Başka bir soru sorayım. Kullanacağımdan değilde madem devreyi 5A yapacağız kullanıyormuş gibi şartları yerine getirmesi lazım. Bu durumda şönt direnci üzerinden 5A geçerse dayanır mı?
O zaman sana bir soru, bakalım tam anlamış mısın. Neden negatif besleme kullanıyoruz ve opamp'in negatifini şaseye bağlamıyoruz? Neticede şöntten geçecek akımın yönü hep aynı ve opamp çıkışı her zaman pozitif olacaktır.
Şeyden...
Eeee şeyden...
Dur benim bi işim çıktı dönünce yazacağım. :katil2:

@by lent sırıtacağına özelden kopya versene. Sıkıştık burada :D
O zaman sana bir soru, bakalım tam anlamış mısın. Neden negatif besleme kullanıyoruz ve opamp'in negatifini şaseye bağlamıyoruz? Neticede şöntten geçecek akımın yönü hep aynı ve opamp çıkışı her zaman pozitif olacaktır.
Valla hiç lafı dolandırmaya gerek yok bilmiyorum. Ama bir tahmin yürütmeyi deneyeceğim.
Eviren tarafı kullanmıyoruz. Oranın boşta kalıp parazit yapmaması için gnd ye aktarıyoruz. Bunun için de - voltajı veriyoruz ki eviren kısım çalışsın.
Aslında datasheet den iç yapısına bakıp daha mantıklı bir açıklama yapabilir miydim acaba :dusun2:

Kullanacağımdan değilde madem devreyi 5A yapacağız kullanıyormuş gibi şartları yerine getirmesi lazım. Bu durumda şönt direnci üzerinden 5A geçerse dayanır mı?

Aslında sen 0.22 Ω demişsin ama devredeki şönt 0.47 Ω. Direncin gücü de 5 W. Eğer 5 A akım geçerse, bu direnç üzerinde 12 W gibi bir güç harcanır ve direnç bir süre sonra rahmetlik olur.

Direncin mevcut güç seçimi, Çin gelenek göreneklerine göre yapılmış ve tam olarak sınırda bir değer seçilmiş. 3 A akım akarsa, direnç üzerinde 4.3 W gibi bir güç harcanır, adamlar da 5 W lık direnç koymuş. Direnç de Çin olduğu için 5 W da büyük ihtimalle abartı, o yüzden 3 A için o direnci gerçekten 0.22 Ω 5 W yapmak gerekir. 5 A için de 0.22 Ω 10 W gibi seçilebilir.

@by lent sırıtacağına özelden kopya versene. Sıkıştık burada :D

Valla hiç lafı dolandırmaya gerek yok bilmiyorum. Ama bir tahmin yürütmeyi deneyeceğim.
Eviren tarafı kullanmıyoruz. Oranın boşta kalıp parazit yapmaması için gnd ye aktarıyoruz. Bunun için de - voltajı veriyoruz ki eviren kısım çalışsın.
Aslında datasheet den iç yapısına bakıp daha mantıklı bir açıklama yapabilir miydim acaba :dusun2:

Opamp'lerin çıkış voltajı hiçbir zaman besleme voltajına tam olarak eşit olamaz. Eğer artı besleme 12 V ve eksi besleme de 0 V ise (şase), o zaman bu opamp çıkış voltajı maksimum 12 V dan az, minimum da 0 V dan fazla olur. Halbuki şöntten akım akmıyorsa, biz opamp çıkışının tam olarak 0 V olmasını istiyoruz. O yüzden negatif beslemeyi de -1.8 V gibi yapıyoruz ki, opamp çıkışı maksimum 12 V dan az, minimum -1.8 V dan fazla olsun, yani 0 V da olabilecek çıkış değerlerinden birisi olsun.

Opamp'lerin çıkış voltajı hiçbir zaman besleme voltajına tam olarak eşit olamaz. Eğer artı besleme 12 V ve eksi besleme de 0 V ise (şase), o zaman bu opamp çıkış voltajı maksimum 12 V dan az, minimum da 0 V dan fazla olur. Halbuki şöntten akım akmıyorsa, biz opamp çıkışının tam olarak 0 V olmasını istiyoruz. O yüzden negatif beslemeyi de -1.8 V gibi yapıyoruz ki, opamp çıkışı maksimum 12 V dan az, minimum -1.8 V dan fazla olsun, yani 0 V da olabilecek çıkış değerlerinden birisi olsun.
Sağlam sallamışım :katil2:

Demek isrediğini tam olarak anladım abi.
Ama şu opamp ları hala kafamda oturtamadım.
Bir zamanlar da php de döngüleri kafamda oturtamıyordum. Sonradan lazım oldukça denyip öğrendim. Sanırım bu opamplar da öyle olacak. Lazım oldukça kurcalaya kurcalaya öğreneceğim.

Opamp'in görevi şönt üzerinde düşen voltajı yükseltmek. Şöntten maksimum akım geçerken (3 Amper) üzerinde 0.66 V olacak. Ama biz opamp çıkışında 5 V a yakın bir değer çıkmasını istiyoruz ki arduino'daki 10 bit ADC nin tüm çözünürlüğünü kullanabilelim.

Al sana daha ayrıntılı şema. Buradaki direnç değerleri kazancı belirliyor. Kazanç = 1 + R1/R2

10204 eklentisine bak
Burda gnd ye göre ölçüm gerilimi negatif olmaz mı?

Opamp'in görevi şönt üzerinde düşen voltajı yükseltmek. Şöntten maksimum akım geçerken (3 Amper) üzerinde 0.66 V olacak. Ama biz opamp çıkışında 5 V a yakın bir değer çıkmasını istiyoruz ki arduino'daki 10 bit ADC nin tüm çözünürlüğünü kullanabilelim.

Al sana daha ayrıntılı şema. Buradaki direnç değerleri kazancı belirliyor. Kazanç = 1 + R1/R2

10204 eklentisine bak
Bu devreyi kurdum. Yalnız hiç tl071 yoktu, tl072 kullandım.
R14'ün bacağından opampin 4.bacağına bağlantı yapınca ekrandaki voltaj sıfır oluyor ve ayar potuda işe yaramıyor. Onu sökünce opamp çıkışından sabit 2mV ac okuyorum. Ayarla filan da değişmiyor.
IMG_20210508_212644.jpg

Opamp devresini resimdeki gibi kurmalısın. Opamp ın negatif beslemesini de sanırım devredeki negatif raya bağlamalısın.

1620541783444.png

Demonte devreden aldığım hiç bir voltajı kullanamadım. Ne yaptımsa şönt voltajını yükseltemedim.
Sonra güç kaynağım dan simetrik +-12v bağladım opamp'a ve şöntü bu şekilde yükseltmeye çalıştım. Şöntten çıkan 2.5mV opamp çıkışımda önce 4.9v oldu. Sonra 1.5v'a düştü ve akabinde bayağı sağlam yandı.

20210510_202444.jpg

Aşağıdaki şekilde inverting opamp kullanarak çıkışta pozitif bir değer alabilirsin.

1620826321648.png

Last edited by a moderator:
Aşağıdaki şekilde inverting opamp kullanarak çıkışta pozitif bir değer alabilirsin.

10341 eklentisine bak
Abi devreyi aynen kurdum.
Pinlerini TL072 ye bakarak değiştirdim
Güç kaynağı çıkışı : 23.37v
Şönt Direnci üzerindeki gerilim: 2.35mV
Opamp Çıkışı : 3.15mV (Devre üzerindeki gnd lerin hepsi birbirine bağlı olmasına rağmen her ölçtüğüm yerde farklı voltaj okuyorum. Hiç biri diğerini tutmuyor. Hatta nano üzerinde 2 adet gnd var, ikisinde de farklı sonuçlar okuyorum. Buraya yazdığım 3.15mV değeri demonte kaynağın GND çıkışından ölçerek buldum.)

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,468
Son üye
kate22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back