Akım ve voltaj ayarlı güç kaynağı 0-38v -10A

Benim önerdiğim demonte güç kaynağında mutlaka AC vermek gerekiyor. Ama @serkan_48 ın şemasını verdiği her iki güç kaynağı da DC ile çalışır. Bu arada bu ikisinden hangisini yapmaya başlamıştın?

şema ve pcb ekte..

Ekler

• silş.jpg
    silş.jpg
    98 KB · Görüntüleme: 841
  • shema_big.jpg
    shema_big.jpg
    171.9 KB · Görüntüleme: 685
Ha sen benim dediğim demonte devreyi yapıyorsun! O devre ile ilgili bazı sorunlar tespit edildi. Aşağıdaki konuyu oku istersen. O konunun sonunda sorunları giderilmiş nihai bir devre var ona göre yaparsan tam olarak 30 V, 3 A verecek devre var. Gene paralel transistörlerle akımı artırabilirsin tabi.

Daha once uyguladigim bazi degisikliklerle 30 volt ve 10 amper cektigim guc kaynaginin orjinal semasi asagida. Bence hem lineer hemde guvenilir bir devre dusunuyorsaniz bu proje tam buna gore. Devre hem sabit akim hemde sabit gerilim modunda calisabilir. Akim limitleme sayesinde set ettiginiz akim uzerine cikmaz kisa devre akimi gecmedigi icin kolay kolay bozulmaz.

Boyle bir devre yapacaksaniz yardimci olurum.

2590 eklentisine bak

hocam benim yaptığım sadece ac çalışıyormuş. ayrıca gayet güzel çalıştı. ısınma falan olmadı. dursun bir kenarda şimdilik. :p

biraz dalgınım bu aralar:kizgin3:. @serkan_48 kaptanın paylaştığı şu devreyi son olarak yapmaya karar verdim. lakin burada da kafama takılan unsur çift besleme ve çift doğrultucu var. ben 24vdc giriş yapacağım. onun için şemada düzenleme yapılacak mı. bu konuda yardıma ihtiyacım var. şema okuma dahenüz yeni sayılırım.

Yav bir türlü netleştiremedik hangisini yapıyorsun :D Birkaç mesaj önce verdiğin şema Serkan'ın önerdiği devre değil. Serkan iki tane devre önerdi. Birisi LM723 lü birisi de elektor dergisinde yayınlanan.

offf iyice kafam karıştı abi , kusura bakma . :kizgin3: :katil1: :kizgin4: dur sadeleyeyim. :tamam1
siz bu güzel dediğinizde https://www.qsl.net/z33t/dc_0-30v_0-3A_eng.html vu linkteki şemayı çizdim yaptım.. ykardaki pcb işte. onda sorun yok.
bana dc girişli yine güzel bir devre lazım.
1: lm723 lü devre şema
images.jpg

bu da elektor dergisi 1982 yılına ait şema.
UFJJM.jpg

ikiside lm723 lü. bunlardan hangisi daha iyi. bir kere yapayım lazım oldukça kullanayım diyorum abi.
birini tercih edip başlayacağım. perşembeye bitirmem lazım. sizce hangisi ?

offf iyice kafam karıştı abi , kusura bakma . :kizgin3: :katil1: :kizgin4: dur sadeleyeyim. :tamam1
siz bu güzel dediğinizde https://www.qsl.net/z33t/dc_0-30v_0-3A_eng.html vu linkteki şemayı çizdim yaptım.. ykardaki pcb işte. onda sorun yok.
bana dc girişli yine güzel bir devre lazım.

Tamam ona güzel dedim ama sonradan bazı sorunları olduğu ortaya çıktı. Trafo voltajının 24VAC'yi geçmemesi lazım. Öyle olunca maksimum akım olan 3 A çekilince mesela 30 V alamayacaksın, voltaj çok fazla düşecek. Yani bu devre mevcut hali ile 20 V lara kadar iyi çalışır.

ikiside lm723 lü. bunlardan hangisi daha iyi. bir kere yapayım lazım oldukça kullanayım diyorum abi.
birini tercih edip başlayacağım. perşembeye bitirmem lazım. sizce hangisi ?

Madem yapmışken bir kere yapayım diyorsun, ben olsam elekor'daki devreyi yapardım. O yıllarda Çin üçkağıdı olmadığı için bunu yapanlar her türlü testini yapmıştır ve devre iyi çalışıyordur :)

Yapacak olan arkadaşlara LM723 entegresi ile yapilmis asagidaki devreyi oneririm. Dahq hassas bir cihaz yapmayi dusunuyorsaniz feedback sense uclari olqn bir devre vqrdi elimde elektor dergisinde yayinlanan bir devre onu yapabilirsiniz. isterseniz onunda şemasını paylaşabilirim.

images
Gerçektende Bende taviye edrim güzel bir devre

Bu devre güzel mis evet. Baya kafa yordum gece. :)
Elektorun devresinde 2 adet doğrultucu var. Bunu iptal edip ayni hatlara 24vdc girsem olur mu. O semadaki 2x12 volt opamlari beslemek için midir

Bu devre güzel mis evet. Baya kafa yordum gece. :)
Elektorun devresinde 2 adet doğrultucu var. Bunu iptal edip ayni hatlara 24vdc girsem olur mu. O semadaki 2x12 volt opamlari beslemek için midir
Aynen. Temiz ve bağımsız bir kaynaktan beslenmeleri daha uygun olur.
1.Hocam devreyi kurdunuz mu acaba çalıştı mı?
2. 4 ve 16 ıncı dirençler * olarak gözüküyor. Oralarda ne kullanıdınız?
3.741 opamp yerine TL071 kullansam olur mu ?
4. d6 daki diyot 3.3v normal zener diyot mu? Değil ise tam adı nedir?
5. Devrenin tam çıkışları neresi? Biliyorum komik olacak ama :) U çıkış anladım ama Us ne oluyor?
Bende 24v dc ve 12v dc güç kaynağı kullanacağım. Bir projeye ekleyeceğim. Ortalama 60 adet 5w lık led power sürmem gerekiyor. Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

1.Hocam devreyi kurdunuz mu acaba çalıştı mı?

Devreyi kurdum ve bazı problemleri de giderdik. Gelişmeleri aşağıdaki konudan takip edebilirsin.

Geriye kalan, daha yüksek voltaj çıkışı için modifikasyonlar. Ondan sonra ayrı bir konuda bunun yeni PCB'sini yapacağız ve akım kapasitesini artıracağız, ayrıca otomatik kademeli çalışma (otomatik vitesli) duruma getireceğiz :D

Devreyi kurdum ve bazı problemleri de giderdik. Gelişmeleri aşağıdaki konudan takip edebilirsin.
Hocam bu devreyi kuracağım. Lakin elektor dergisinde olan devreyi ilk öncelikli kuracağım. Sorduğum sorular o devre ile alakalıydı. Konuyu okuduğumda o devrenin benim kullanacağım alanda daha uyumlu olacağına kani oldum. Yukarıda sorduğum soruların cevabını alabilirsem çok makbule geçer :)

Hocam bu devreyi kuracağım. Lakin elektor dergisinde olan devreyi ilk öncelikli kuracağım. Sorduğum sorular o devre ile alakalıydı. Konuyu okuduğumda o devrenin benim kullanacağım alanda daha uyumlu olacağına kani oldum. Yukarıda sorduğum soruların cevabını alabilirsem çok makbule geçer :)

Dergideki makaleye baktım. Devreyi kendim kurmadım ama devrenin tasarımı güzel.

2. 4 ve 16 ıncı dirençler * olarak gözüküyor. Oralarda ne kullanıdınız?

O dirençler istenen maksimum çıkış voltajını ve istenen maksimum akım limitini ayarlamak için kullanılıyor. Değerlerinin deneysel olarak belirlenmesi gerekiyor.

3.741 opamp yerine TL071 kullansam olur mu ?

Olur, hem de daha iyi performans verir.

4. d6 daki diyot 3.3v normal zener diyot mu? Değil ise tam adı nedir?

Normal zener diyot. 3.3 V, 400 mW

5. Devrenin tam çıkışları neresi? Biliyorum komik olacak ama :) U çıkış anladım ama Us ne oluyor?

U+ ve U- çıkış terminalleri, US+ ve US- de "sense" girişleri. Eğer yüksek akım çeken bir yük, uzun kablolarla güç kaynağına bağlı ise, bu sense girişlerini yüke yakın bağlarsan, güç kaynağı yük üzerinde ayarlanan voltajın olmasını sağlar.

1613070892025.png

bu konuda devreyi yapan kişilerin yorumlarını okudum gayet başarılıymış.
U+ ve U- çıkış terminalleri, US+ ve US- de "sense" girişleri. Eğer yüksek akım çeken bir yük, uzun kablolarla güç kaynağına bağlı ise, bu sense girişlerini yüke yakın bağlarsan, güç kaynağı yük üzerinde ayarlanan voltajın olmasını sağlar.
Hocam çok teşekkür ederim :)

Hocam tekrar rahatsız edeceğim sizi. Dc 24v ve dc 12v için metal kasa kaliteli bir adaptör kullanacağım. elektorun dergisindeki c10 kondansatörü 4700uf 63v olan kondansatörün önemi var mı ? Olmasa olur mu acaba yada daha küçük değer bir kapasitör olsa? max 7-8 amper çekeceğim.
2. sorum ise sense + bacağını trafo olmadığı için nereye bağlayacağım ?

Son düzenleme:
Hocam tekrar rahatsız edeceğim sizi. Dc 24v ve dc 12v için metal kasa kaliteli bir adaptör kullanacağım. elektorun dergisindeki c10 kondansatörü 4700uf 63v olan kondansatörün önemi var mı ? Olmasa olur mu acaba yada daha küçük değer bir kapasitör olsa? max 7-8 amper çekeceğim.

Elektor güç kaynağı 3 A veriyor ve o kondansatör de o akıma göre. 7-8 A için çok daha büyüğü gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back