ben işe yaradığını görmedim. akü plakaları üzerinde sülfat tabakası oluştuysa buna düz veya darbeli akım vermek çok da büyük fark yaratmıyor.

Sulfatlasma, Desulfurization hep duyardim. Birileri de cihaz yapar duyururlardi.

Biraz once nedir bu olay diye internette baktim.

Eger sulfatlasma daha isin basindaysa belki birt seyler yapilabilirmis.

Sulfatlasma neymis?

Once akumulatorun elektroliti olan sulfirik asidi hatirlayalim. H2SO4

SO4 bir kukurt atomunun 4 hidrojen atomu ile yaptigi bilesik.
Buna sulfat deniyor.

Bir sulfat molekulu de 2 hidrojen atomuyla bilesik yapinca sulfirik asit olusuyor.

Akumulatorun kursun plakalarindan + olani, aku desarj oldugunda sulfirik asitteki sulfat ile etkilesime girip kursun plakasinin yuzeyinde kursun sulfat olusturuyormus. (Camurumsu bir yapisi varmis)

Bu ne demek?

Kursun levhanin iletken yuz olcumunden kayip demek. (Kursun levhanin bir kismini boyamak gibi dusunebiliriz) Eger sarj isleminde, sulfatlasmis yuzeyin gozenekleri varsa ve sulfirik asit bu gozeneklerden ilerleyip kursuna ulasabiliyorsa bu yol uzerindeki kursun sulfat tekrar cozunuyormus.

Yok cok fazla sulfatlasma olduysa bu durumda kursunun yuzeyini kaplamis kursun sulfat aside karsi zirh gibi davraniyormus. Haliyle de aku artik islevini kaybediyormus.

Dusununce kursun sulfat iki sekilde zedelenebilir. Zedelensin ki kursun yuzey asitle temasa gecsin.

Ilki mekanik kazima.
Ikincisi ise kimyasal kullanimi. (Bunu ben uydurdum mantiken dogrudur ama akuye zarari olurmu bilemem)
Mesela internette baktim, kursun sulfat su da cok az cozunurmus.

O zaman atiyorum akunun asidini tamamen bosaltip suda bekletsek hatta hortumla icine su verip surekli devinim saglasak olur mu? (Bunu illaki dusunmuslerdir ki ise yaramiyordur)

Bu durumda sulfatlasmis kursun plaka zaten yalitkan bir plaka durumuna donusmusse elektrikle bir seyler yapabilmek pek mumkun gorunmuyor.

Bir kac yuz yada bin voltluk voltaj darbeleri denenebilirmi?

Yas is. Kursun yuzeyin %100 u sulfatlasmissa voltaj darbesiyle sadece %1i lik alan acabilsek bile artik 100 yada 1000v vermenin anlami olmaz. Cunku o %1 lik iletken yuzey bizim icin kacak yol olusturur ve voltaj darbemizi sonumler.

Bana yas is gibi geldi.

Bir kimyagere danismak lazim. Gerci eger olsaydi gavur simdiye kadar coktan yapardi.

Piyasadakiler is gormedigine gore bu cihazlar ancak keklik avliyordur.

Yukarida camurumsu kursun sulfattan bahsetmistim. Bilmiyorum, diyelimki bu camuru su ile yikayip uzaklastirdik. Bu kez de kursun sulfat icindeki kursun atomlarini da kaybedecegiz. Yani kursun levhamiz kursun kaybetmis olacak.

Son düzenleme:

Hurda akude bile kursun sulfatten kurtulmak (kursunu geri kazanmak) cok ugrastirici bir islem imis.
Çalışmaya göz gezdirdim. Sanki atık akü eskisi kadar verimli olmasa da çöp olmaktan kurtarılabilir gibi geldi. Acaba akünün suyunu ayrı kaba alıp NaOH çözeltisi akü içinde devirdaim yaptırılarak yenisi kadar performansı olmasa da kullanılabilir hale gelebilir mi? Atıl bir aküvar elimde, bunda denemeyi düşünüyorum. Bu çok kötü durumda değil ama beklerken 1-2 günde gücü düşüp marş çevirmiyor. Bakımsız akü olduğundan kapaklarına ulaşamıyorum. Ama vakit ayırınca deneyeceğim.

bi 10-15 seneye herkes lifepo4 ya da daha iyi teknolojilere geçecek ve bu konu kapanacak bence. kurşun-asit akü neredeyse 150 yıllık teknoloji.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,782
Üyeler
2,462
Son üye
W.A.Semih Aslan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back