Akım sorunu

ayhancan

Aktif Üye
Usatalar buraya Şemasını verdiğim devrenin her şey çalışıyor sorunsuz lakin Amper r potansın dan cevap alamıyorum Amperi sorun var çözemedim

esquema_131.jpg

Last edited by a moderator:
Tam olarak nasıl test ettiğini yazabilir misin? Eğer devreye herhangi bir yük bağlı değilken amper potunu çevirirsen birşey olmaz zaten, olması da beklenmiyor. 3A lik bir kaynak ise bu, bundan 1 - 2 Amper çeken bir yük bağla. Sonra potu çevir. Bir noktada güç kaynağının çıkışı kesmesi lazım. Veya pot zaten kesme bölgesinde ise yükü bağladığın anda çıkışın kesilmesi lazım.

Çıkış akımını kesen BD242 nin solundaki BC327. Onun bazına bak bakalım. Aşırı akım yoksa baz ile emitter arasındaki voltaj farkı 0.7V dan az olması lazım. Akım arttıkça da bu voltaj artacak. 0.7V'a ulaşınca BC327 ON olacak, BD242 OFF olacak ve çıkış kesilecek.

Aynen hocam sizinle aynı fikirdeyim baktım 0.8 volt var burda bir problem yok zaten

Bir dakka, aynı fikirde değiliz :) Orada 0.8V varsa BC327 nin ON olması ve çıkışı kesmesi lazımdı.

şole anlatim devre kapalıyken yani let yanıken 0.8 volt var reset tuşuna basınca devre deki voltaj geliyor 0.8 o oluyor bilmem anlatabildimmi

birde enerji verirken anında voltaj vermiyor illede reset tuşuna basman gerekiyor bu arızamı yoksa kendi özeliğimi anlamadım

Yani çıkışı kesince de 0.8V var, çıkışı kesmeyince de 0.8V var. Eğer PNP bir transistörün bazı, emiterinden 0.8V daha negatif ise, o transistör ON olur. ON olunca da çıkışı kesmesi lazım.

Sen devreyi komple sıfırdan kontrol et, kurulan devre şemayı tam olarak yansıttığından emin ol.

birde enerji verirken anında voltaj vermiyor illede reset tuşuna basman gerekiyor bu arızamı yoksa kendi özeliğimi anlamadım

Öyle çalışmaması lazım. Bu da sanki devrenin tam olarak şemadaki gibi olmadığını çağrıştırıyor.

iki gündür uğrağıyorum bun benze başka devrede bulamdı defalarca konturolda ettim tum malzemeleri teker teker defalarcada değiştirdi sonuç gine aynı

İstersen alt üst resim at. Belki birileri bir hata farkeder.

Buyrun hocam side bakın umarım bir şeyler bulursunuz

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    184.1 KB · Görüntüleme: 188
  • IMG_20191219_005404.jpg
    IMG_20191219_005404.jpg
    296.9 KB · Görüntüleme: 213
  • IMG_20191219_005904_1.jpg
    IMG_20191219_005904_1.jpg
    322.5 KB · Görüntüleme: 239
Devre 2 tane güç transistörü gösteriyorken senin yaptığında 4 tane var. Başka farklılık var mı şemaya göre?

İki tane paralel bağlı 0.25 Ω şönt direncinde düşen voltaj ile geçen akım takip ediliyor. Transistör ON voltajı 0.7 V olduğuna göre:

I = 0.7 / 0.125 = 5.6 A akım geçmesi lazım ki bu kısa devre moduna girsin.

Sen bir de 0.25 yerine 0.22 kullanmışsın. Bu durumda:

I = 0.7 / 0.11 = 6.36 A akım geçmesi lazım ki bu kısa devre moduna girsin.

Üstelik bunlar minimum akım ayarları :) Yani akım potansiyometresi tamamen bir tarafa dönük iken. Potansiyometreyi diğer tarafa döndürürsen akım daha da fazla olması gerekiyor.

Bu şekilde transistör ON voltajına göre aşırı akım algılama optimal yöntem değil. Bu iş için opamp kullanmak lazım. Eğer devreyi geliştirmek istesen al sana proje :)

Kollektöründe LED olan BC327'nin sol tarafı tamamen akım sınırlama devresi. Oraları komple kaldır. Sadece şönt kalsın. Sonra da oraya opamp bazlı bir akım sınırlama devresi yap.

Ama bu bir şekilde idare etsin diyorsan, o senin 0.22 Ω 5W güç dirençlerini çıkar onların yerine iki tane 0.47 Ω 10W güç direnci koy (10W dan fazla olursa daha iyi olur). Eğer böyle yaparsan:

I = 0.7 / 0.235 ≈ 3 A

Yani minimum 3 A'de devreyi keser. Potansiyometre ile bunu SADECE artırabilirsin.

Veya iki tane 1 Ω 25 W güç direnci koyarsan (25W dan fazla olursa daha iyi):

I = 0.7 / 0.5 = 1.4 A

Yani minimum 1.4 A'de devreyi keser. Potansiyometre ile bunu SADECE artırabilirsin.

1 ohm olunca 1.4A den başlayarak ayarlanabilecek de, güç kaynağı 5 A veriyor iken şönt üzerinde 12.5W ısıya dönüşecek.
Oldukça verimsiz bir akım algılama yöntemi.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back