AC elektronik yük

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bir süredir kafamda AC altında çalışan bir elektronik yük nasıl yapılabileceği var. Bu elektronik yük şebeke voltajları ile çalışabilecek ve örneğin 3 kW tüketebilecek. Bir AC elektronik yük temelde üç şekilde olabilir:

1) Yüksek güçlü bir reosta kullanarak (pasif yük)

2) Sadece rezistif bir yük teşkil eden aktif bir devre (MOSFET veya transistörlü)

3) Rezistif, kapasitif, endüktif, veya bunların herhangi bir kombinasyonu olabilen aktif devre.

3 numaranın yapımı tahminimce çok zor olur. Herhalde rezistif bileşeni de olabilen bir tür PFC (power factor correction) devresi olmalı bu. Bunu geçiyorum. 2 numarayı en basit şekilde nasıl yapabiliriz?

düşük güçte ac yük yapmak için dc yük kullanılabilir. ac yi köprü ile doğrulttuktan sonra.

düşük güçte ac yük yapmak için dc yük kullanılabilir. ac yi köprü ile doğrulttuktan sonra.

Köprü koymadan nasıl yapabiliriz? Diyotların voltaj düşümünü ve güç kaybını istemiyoruz örneğin.

eğer 220vac ise diyot kaybı fazla olmaz. düşük ac voltaj ise bir trafo ile yükseltip köprü diyot kullanabilirsin. gerçi biraz garip olur ya..

Burada amaç birşeyi beslemek değil. AC elektronik yük bir test cihazı olacak ve şebeke tarafını test edeceğiz. Mesela bir UPS'i tamir ettik, çıkışını bu AC elektronik yük ile 1 kVA yükleyeceğiz. O yüzden ayarlanan değerde olması önemli.

0 den 3000 VA ya kadar nasıl ayarlayacağız çekilen gücü? Yük yok, bu devre yük olacak.

Aşağıdaki şeyi yaptığı işi gören bir cihazı kendim yapmak istiyorum böbrek ve dalak gitmesin diye :D Tek fark benimki %100 rezistif yük olacak.

1609701940822.png

Abi,

Simdi dusunuyorum cikista rezisif bir yukumuz var. Bu yuk istedigin uzere maksimumda 3 kW tuketebilecek diye yazmistin.

Diyelimki bir kaynagi 3 kW yukleyecegimizde girisi cikisa direkt baglayabiliriz. Ama bir kaynaktan 2 kW yuk yukleyecegimizde yuk direncini yukseltmemiz gerekiyor. Ve bu yukseltme dc akımdaki gibi lineer olamayacak. Cunku giris sinyalimiz AC. Bu noktada sebekeyi yuke baglayan transistor grubu bir ac sinyalinin saykilinda bile degisken direnc vermeli. Ki ac akımdan duzgun akim cekilebilsin.

Dogrumu dusunuyorum.

Olayı iyi anlatamamışım herhalde. Ortalıkta bir direnç, reosta falan yok. Sadece UPS var ve UPS'in çıkışına da bir elektronik devre doğrudan bağlı. Bu elektronik devredeki bir potansiyometreyi çeviriyoruz ve bu devrenin UPS'den çektiği REEL GÜÇ, 0 - 3 kW arasında kademesiz ayarlanabiliyor. Bu gücü tüketecek olan, devredeki MOSFET ler veya güç transistörleri olacak.

Senkron makinalar uyartım akımına bağlı olarak omik, kapasitif ve indüktif olarak çalışabilir.
Hem motor (yük) hem de alternator (Üreteç) olarak.
Ama elektronik değiller.

@FxDev'in Dc elektronik yük çalışması vardı, fikir verebilir.

Çok düşünmeden yazdım. Triyak ile düşük güçte kontrol mümkün ise pararlel bir yapı olabilir.

Simdi anladim abi. Diger konudaki igbt yi sormustun muhtemelen olur. Bu guc evet transistor uzerinde harcanabilir. Bu sieteme uygun transistor blogu yapılmalı. Dusuk guclu dc yukler gördüm. Ac icin bir kaynak ornek proje bulabilirmiyim bakalim.

O kadar gücü ısı enerjisine çevirmeden nasıl yapmayı planlıyorsunuz?!Yaptığınız proje bir nevi soba olacak[emoji848]
Burda ilk önce o enerjiyi ne enerjisine cevireceksiniz onu düşünmelisiniz.

Buradaki amacta isi enerjisine cevirerek harcamak. Dogru dusunmussun yani. Olusan isiyi uzaklastirmak icin bir duzenek kurulmali.

I
O kadar gücü ısı enerjisine çevirmeden nasıl yapmayı planlıyorsunuz?!Yaptığınız proje bir nevi soba olacak[emoji848]
Burda ilk önce o enerjiyi ne enerjisine cevireceksiniz onu düşünmelisiniz.

Evet devrenin tam olarak amacı bu, enerjiyi ısı olarak tüketmek çünkü en kolay tüketme şekli bu.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back