Adaptörler

Semih

Aktif Üye
Adaptörlerin üzerinde yazan 1amper 2 amper gibi değerler neyi belirler
yani bunlar adaptörün vereceği amperi mi yoksa maximum desteklediği amperimi belirtir.

Kaliteli adaptörler 1A diyorsa 1.1 1.2A' e kadar verir. Dandik adaptörler 1A diyorsa duruma göre 500mA 700mA anca verir. (Benim yorumumdur, kesin bilgi değil.)

Kaliteli adaptörler 1A diyorsa 1.1 1.2A' e kadar verir. Dandik adaptörler 1A diyorsa duruma göre 500mA 700mA anca verir. (Benim yorumumdur, kesin bilgi değil.)
sorum bu değil değeri önemli değil o adaptörü bir motora bağlasak o motora direkt 1 ampermi verir yoksa motorun çekeceği kadarmı verir

sorum bu değil değeri önemli değil o adaptörü bir motora bağlasak o motora direkt 1 ampermi verir yoksa motorun çekeceği kadarmı verir
Akımı devre çeker voltajı biz veririz.
eğer sizin yükünüz 500ma akım çekiyorsa siz 100 amper verebilir bir kaynağa da bağlasanız ihtiyacı kadarını çekecektir

Akımı devre çeker voltajı biz veririz.
eğer sizin yükünüz 500ma akım çekiyorsa siz 100 amper verebilir bir kaynağa da bağlasanız ihtiyacı kadarını çekecektir
ozaman o yazan değerlerin hiçbir anlamı yokmu ihtiyacı 500 ma ise biz 100 ma sağlayabiliyorsak yükde 500 ma çekerse o değerlerin hiçbir anlamı kalmıyor

ozaman o yazan değerlerin hiçbir anlamı yokmu ihtiyacı 500 ma ise biz 100 ma sağlayabiliyorsak yükde 500 ma çekerse o değerlerin hiçbir anlamı kalmıyor
eğer kaynağınız 100ma yükünüz 500ma ise 100ma kaynağınız yanmaya başlar eğer biraz kaliteliyse korumaya geçer

Adaptörün üzerinde değeri yazmazsa nerden bileceksin?
Burada senin yapman gereken ihtiyacının bir tık üzerinde adaptör almak.

Adaptörler akımı neden sınırlarki ozaman 10 amper dayanacak kadar yapsınlar hertürlü işi görsün elbette bu yazdığımda illaki mantıksızlık var bende bu mantıksızlığı arıyorum abiler kızmayın :D

Adaptörler akımı neden sınırlarki ozaman 10 amper dayanacak kadar yapsınlar hertürlü işi görsün elbette bu yazdığımda illaki mantıksızlık var bende bu mantıksızlığı arıyorum abiler kızmayın :D
Mantıksızlığı boşver. Mantıklı düşün. 1 amepre ihtiyacın varsa 10 amper yada 100mA adaptör almazsın. 1-2 amperlik adaptör alırsın. Senin dediğin gibi olsa yaparlardı standart 10A adaptör herkes onu kullanırdı.

Sen normalde 2 tabak yemek yiyebiliyorken önünde tencere var diye kepçeyle dalıyor musun? Dalsan bile ne kadar yiyebiliyorsun?

Her yarı iletkenin üstünden geçireceği akım bellidir(smps devre için konuşuyorum)
Her trafo sargısının dayanacağı akım bellidir(düz trafolar adaptörler için konuşuyorum)

Yarı iletken gücü arttıkça satın alacağın fiyatta artar.
Trafodan çekeceğin güç artttıkça sargı kalınlığı artar buda daha kalın bobin teli demek daha kalın bobin teli daha fazla ücret.

Mantıksızlığı boşver. Mantıklı düşün. 1 amepre ihtiyacın varsa 10 amper yada 100mA adaptör almazsın. 1-2 amperlik adaptör alırsın. Senin dediğin gibi olsa yaparlardı standart 10A adaptör herkes onu kullanırdı.

Sen normalde 2 tabak yemek yiyebiliyorken önünde tencere var diye kepçeyle dalıyor musun? Dalsan bile ne kadar yiyebiliyorsun?
iyide yemek önüme tencere ile gelse yemeği sonradan yiyebilirim yani
10 amper olsa bize zararı varmı ?

Her yarı iletkenin üstünden geçireceği akım bellidir(smps devre için konuşuyorum)
Her trafo sargısının dayanacağı akım bellidir(düz trafolar adaptörler için konuşuyorum)

Yarı iletken gücü arttıkça satın alacağın fiyatta artar.
Trafodan çekeceğin güç artttıkça sargı kalınlığı artar buda daha kalın bobin teli demek daha kalın bobin teli daha fazla ücret.
sadece ücreti katlar değil mi zarar veremez herhangi bir şeye çok pahalı olur evet ama herhangi bir zararı yok anladığım kadarıyla.

Dün akşam kafam kalabalık olduğu için konuya tam olarak istediğim yorumları yapamadım.

500ma Çeken bir yükümüz var 1 amper verebilen bir kaynağa da bağlasak çalışıyor 10 amper verebilen kaynağa da
Peki bunun bize hiçmi zararı yok.

Yükümüzün zamanla çalışıp bozulup kısa devre olduğunu düşnelim.
Yükümüz tamamen 500mA akım için tasarlanmış.
Kısa devre olduğunda bu 500mA yükte çalışacakmış gibi üretilen yükümüzden 10amper akım geçirmiş oluruz.
Bu 10 amper geçen yükümüzün tamir olma ihtimali çok düşük baskı devresi varsa yolları patlayabilir.
İsmi okunabilir durumda olan yarı iletkenlerimiz bu akım üstünden geçtiğinde patlayıp-eriyip ismi okunmaz hale gelebilir.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back