Akım ve voltaj ayarlı güç kaynağı 0-38v -10A

Kazasker

Aktif Üye
slm
epeydir güç kaynağı devreleri ile cebelleşiyorum. elimde tatminkar bir çok devre var. aşağıda çizdiğim devreyi uzay montaj şeklinde deneyip test ettim. trafom 4 amper olmasına rağmen kısa süreli 8 amper gibi değerleri gördüm. daha güzel ve verimli devreler var fakat elimde bulunan malzemeleri değerlendirmek adına 2n3055 metal kılıf npn transistör kullandığım ve cizdiğim devreyi kontrol ve önerilerinize sunuyorum. bu devrede hem akım ayarı hem de kısa devre koruması mevcut.

Şema
0-38V, 0-3A - .jpg

10 amper max değer benim için. belki çoğunlukla 3 amperi geçmeden kullanacağım. bu devrede 3 adet 2n3055 kullanmayı düşünüyorum. ayrıca 12volt 3a ve 5v 3a çıkışları da olacak. çalışmam devam ediyor. besleme kısmını ilk önce devre ile tümleşik çizdim. sonra ayırmaya karar verdim. pcb de birleşik ...

site sil.jpg

Kontrol edebilir misiniz acaba ? ;)

test edilmiş şema. ilgili video

İş görür ama bir laboratuvar güç kaynağı olarak performansı biraz kısıtlı olur bunun. Voltaj regülasyonu için opamp yerine iki transistörlü fark yükselteci kullanılmış. Akım sınırlama için de gene opamp yerine tek trasistör kullanılmış. Ayarlanan akım ile sınırlamaya geçtiği akım arasında sıcaklık ve akıma göre değişen hata olur diye düşünüyorum. Ama tabi uygulama önemli. Çok iyi voltaj ve akım ayar performansı gerekli değilse iş görür.

Aslında çok hassas bir ayar gerekli değil. Akü ,pil sarji, ekipman, devre testi için kullanacağım. Opamli devreler hakkında pek bilgim yok. Ama eğer varsa sema test ederim seve seve :)

Benin önerimi forumda sıklıkla dile getirdim. Şuradaki devre:

Bu hazır kit olarak da satılıyor:

Evet bunu yapmak lazım. Benim de yapasım var ama daha yeni başka devre yaptım. O bozulursa ilk iş bunu yapacağım.

@taydin abi tavsiyen üzerine yukarı daki ürünü aldım tüm malzemeleri hazır ama montajı yapmadım.Montaj yapmama sebebim,bundan iki adet alıp çift kanal güç kaynağı yapmak dı.Daha sonra yine kararım değişti.Simetrik güç kaynağı yapamaya karar verdim.Şimdi aklımdaki projem bu hazır kiti hazır hale getirip kutulamak.

Bir tanede simetrik güç kaynağı yapmak. Simetrik olarak bu hazır kiti geliştirerek, simetrik güç kaynağı yapılabilir mi?

Bu demonte kiti alıp iki güç kaynağı yaparsan, simetrik güç kaynağı olarak da kullanırsın, daha birçok farklı şekilde de kullanaiblirsin. Örneğin voltajı artırmak için ikisini seri bağlarsın. Akımı artırmak için ikisini paralel bağlarsın (diyotlar üzerinden olmalı). Çok daha büyük esneklik.

Aslında ben de iki tane aldım bu demonte kitten :) Bir de güzel kutu bulup ben de yapacam montajını.

Abi benim bir yıl oldu galiba alalı ama sürekli fikir değiştiriyorum elimde @Gokrtl kullandığı kutudan ve aynı voltmetre den 3 adet var birde iki adet troiadal trafo var bir tanesi simetrik 26V

Yapacak olan arkadaşlara LM723 entegresi ile yapilmis asagidaki devreyi oneririm. Dahq hassas bir cihaz yapmayi dusunuyorsaniz feedback sense uclari olqn bir devre vqrdi elimde elektor dergisinde yayinlanan bir devre onu yapabilirsiniz. isterseniz onunda şemasını paylaşabilirim.

images

Yapacak olan arkadaşlara LM723 entegresi ile yapilmis asagidaki devreyi oneririm. Dahq hassas bir cihaz yapmayi dusunuyorsaniz feedback sense uclari olqn bir devre vqrdi elimde elektor dergisinde yayinlanan bir devre onu yapabilirsiniz. isterseniz onunda şemasını paylaşabilirim.

images
slm hocam zahmet olmazsa diğer devreyi de alabilirmiyim. karşılaştırıp iyi olanı deneyelim :);)

Benin önerimi forumda sıklıkla dile getirdim. Şuradaki devre:

Bu hazır kit olarak da satılıyor:

abi bu devreye ait nette dolaşan şemalardan yapıldığında opamların çok ısındığına dair ciddi yorumlar var. deneme yaptığınızda devreyi bi bakarmısınız opamlara ne alemdeler diye. :)

abi bu devreye ait nette dolaşan şemalardan yapıldığında opamların çok ısındığına dair ciddi yorumlar var. deneme yaptığınızda devreyi bi bakarmısınız opamlara ne alemdeler diye. :)

Bahsettigim devreyi gun icinde eklerim.

Aşağıdaki resmi olqn ve Timur abininde onerdigi devrede isinan tek parcq sol alt kosedeki iki direncten biri. 82 ohm du yqnlis hatirlamiyorsam. Opamplarin isinmasi yanlis montajdan kaynaklandığını dusunuyorum.

demonte-guc-kaynagi-devresi-0-30v-2ma-3a-diy-regule-karti-1.jpg

Daha once uyguladigim bazi degisikliklerle 30 volt ve 10 amper cektigim guc kaynaginin orjinal semasi asagida. Bence hem lineer hemde guvenilir bir devre dusunuyorsaniz bu proje tam buna gore. Devre hem sabit akim hemde sabit gerilim modunda calisabilir. Akim limitleme sayesinde set ettiginiz akim uzerine cikmaz kisa devre akimi gecmedigi icin kolay kolay bozulmaz.

Boyle bir devre yapacaksaniz yardimci olurum.

Screenshot_20200130-152346.png

Daha once uyguladigim bazi degisikliklerle 30 volt ve 10 amper cektigim guc kaynaginin orjinal semasi asagida. Bence hem lineer hemde guvenilir bir devre dusunuyorsaniz bu proje tam buna gore. Devre hem sabit akim hemde sabit gerilim modunda calisabilir. Akim limitleme sayesinde set ettiginiz akim uzerine cikmaz kisa devre akimi gecmedigi icin kolay kolay bozulmaz.

Boyle bir devre yapacaksaniz yardimci olurum.

2590 eklentisine bak

Bu oldukça ileri seviye bir devre. Çalışma mantığı ilk bakışta anlaşılmıyor. Bir açıklaması var mı?

Var abi dokumani ve tum açıklamaları ekteki pdf te. Elektor dergisinde yayinlanan bir projedir. Cok saglam bir guc kaynagi. Projede sense uclarida var. Kablo uzerinde duswcek gerilimi de tolere ediyor.

Bir proje daha var ama o evdeki bilgisayarda kayitli. Su an Gaziantep teyim donunce ekleyebilirim.

Ekler

• PrecisionPSU-Elektor-Dec-1982.pdf
    3.3 MB · Görüntüleme: 791
Var abi dokumani ve tum açıklamaları ekteki pdf te. Elektor dergisinde yayinlanan bir projedir. Cok saglam bir guc kaynagi. Projede sense uclarida var. Kablo uzerinde duswcek gerilimi de tolere ediyor.

Bir proje daha var ama o evdeki bilgisayarda kayitli. Su an Gaziantep teyim donunce ekleyebilirim.

Bence bu tip komple dokümantasyonu olan referans projeleri bir "Kaynak" olarak ekleyelim. Yoksa konunun içinde kaybolur gider.

Hocam tesekkur ederim. Ben bu devreye başlıyorum. Önce bir pcb çizeyim. Ya allah bismillah..

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back