Merhabalar
Bi devre yapmak istiyorum devre 5v ile çalışacak ve bir butonu olacak butona bastığımda devre çalışacak ve 1 a veya 2a civarı verebilecek. Devreden akım çekilmesi durduğunda ise devre otomatik 1 2 dk sonra kapanacak. Bunun aynısının bir de 12v unu yapmak istiyorum bunu analog yollardan nasıl yapabilirim elektronikten pek anlamıyorum ama güzel bi şemada belli malzemelerle yapabilirim.
Yardımınız için teşekkür ederim

Akımı devre mi durduracak? Yoksa yük dediğimiz kısım akım çekmeyi bıraktığında devre kendisini mi kapatacak?
Biraz açıklar mısın? Nerede ne için kullanacaksın?

Merhabalar
Bi devre yapmak istiyorum devre 5v ile çalışacak ve bir butonu olacak butona bastığımda devre çalışacak ve 1 a veya 2a civarı verebilecek. Devreden akım çekilmesi durduğunda ise devre otomatik 1 2 dk sonra kapanacak. Bunun aynısının bir de 12v unu yapmak istiyorum bunu analog yollardan nasıl yapabilirim elektronikten pek anlamıyorum ama güzel bi şemada belli malzemelerle yapabilirim.
Yardımınız için teşekkür ederim

Aşağıdaki adreste bir LED akım sınırlandırma devresi var. Buna ilave olarak bir de NE555 li bir zamanlayıcı ile işin olur.

En azından bir multimetre gerekecektir bu iş için yalnız.

Akımı devre mi durduracak? Yoksa yük dediğimiz kısım akım çekmeyi bıraktığında devre kendisini mi kapatacak?
Aynen öyle yük akım çekmediğinde kapanacak devre. Yapmak istediğim şu telefonumun bataryası sürekli bozuluyor gece yatarken şarja bırakmıyorum ben de yapmak istediğim devrede gece takacağım şarja telefonun şarjı full olduğunda akım çekmeyi bırakacak telefon bırakınca devre de kapanacak düşündüğüm sistem böyle.12v istemem de arabada çalıştırmak istediğim bir şey yine aynı mantık şarjdan söktüğümde kapanacak devre kontrol edecek açık olup kapalı olduğunu

Bildiğim kadarıyla dolu olan bir pil akım çekmez zaten. Telefonu şarja taktığınız da pil dolana kadar akım çeker. Pil dolduktan sonra ise telefon gücünü direk adaptörden alır. Bu durum da böyle bir devreye ihtiyacınız kalmaz. Pil çabuk bozuluyorsa başka bir sebebi olabilir.

Bildiğim kadarıyla dolu olan bir pil akım çekmez zaten. Telefonu şarja taktığınız da pil dolana kadar akım çeker. Pil dolduktan sonra ise telefon gücünü direk adaptörden alır. Bu durum da böyle bir devreye ihtiyacınız kalmaz. Pil çabuk bozuluyorsa başka bir sebebi olabilir.
Anladım. Full dolu olduğunda zaten akım çekmiyor ama bunu adaptörden durdurduğunu bilmiyordum. O zaman bana bu devrenin 12v olanına ihtiyacım var benim

Anladım. Full dolu olduğunda zaten akım çekmiyor ama bunu adaptörden durdurduğunu bilmiyordum. O zaman bana bu devrenin 12v olanına ihtiyacım var benim
Aynı durum araç şarjında da geçerli. Pil dolduğunda artık akım çekmez.

Aynı durum araç şarjında da geçerli. Pil dolduğunda artık akım çekmez.
Hayır hocam ben o cihazı kontak açık değilken sen çalıştırmak istiyorum direkt hat çekebilirim direkt çekersem sürekli çalışır sürekli çalışmasını istemiyorum. Arabam eski model arabaya bir USB koydum ve şuanlık Kontağa bağladım ama kontak açık değilken çalıştırmak istiyorum bunun için en mantıklı sistem butona bastığımda çalışacak akım çekikmediğinde duracak bir devre yapmak

O zaman şöyle anlatayım. Özellikle boşta iken akım çekmeye proglanmadıysa bir cihaz zaten durduğu yerde akım çekmez. Diyelimki telefonu bağladın. Pil dolunca yine akım çekmeyi keser. Boşta iken akım çekmez yani.
Sen şunu yapabilirsin. Aküden yada aracın istediğin bir yerinden hat çekersin. Hattın ucuna da bir On-Off anahtar bağlarsın. İhtiyacın olduğunda açar, işin bitince kapatırsın. Devreye bile gerek yok. O anahtarı nasıl bağlayacağını bilmiyorsan basitçe çizebilirim.

O zaman şöyle anlatayım. Özellikle boşta iken akım çekmeye proglanmadıysa bir cihaz zaten durduğu yerde akım çekmez. Diyelimki telefonu bağladın. Pil dolunca yine akım çekmeyi keser. Boşta iken akım çekmez yani.
Sen şunu yapabilirsin. Aküden yada aracın istediğin bir yerinden hat çekersin. Hattın ucuna da bir On-Off anahtar bağlarsın. İhtiyacın olduğunda açar, işin bitince kapatırsın. Devreye bile gerek yok. O anahtarı nasıl bağlayacağını bilmiyorsan basitçe çizebilirim.
Hocam anlıyorum sizi onu yapanilcek yeteneğe sahibim zaten sizden ricam yani öğrenmek istediğim bu işi otomatik yaptırmak

Hocam anlıyorum sizi onu yapanilcek yeteneğe sahibim zaten sizden ricam yani öğrenmek istediğim bu işi otomatik yaptırmak
Anladım senide mantığa sığmayan şu. Akım çekme işlemi durunca cihaz zaten işlevsiz kalır. Yani senin dediğin "Ben su içiyorum biri beni durdursun" Oysa zaten kısa bir süre sonra içemeyecek duruma gelip otomatikman duracaksın :D
Daha önce de önerildiği gibi NE555 ile zaman ayarlı yapabilirsin. Telefon kaç saatte doluyor? Misal 2 saat. Sen bu durum da 2.5 saat sonra kapansın diye bir zamanlı devre yapabilirsin. Bu işini görür mü?

Valla şimdi benim telefonu şart ettim. %50 de iken 1.8 A çekiyordu. %95 lerde falan 1 A çekiyordu. Şu anda %100 dolu ve telefonu OFF yaptım. Gördüğün gibi hala 0.5 A den biraz fazla çekiyor. Senin telefonda rakamlar farklı olacaktır, ama neticede senin dediğin gibi şarj tamamlanınca akım çekmeyecek diye birşey yok.

IMG_3283.jpg

@Gokrtl nin dediği gibi şarj tamamlanınca telefondaki şarj devresi pile giden akımı kesiyordur. Ama pile giden akımın kesildiğini dışarıdan anlayamıyorsun.

Ama ben illa enerjiyi otomatik keseceğim diyorsan, yapabileceğin en iyi şey, toplam şarj süresini ölçüp bir zamanlayıcı ile o süre sonunda adaptörün enerjisini kesmek. Akıma göre otomatikleştiremeyebilirsin, çünkü en azından bendeki Huawei marka telefonda akım kesilmiyor. Senin telefon da akıllı ise onda da kesilmiyordur.

Valla şimdi benim telefonu şart ettim. %50 de iken 1.8 A çekiyordu. %95 lerde falan 1 A çekiyordu. Şu anda %100 dolu ve telefonu OFF yaptım. Gördüğün gibi hala 0.5 A den biraz fazla çekiyor. Senin telefonda rakamlar farklı olacaktır, ama neticede senin dediğin gibi şarj tamamlanınca akım çekmeyecek diye birşey yok.

1388 eklentisine bak

@Gokrtl nin dediği gibi şarj tamamlanınca telefondaki şarj devresi pile giden akımı kesiyordur. Ama pile giden akımın kesildiğini dışarıdan anlayamıyorsun.

Ama ben illa enerjiyi otomatik keseceğim diyorsan, yapabileceğin en iyi şey, toplam şarj süresini ölçüp bir zamanlayıcı ile o süre sonunda adaptörün enerjisini kesmek. Akıma göre otomatikleştiremeyebilirsin, çünkü en azından bendeki Huawei marka telefonda akım kesilmiyor. Senin telefon da akıllı ise onda da kesilmiyordur.
Abi telefonu off yaptım derken uyku modu mu tam kapalı mı? Uyku modu normal ama tam kapalı da akım çekmesi ilginç:rolleyes:
Yani içerdeki devrelerden akıyor desem kapalı konumda 0.5A çok fazla geldi bana..

OFF yaptım, uyku değil :)

Yeni teknoloji cep telefonlarını HİÇBİR ZAMAN tam kapatamazsın, o devirler geçti. Yeni telefonlar hep devrede ve üreticisi istediğinde o telefonu uzaktan full kontrol edebilir. Mikrofonu açar, kamerayı açar, herşeyi yapar.

O yüzden eğer pili çıkarılamayan bir cep telefonun varsa, başkasının emri ile ses, görüntü, konum ve tüm sensör bilgilerini kaydedebilen birşeyi yanında taşıdığını unutmaman lazım. Hatta telefonun şarjı bitti görünse bile, sırf bu uzaktan kontrol için rezerve bir kapasite bırakıyorlardır pilde. Ben olsam bırakırdım, ve ben akıl ettiğime onlar çok daha ötesini akıl etmişlerdir ;)

Karar vereceğiz yani bizi kim dinlesin, Amerika mı (Apple), Çin mi (Huawei), yoksa Kore mi (Samsung)? Peki yerli Vestel telefon alırsak :)

Vestel'in başı kel mi? :) Teknolojik imkanı varsa mutlaka uzaktan kontrolü gerçekleştirmişlerdir. Diğer üreticiler de aynı şekilde.

Ne güzel pili çıkan Note 4 üm vardı, ters oturdum camını kırdım :mad: Tamir için de bin lira istiyorlar. Belki de yedek camını alıp kendim tamir etmem lazım. Hmmm ...

Anladım senide mantığa sığmayan şu. Akım çekme işlemi durunca cihaz zaten işlevsiz kalır. Yani senin dediğin "Ben su içiyorum biri beni durdursun" Oysa zaten kısa bir süre sonra içemeyecek duruma gelip otomatikman duracaksın :D
Daha önce de önerildiği gibi NE555 ile zaman ayarlı yapabilirsin. Telefon kaç saatte doluyor? Misal 2 saat. Sen bu durum da 2.5 saat sonra kapansın diye bir zamanlı devre yapabilirsin. Bu işini görür mü?
Aslında görür hocam zamanlı role benim aklıma da geldi ama neden daha değişik bir devre yapmayayım hem öğrenmiş olurum hem de işimi görür. arabada direkt telefonu sökeceğim için hiç akım çekmeyecek zaten çekse çekse usb birazcık akım çeker ama bu akım çok küçüktür. ne yapmak istediğimi nerede kullanacağımı kep anlamadınız sanırım hocam. anlatayım tekrardan ; önceden dediğim gibi arabam eski model ve ben buna çakmaklıktan bir 12v çekerek usb düşürücü bağladım. işim gereği de stop ediyorum arabanın içerisinde oturuyorum kontağı açmadan şarj etmediği için kontak açık olmak zorunda. direkt hat çekebilirdim sürekli 12v ama o zaman da sürekli çalışırdı usb çalışmasını istemiyorum evet zamanlı role olur ama ben daha pratik bir şey yapmak istiyorum. şimdi sürekli 12v luk bi hat çekeceğim devreye bağlayacağım devrenin butonu olacak ve butona bastığında devre çalışacak güç verecek usbye telefonu şarjdan çektiğimde de akım çekmeyeceği için devre güç vermesini bırakmasını istiyorum. aslında powerbanklarda var bu sistem akım çekmediğinde otomatik kapatan powerrbanklar var ben o sistemi 12v da yapmak istiyorum. umarım anlatabilmişimdir.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back