon bobinide aynı şekilde çalışıyor.

Araçlarda 12 volt dc ile çalışır ancak induksiyon bobini çıkışında binlerce voltaj olur.

Smps in çalışma mantığı araclardaki induksiyon bobini mantığı ile aynıdır.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,782
Üyeler
2,462
Son üye
W.A.Semih Aslan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back