Aksesuar bağlamak için ray

taydin

Timur Aydın
Staff member
Proje masasının üzerine değişik aparatlar bağlayabilmek için bir ray yapmaya başladım. Daha önce lehim yaptığım masaya bağlamıştım böyle bir ray ve mikroskobu çok etkili bir şekilde kullanmamı sağlıyor.

IMG_20200512_192520.jpg

Proje masasına yapacağımın sadece boyu farklı. Raya ihtiyaca göre aydınlatma lambası, cep telefonu, video kamera, PCB kart tutmak için kelepçe, veya artık rastgele bir pozisyonda tutulması gereken şeyleri bağlayacağım. Bağlantı için 179 cm boyunda ve 30 mm çapında civa çeliği kullanacağım.

Mikroskop için raya geçen özel bir aluminyum blok yapmıştım, ama yeni yapacağım rayda bunu yapmayacağım. Onun yerine raya bağlantıyı fotoğrafçıların kullandığı esnek kol sağlayacak.
1670056434125.png

Abi bence ortadaki Z ekseninin miline 2 santimetrede 1 delik del ve o delikten geçecek pimler yap.
altında çalışrırken kayıp eline düşmesin.

En acil ihtiyacım olan, 5x büyütme sağlayan büyüteçli lambanın bağlanması. Öncelikle lambanın kafasını söktüm, kabloyu da lambanın gövdesinden çıkardım.

IMG_20221203_114030.jpg

IMG_20221203_114358.jpg

İşi öyle bir yapmak istiyorum ki, lamba hem esnek kol ile raya bağlanabilsin, hem de gerektiğinde kendi orijinal koluna da bağlanabilsin. Tabi kabloyu çıkardım kolun içinden, kabloyu dışardan bir şekilde kola takmam lazım, ama bu sorun değil, güzel bir şekilde bağlanır o.

IMG_20221203_114104.jpg

IMG_20221203_114127.jpg

IMG_20221203_114151.jpg

Abi bence ortadaki Z ekseninin miline 2 santimetrede 1 delik del ve o delikten geçecek pimler yap.
altında çalışrırken kayıp eline düşmesin.

Oradaki sustalı kol her zaman sıkılı kalıyor Ahmet.

Diğer bir seçenek bence ; masa lambasına hiç dokunmayıp mikroskobun dikey borusuna bağlanabilen daha küçük çapı olan ışıklı x5 mercek alıp,büyük CNC makinalarında kullanılan plastiğimsi hortumlar var sen bilirsin turuncu renklı sağ,sol ön,arka çekince orada duruyor küçük merceği ona bağlamak ,onun uç kısmına vidalı bir sistem yapıp(tüm bağlanacaklara) ister telefon bağla ister x5 merceği bağlamak
Öbür türlü o merceği ordan söküp diğerine takmak bir süre sonra angarya gibi olabilir

Bu arada sabitlemek için bir başka seçenek de kürsü mikrofonlarını tutmak için kullanılan alüminyum benzeri akrobat tutucularda daha şık olabilir

Diğer bir seçenek bence ; masa lambasına hiç dokunmayıp mikroskobun dikey borusuna bağlanabilen daha küçük çapı olan ışıklı x5 mercek

Bu lamba mikroskop rayına takılmayacak. Ayrı bir ray yapıyorum çalışma masasına.

Bu arada sabitlemek için bir başka seçenek de kürsü mikrofonlarını tutmak için kullanılan alüminyum benzeri akrobat tutucularda daha şık olabilir

Zaten mevcut lamba o şekilde bir tutucusu var. Nereye sabitlersem, bir sonraki kullanımda o bulunduğu yer uygun olmuyor. Uygun olan yerde de ayağı bağlayacak yer olmuyor. Ama bu rayı yapınca bütün masa boyunca istediğim yere gidecek lamba. Başka şeyleri de tutacak.

Atölyeye gittim ölçümleri alırken elektrikleri kestiler. Bir buçuk saat bekledim gelmedi :mad: Adamın sabrını sınıyorlar ...

Eve geldim ve lambanın kablosunu dışarıdan bağladım. Gerektiğinde bu şekilde, gerektiğinde de raya monteli olarak kullanacağım.

IMG_20221203_154933.jpg

Lambayı bağlamak için ara aparatı bugün yaptım. UNC 3/8 16 TPI dişe sahip birkaç civata aldım ve bir tanesine 1 mm lik lama çelik kaynattım.

IMG_20221224_142940.jpg

IMG_20221224_142953.jpg

IMG_20221224_143145.jpg

IMG_20221224_154337.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back