AC filtreleme

Dagranz

Yeni Üye
Merhaba.Ben bir trafoya priz bağladm ve AC Yİ DC yaptım.Sonra ona 12v modül led bağlayınca led çok hızlı bir şekilde yan sön yaptı.Sebebi tahminen dalganın hala hareketli olması.Bu yüzden bende 330uF 25v bir kondansatör bağladım.Ama hiçbir şey değişmedi.Lamba hala hızlıca yan sön yapmaya devam etti bir de üzerine kondansatör çok ısındı.Nedeni ne ve ne yapmalıyım

Diyot ile AC yi doğrultmalısın.
Trafoya 220v girdin, çıkışı kaç volt?

Aşağıdaki şemadaki gibi doğrultma devresi yap.
2200uF yerine 1000uF kullan.
unnamed.gif

Kondansatörü ters bağladın herhalde o yüzden ısınıyordur. Artı uç doğrultucunun artısına gidecek.

Bir şey daha soracağım ben açık trafo yerine kapalı trafo aladım ama kapalı tarfonun oçları beklediğim gibi değil ama internetde de bir şey bulamadım siz nasıl yapılduğını biliyor musunuz
Trafonun resmini atar mısın? Bacaklarını ve üzerindeki yazıları filan görelim.

Bu trafonun akımı doğru hesapladıysam 0.42mA gibi bir şey. Uzun bir şerit lede yetmeyebilir.

Nasıl hesapladınız ben 5VA yazdığından 5 amper diye düşünmüştüm
Yaklaşık olarak 5 watt o trafo.
P=VxI
Power = volt x akım
12 x 0.42 = 5.04 watt
Yuvarlak hesap 5 watt

Sağlaması
I = W/V
Akım = watt / volt
5.04 / 12 = 0.42 mA

O kadar küçük trafo 5A olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back