Altium Designer öğrenciler için bedava lisans veriyor

taydin

Timur Aydın
Staff member
Profesyonel olarak en yaygın kullanılan ECAD programlarından birisi olan ve lisans bedeli 8000 Avro + KDV olan ve yıllık bakım bedeli de 2000 Avro gibi olan Altium Designer, öğrenciler için bedava lisans veriyor

Nasıl kısıtlamaları var diye sorduğumda, full versiyona göre bir kısıtlama olmadığını, sadece öğrencilik şartına bağlı olduğu söylendi. Eğer öğrenci iseniz ve edu veya edu.tr uzantılı bir eposta adresiniz varsa, hemen başvuru yapıp 6 aylık lisansı alabilirsiniz. 6 ay sonra ne olacağı belli değil, ama herhalde eposta üzerinden tekrar teyit alıp 6 ay daha uzatırlar. Artık zamanı gelince bakmak lazım.

• Beğen
Reactions: 333
Benim öğrenci e-posta hesabım var. Olaya hemen balıklama atladım ve öğrenci lisansını aldım. Programı daha önce hiç kullanmadığım için kullanımın dair bir fikrim de yok. Fakat ekran açıldığında insan kendini uzaya roket fırlatacakmış gibi hissediyor. :D Merak edenler için adım adım ilk ekrana kadar bütün süreçlerin ekran görüntüsünü aldım.

1. Önce ilgili alanı dolduruyoruz. Onay alabilmek için .edu ya da edu.tr uzantılı e-posta hesabı kullanmanız gerekiyor. Burada edu ya da edu.tr gibi üniversite öğrencisi ya da akademisyen eposta adresi olması yeterli. Hangi bölümde ya da akademisyen olmanızla ilgilenmiyorlar.

2021-03-03_193706.png

2. adımda verdiğimiz e-posta adresine hesabı doğrulamamızı isteyen bir eposta adresi geliyor.

2021-03-03_193755.png

Doğrulama işleminden kısa bir süre sonra aşağıdaki gibi bir eposta alıyorsunuz. Burada Lisans ve Aktivasyon Kodu gibi bilgiler bulunuyor. Activate AltiumLive linkinden şifre belirliyorsunuz.

2021-03-03_193824.png

Şifreden sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkıyor. Son gelen postadan İndirme sayfasına gidip (Altium Downloads) linkdinden de bu sayfaya gelebilirsiniz. 23 MB büyüklüğündeki yükleyiciyi indirip, çalıştırıyoruz.

2021-03-03_192811.png

2021-03-03_200255.png

Bundan sonrası kurulum.

Kurulum ekranları

2021-03-03_192523.png

2021-03-03_192554.png

2021-03-03_192615.png

2021-03-03_192847.png

2021-03-03_192903.png

2021-03-03_192921.png

Devam ediyoruz.
2021-03-03_192944.png

2021-03-03_192953.png

2021-03-03_193013.png

2021-03-03_193335.png

2021-03-03_194029.png

Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

İlk çalıştırmada güvenlik duvarı için bizden izin istiyor.

2021-03-03_194322.png

2021-03-03_194422.png

İşlemler bittiğinde, File->New->Schematic yolundan ilk ekrana ulaşmış oluyoruz.

2021-03-03_195059.png

Programı ben de tanımıyorum, bundan sonrasını hep beraber keşfedeceğiz! Öğrenci hesabınız varsa ya da belki hakkını size devredecek bir öğrenci tanıdığınız varsa programı lisanslı olarak kullanabilirsiniz. :cool:

Programın çok ileri seviye işler için kullanıldığı çok belli. News & Updates bölümünde önüme ilk çıkan yüksek hızlı DDR3 ve DDR4 için xSinyali filan oldu.

Bu kadar özellik benim gibi hobici için gereki olmayabilir. Fakat ben her zaman, hobi için bile olsa olabildiğince ileri seviye araç gereç kullanmaya çalışırım. Bunu da öğrenmeyi çok istiyorum. Öğrendikçe sadeleşiyor, sadeleştikçe güzelleşiyor...

Pakete mixed signal simulatör de dahilmiş. Bu simulatörü denemek için ben de deneme sürümünü indirebilirim. Hatta PCB üzerinde sinyal bütünlüğü (signal integrity) analizi de yapıyor :tamam2:

Program güzel olmasına güzel de, fazla da kendini alıştırmamak lazım. Programın fişi adamların elinde, istediği zaman o fişi çekebilirler. Yani diyelim üç sene boyunca bu programın herşeyini öğrendin, sonra da artık program çalışmaz oldu, hadi bakalım bütün emek boşa gitti. En güzeli, bir ECAD programı olarak neler mümkün, teknoloji hangi seviyede, onu görmek için kurcalamak.

Aslında KiCAD ile oldukça karmaşık devreler yapanlar da var, bu programın tüm özelliklerini kullanabilecek seviyeye gelmek bence çok daha yararlı olur.

Eğer öğrencekseniz bence cadence daha mantıklı. Şu sayfadaki videoyu izleyim ne demek istediğimi anlayacaksınız.

İyi de bütün sülale organları satsa gene allegro alamaz. Hadi diyelim birisinde var ve sana kullandırdı ve bunu öğrendin. Sonra bu bilgi nasıl işine yarayacak?

Allegro'yu biraz daha detaylandırmamız lazım. Allegro, Cadence'in bir PCB yazılımı ve son derece pahalı (yüzbin dolar ve üstü). Cadence, sonradan OrCad'i satın aldı ve OrCad'e de herhalde Allegro PCB Designer dediler. OrCad de çok köklü ve eski bir ECAD programı, ama Allegro kadar pahalı değil. Benim daha önce çalıştığım firmada bütün tasarımlarda OrCad kullanılıyordu, fiyatı da 10 bin dolar gibiydi (signal integrity paketi ayrı idi).

Bu edu lu eposta nerde veriliyor ki bende öyle bişi yok :D

Sen öğrenci değil miydin yav? :) Öğrenci işlerine başvurursan sana da emaill adresi vermeleri lazım. Bizim meslek ile ilgili birçok programda büyük avantajlar var öğrenciler için, o yüzden bir an önce almaya bak.

Bu edu lu eposta nerde veriliyor ki bende öyle bişi yok :D
Öğrenci isen, ön lisans, lisans ya da yüksek lisans fark etmez öğrenci işlerine e-posta adresini istediğini söyle okulun uzantısı ile vermeleri gerekir. x.edu.tr ya da x.edu gibi hangi okul ise...

PCB tasarımcısı olmayacak birisi için gereksiz efor diyebilirim.
Ücretsiz herhangi bir program bir çok profesyönelin işini görüyor. Buradaki konunun amacı içinde merak olmasa da ilgilenebilecek birilerini (belki de sadece bir kişiyi) iştahlandırabilmek... ;)

PCB tasarımcısı olmayacak birisi için gereksiz efor diyebilirim.

Elektronik mühendisinin, devrenin şemasını çizmesi için de gerekli bu tür programlar. Piyasadaki birçok ticari işletmede de bu amaçla bu programın kullanıldığını düşünürsen, AD kullanabilmeyi özgeçmişine yazılabilmek bence çok faydalı olacak birşey.

dc/dc dönüştürücü tasarlamak için bu uygulamaya ihtiyacım var fakat okul uzantılı mail adresimi girmeme rağmen dönüş olmuyor yardımcı olabilecek var mı?

dc/dc dönüştürücü tasarlamak için bu uygulamaya ihtiyacım var fakat okul uzantılı mail adresimi girmeme rağmen dönüş olmuyor yardımcı olabilecek var mı?
1 gün içerisinde geri dönüyor olmaları lazım. Ben aldığımda da hemen maile link gelmemişti.

Enteresan olmuş.

Spam'a düşmüş ya da eposta sunucusu gelen epostayı engellemiş olabilir mi?

Belki Altium'un forumlarına yazman fayda sağlayabilir. Neticede gerçekten sana bir dönüş olmadıysa onlardan başka kimse net bir cevap veremez.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back