Ağız duşu tamiri

taydin

Timur Aydın
Staff member
İki sene önce aldığım ağız duşu bugün bozuldu. Açma düğmesine basınca hiçbir şey olmuyordu.

IMG_20210114_001143.jpg

İçini açtım. Bereket abzürt vidalar kullanmamışlar standart yıldız tornavida ile açıldı. İçinde bir tane adaptör var ve 12 V 1.5 A olduğu belirtiliyor. 220 V doğrudan adaptöre giriyor ve açma kapama işi soft power ile yapılmış.

IMG_20210114_001401.jpg

Adaptörün çıkışını ölçtüm sıfır. Söktüm çıkardım. Adi herifler içerisini sıka basa epoksilemişler. Bu adaptör çöpe gidecek.

IMG_20210114_002342.jpg

IMG_20210114_004216.jpg

Elimde bir tane meanwell SMPS güç kaynağı var, onu ölenin yerine yerleştireceğim. Sağlam bir şekilde durması için de orijinal adaptörü boylu boyuna keseceğim ve ayaklı tarafını kullanacağım. Üzerine de bir şekilde bu meanwell SMPS'i takacağım. Herhalde özel bir plastik uygunlaştırıcı gerekecek. 3D yazıcı Z eksenini de bitirmedim daha. Yarın artık halledeyim şunu.
IMG_20210114_003343.jpg

IMG_20210114_003401.jpg

IMG_20210114_003427.jpg

IMG_20210114_003442.jpg

Aslında adamların günahına da girmeyelim, belki rutubetli ortamda olacağı için güvenlik amaçlı olarak epoksilemiş olabilirler. Neyseki şu anda bulunduğu yer çamaşır odası ve kapalı değil, yani rutubet falan yok. Yerler de ıslak değil.

Epoksi ucuz bir işlem değil diye biliyorum. :D

Şimdilik güç kaynağı ile devreye aldım, SMPS'i bağlama aparatını yapana kadar idare etsin :)

IMG_20210114_162223.jpg

Bu ağız duşu çok saçma bir icat gibi geliyor bana...

Çeşmenin ucuna uygun bir minyatür başlıklı hortum tak. Al sana ağız duşu. :cheeky2:

Bu ağız duşu çok saçma bir icat gibi geliyor bana...

Çeşmenin ucuna uygun bir minyatür başlıklı hortum tak. Al sana ağız duşu. :cheeky2:

Aslında ağız duşu saçma bir laf. Bunun amacı ağıza duş yaptırmak değil :D Bunun amacı, diş ipinin yaptığı işi daha kolay yapmak. Diş ipini kullanmak zor, ama bunu kullanmak çok kolay. Çok yüksek basınçlı su çıkıyor ucundan. Diş etlerine direkt tutarsan baya acıtıyor, diş aralarına tutuyorsun ve aradaki bütün artıkları ve plakı temizliyor.

Biliyorum var bende de ama dediğim mattah bir teknolojisi yok. Almaya deymez. Duşu ağzına tut aynı şey. Zaten kullanmayı beceremiyorum çok heryerim su oluyor...

Biliyorum var bende de ama dediğim mattah bir teknolojisi yok. Almaya deymez. Duşu ağzına tut aynı şey. Zaten kullanmayı beceremiyorum çok heryerim su oluyor...

Bu makina işe yarıyor gerçekten. Mesela uzun aradan sonra diş ipi çek, dişlerde kanama olur. Bu iyi birşey, plakın uzaklaştığını gösteriyor. Bu makina ile basınçlı yıkama yapınca da gene dişlerde kanama oluyor.

Cihazın içinden su geçiyor. SMPS yüksek voltajla çalışıyor. Pompa da, hortumlar da erime/çürüme durumları olursa kullanıcı HV elektrikli suya muhatap kalmasın diye alınan tedbir.
Bence kullanacağınız smps yi de güvenlik açısından, epoksileyin.

Kulak çubuğu kutusunu kalıp olarak kullanın 100 gr. epoksi ve sertleştirici ile cihaz eskisi gibi olur. Vida gelecek yerlerine kibrit çöpü tıkayın, vidalayınca matkap ucu ile kibrit çöpleriini çıkartırsınız.

Yazdıklarım sadece öneriydi.

Kolay gelsin...

Cihazın içinden su geçiyor. SMPS yüksek voltajla çalışıyor. Pompa da, hortumlar da erime/çürüme durumları olursa kullanıcı HV elektrikli suya muhatap kalmasın diye alınan tedbir.
Bence kullanacağınız smps yi de güvenlik açısından, epoksileyin.

Kulak çubuğu kutusunu kalıp olarak kullanın 100 gr. epoksi ve sertleştirici ile cihaz eskisi gibi olur. Vida gelecek yerlerine kibrit çöpü tıkayın, vidalayınca matkap ucu ile kibrit çöpleriini çıkartırsınız.

Yazdıklarım sadece öneriydi.

Kolay gelsin...

Evet mantıklı. Elimde epoksi var onu da denemiş olurum :)

Gene tam haftasonu geldi şu 3d yazıcının Z eksenini bitireyim dedim, dışarı çıkmanın yasak olduğunu hatırladım :mad: Bu SMPS için 3d yazıcıda ABS den bir kutu yapıp içini epoksi ile dolduracağım.

Kullandığım mean well SMPS kartı EPS 35 R4 ve bu kartın mekanik ölçüleri datasheet'te mevcut. Bu ölçülere göre ABS'den bir kutu basacağım.

1613327004767.png

Son düzenleme:
Mevcut güç adaptörünü tutan plastik parçayı aşağıdaki gibi keseceğim. Önce demir testere yaprağı ile elle kesmeyi denedim ama mengene yok o yüzden kesemedim. Atölyede mengeneye bağlayıp keseceğim.

1613328326151.png

Bu da mean well SMPS in içine gireceği ABS kutu. Tabandaki 4 tane ayağa vidalanacak sonra da üzerine epoksi dökülerek tamamen dış ortamdan izole edilecek. Sonra da ABS kutuyu ya yerine yapıştıracağım yada iki delik delip vidalayacağım. Artık duruma göre

1613329770961.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back