Akım ve voltaj ayarlı güç kaynağı 0-38v -10A

sense bacaklarının trafo ile bir alakası yok. Benim güç kaynaklarından birisinde de sense girişleri var, normal kullanımda boşta bırakıyorum. Herhalde bunda da boşta bıraksan olur.

sense bacaklarının trafo ile bir alakası yok. Benim güç kaynaklarından birisinde de sense girişleri var, normal kullanımda boşta bırakıyorum. Herhalde bunda da boşta bıraksan olur.
C3,C1,C5,R8 ve birçok parçanın bir ucu buraya bağlı. Bu parçaları nereye bağlayabilirim peki? Herhangi bir bilginiz var mı ?

Abi dur adami guc kaynagi yapmaya ikna ettik aklini celme.
Hocam merhaba, siz elektor dergisindeki güç kaynağı devresini yaptınız sanırım. Diğer forumlardada takip ettim sizi. Ben dc metal kasa adaptör ile devreyi uygulamaya çalışıyorum. İlk sorum sense + bacağını nerden alacağım. Kullanmak istemiyorum aslında sense bacağını fakat devrede birçok devre elemanı buraya bağlı durumda. Devre elemanlarınıda kullanmak zorundayız :) 2. Sorum; Ben bu devreyi 5w power led sürmek için kullanacağım. Ortalama 7 Amper 24v da kullanacağım. Değişmesi gereken devre elemanı sizce hangileri olmalı ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

C3,C1,C5,R8 ve birçok parçanın bir ucu buraya bağlı. Bu parçaları nereye bağlayabilirim peki? Herhangi bir bilginiz var mı ?

O parçaların sense ile hiçbir ilgisi yok. Onlar güç kaynağının diğer bileşenlerine ait. Sense hiçbir işine yaramayacaksa, uçları boşta bırakman yeterli. Ama illa sense kullanmayacağım diye birşeyleri eksiltmek istiyorsan, o zaman C11'i sökebilirsin :)

InkedScreenshot_20200130-152346_LI.jpg

O parçaların sense ile hiçbir ilgisi yok. Onlar güç kaynağının diğer bileşenlerine ait. Sense hiçbir işine yaramayacaksa, uçları boşta bırakman yeterli. Ama illa sense kullanmayacağım diye birşeyleri eksiltmek istiyorsan, o zaman C11'i sökebilirsin :)
hocam ok ile gösterdiğim bacağı güç kaynağının neresine bağlayabilirim :) Hepsi sense + ucundan çıkış alıyor. Ok ile gösterdiğim yerdende giriş başlangıcı var.

hocam ok ile gösterdiğim bacağı güç kaynağının neresine bağlayabilirim

Valla sorunun ne olduğunu anlamıyorum. Ok ile gösterdiğin ucun köprü diyoda bağlı olduğu şemada aşikar. Yuvarlak ile işaretlediğin hat da, regülasyon devresinin şasesi. Elektronik devrelerde şase HER YERE gider, yani bütün bileşenlere lazım o. Sense ölçümü de şaseye göre yapıldığına göre sense ucunun da oraya bağlı olmasında bir tuhaflık yok.

Valla sorunun ne olduğunu anlamıyorum. Ok ile gösterdiğin ucun köprü diyoda bağlı olduğu şemada aşikar. Yuvarlak ile işaretlediğin hat da, regülasyon devresinin şasesi. Elektronik devrelerde şase HER YERE gider, yani bütün bileşenlere lazım o. Sense ölçümü de şaseye göre yapıldığına göre sense ucunun da oraya bağlı olmasında bir tuhaflık yok.
InkedScreenshot_20200130-152346_LI.jpg
hocam sorunu tam anlatamadım sanırım. yuvarlak içine aldığım yeri ok ile göstermeye çalışmıştım. Oku biraz yukarıda bırakmışım yanlış anlaşılmış. Köprü diyotu anladım orayla ilgili sorunum yok. yuvarlak içine aldığım yere şase dediniz. Yani şuan soru işareti koyduğum yere. Bu girişi nereye bağlamalıyım onu soruyorum. Yada hiçbir yere bağlamamalımıyım. kaynağın + ile - girişleri arasından c1 ile c2 kondansatörünün arasından geçen bağlantıdan itibaren mi devam ettirmeliyim. Tam olarak çözemediğim yer burası. Umarım anlatabilmişimdir :)

8299 eklentisine bakhocam sorunu tam anlatamadım sanırım. yuvarlak içine aldığım yeri ok ile göstermeye çalışmıştım. Oku biraz yukarıda bırakmışım yanlış anlaşılmış. Köprü diyotu anladım orayla ilgili sorunum yok. yuvarlak içine aldığım yere şase dediniz. Yani şuan soru işareti koyduğum yere. Bu girişi nereye bağlamalıyım onu soruyorum. Yada hiçbir yere bağlamamalımıyım. kaynağın + ile - girişleri arasından c1 ile c2 kondansatörünün arasından geçen bağlantıdan itibaren mi devam ettirmeliyim. Tam olarak çözemediğim yer burası. Umarım anlatabilmişimdir :)
Devreyi nasıl yapıyorsun? Delikli plakete mi, yoksa şemayı programda çizip baskı devre mi çıkarıyorsun?

8299 eklentisine bakhocam sorunu tam anlatamadım sanırım. yuvarlak içine aldığım yeri ok ile göstermeye çalışmıştım. Oku biraz yukarıda bırakmışım yanlış anlaşılmış. Köprü diyotu anladım orayla ilgili sorunum yok. yuvarlak içine aldığım yere şase dediniz. Yani şuan soru işareti koyduğum yere. Bu girişi nereye bağlamalıyım onu soruyorum. Yada hiçbir yere bağlamamalımıyım. kaynağın + ile - girişleri arasından c1 ile c2 kondansatörünün arasından geçen bağlantıdan itibaren mi devam ettirmeliyim. Tam olarak çözemediğim yer burası. Umarım anlatabilmişimdir :)

Trafonun orta ucu, regülasyon devresinin şasesidir, o yüzden onun üzerinde hiçbir değişiklik yapamazsın, aynen şemada ifade edildiği şekilde duracak. Ama sense lazım olmadığı için C11 artık anlamsız, kaldırılabilir. Eğer mükemmeliyet peşinde isen, R23 ve R24 ü de kaldırıp yerlerini kısa devre edebilirsin. Böylece eser miktarda gürültü azaltması elde etmiş olursun.

Ben de grafik üzerinde göstereyim hadi. Al sana sense özelliği kaldırılmış şema:

1613310570993.png

Ben de grafik üzerinde göstereyim hadi. Al sana sense özelliği kaldırılmış şema:
Anladım hocam. Fakat güç transistörlerinin U+ çıkışı lm723 ün 7 inci bacağı olan v- ye kısa devre olacak. Ben mi yanlış görüyorum acaba. Birde c1 ile c2 kondansatörünün arasından çıkıp şaseye giden hattı kaldıracak mıyız acaba ? (Yuvarlak içerisine aldığım trafonun orta bacağını) Çünkü dc kaynakta 2 çıkış var v+ ve v-.

Fakat güç transistörlerinin U+ çıkışı lm723 ün 7 inci bacağı olan v- ye kısa devre olacak. Ben mi yanlış görüyorum acaba.

Trafonun alt sargısı güç kaynağının çıkışını sürüyor. Trafonun üst sargısı ise regülasyon devresinin beslemesi için simetrik bir voltaj sağlıyor. Bu iki voltaj birbirinden tamamen izole edilmiş durumda, o yüzden U+ ile şasenin kısa devre olmasının hiçbir sakıncası olmadığı gibi, gerekli de. Çünkü o noktayı referans alarak ölçüm yapıyor IC2.

Birde c1 ile c2 kondansatörünün arasından çıkıp şaseye giden hattı kaldıracak mıyız acaba

Hayır orası olduğu gibi duracak.

Hayır orası olduğu gibi duracak.
Hocam peki şaseyi nereye bağlayacağım güç kaynağında. Metal kasa güç kaynaklarında v+ ve v- çıkışları var. Bende 24v ve 12 v 2 tane güç kaynağı kullanacağım. Şaseyi 12v güç kaynağından almam gerekli. Fakat dediğim gibi çıkış olarak v+ ve v- var.

Güç kaynağının çıkışları U- ve U+. Regülatör devresinin şasesi ile güç kaynağı kullanıcısının işi yok, o dahili bir ayrıntı.

Güç kaynağının çıkışları U- ve U+. Regülatör devresinin şasesi ile güç kaynağı kullanıcısının işi yok, o dahili bir ayrıntı.
Hocam sanırım yine anlatamadım kendimi. Ben trafo yerine 2 adet dc 12v ve 24 v metal kasa adaptör kullanacağım. Bu devrenin beslemeleri 12v ve 24v adaptörler olacak. Zaten hiç trafo kullanmadığım için şuan sorun yaşıyorum. Size sorum tam olarak şu ki : Dc12v güç adaptörünün + ve - uçlarını metal kasadan alacağım. Şase çıkışı olmadığı için devredeki trafoya bağlanan şase bacağını nereye bağlayabilirim.

Inked124305-24-v-1a-ac-dc-volt-doenuestueruecue-reguele-anahtar-guec-kaynag-trafo-adaptoerue-2...jpg

Hocam şase olarak toprak işareti olan yeremi bağlayacağız. :) Biliyorum çok komik oluyor ama ben bu şase konusunu hiç anlayamadım hocam :)

@taydin abi de onaylarsa ben böyle olduğunu düşünüyorum.
C1 ve C2 ye de gerek kalmayabilir.

1613310570993.jpg

@taydin abi de onaylarsa ben böyle olduğunu düşünüyorum.
C1 ve C2 ye de gerek kalmayabilir.
Peki bu L ve N' yi + ve - ye bağlarken prizden gelen kablonun içindeki sarı veya yeşile benzeyen kabloyuda şaseye bağalayacağız değil mi ? Yani devreye giden şase ve prize giden şase. Devreye herhangi bir zararı olur mu acaba :)

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back