Alüminyum folyo ve lazer yazıcı ile baskı devre üretimi

serkan_48

Kıdemli Üye
Baskı devre üretiminde farklı bir yöntem lazer yazıcı ile çıktıyı doğrudan alüminyum folyoya alıp yapılabiliyor. Folyo yazıcıya bir kağıda tutturulup baskı bu folyoya alınır. Alınan baskı uygun şekilde kesilip yüzeyi temizlenmiş bakır plakete ısı uygulanarak tonerin yapışması sağlanır.

Sonrasındaki yöntem yapışan folyo ayrılmadan doğrudan asite atılır. Asit hem folyoyu hemde bakırı indirger.

Amaç toneri kağıda ordan bakıra aktarmak sonra en büyük sorunlardan biri yüzeydeki kağıdı kaldırmak. Bu işlem baskı kalitesini düşürebiliyor. Bu yöntemde kağıt kaldırma olmadığı için daha iyi sonuç almak mumkun oluyor.

Kaynak : http://alex-avr2.livejournal.com/9250.html

Bir kaç resim.

1.jpg
2.jpg

Alüminyum folyoyu ben daha keserken kırıştırıyorum. Çok sıkıntılı iş ama belki inatla uğraşılırsa el alışkanlığı kazanılabilir.

Bu reklamcıların kullandığı yapışkan folyoların çöpe atılan yağlı kağıt kısmına baskı alıp yapmıştım. Toner kağıda nerdeyse hiç tutunamıyor. Çok kolay transfer oluyor. Tek sıkıntı her yazici baskiyi yapamiyor.

Bende bir kac kuse kagit denedim. Beceremedim. Yaklasik 15 deneme yaptim farkli kagitlar denedim olmadi. Bunu internette bu kadar kolay yapildigini gordukce sinir oldum.

Kagitlarimi plaketimi ve cizimimi alip bana yakin bir endustri meslek lisesine gittim. Dedim bir elektronik ogretmeni ile gorusecegim. Beni birine yonlendirdiler.

Konuyu anlattim. Oda beraber yapmayi teklif etti. Gittik bir kagita cikti aldik. Plakete tutturduk uyduruk bir utu ile utuledik. Sonra ıslatıp kağıti ayirdik. Oda ne %99.6 oranda cok iyi transfer oldu.

Tek fark yazici idi farkli bir uygulama yapmadık.

Sonuc,

Toner onemli arkadaş.

Bir sitede normal a4 kagita baski alip onu laminasyonla pcb ye yapistirdilar. Sonra plaketi suya atip 10 dakika bekledi. A4 kagit yumusadi. Sonra sunger ile kagiti kaldirdi.

Daha basitini bulabilir miyiz bilmiyorum.

Evet toner onemli tonere gore kagit secimi onemli. Ben en son a4 pelikan marka fotograf kagidi kullaniyordum.

Ben hep sarı pnp kağıt kullanıyorum. Toneride dolum yaptırıyorum. Özellikle yanımda örnek çıktı götürüp "bak böyle koyu basmam gerekiyor, silik basarsa geri gelirim" diyorum. Adam da sağolsun iyisini koyuyor herhalde hiç sıkıntı yaşamıyorum. Bundan daha basiti cnc kazıma. Başka kolay yol görmedim ben.

Bu yontem yeni ciktigi zaman mavi pnp kagidi almistim. Bayada pahali idi. Kullanmaya kiyamadim ve sonra o kagida ne oldu hic bilmiyorum. :D

Bu yontem yeni ciktigi zaman mavi pnp kagidi almistim. Bayada pahali idi. Kullanmaya kiyamadim ve sonra o kagida ne oldu hic bilmiyorum. :D
Yav o kıyamama sıkıntısı bende de var. Bazı şeyleri alıyorum projeye lazım oluyor ama daha iyi proje yaparken kullanırım diye kıyamıyorum. Sonra da varlığını unutup gidip bidaha alıyorum. :katil2:
Ama artık umursamıyorum. Kafaya dank etti evde yığılma olunca.

Pnp kağıt çok eskiden almıştım. bunun hiç bir özelliği yok. sadece yüzeyinde ince bir tabaka naylon var okadar.
IMG-1167.jpg IMG-1268.jpg
aynı özelliğe sahip reklam broşürleride var. belki bunu matbaacılarda bulabilirsiniz.
PICT0015.JPG
her ikiside aynı sonucu veriyor.

alüminyum folya kullanmak biraz riskli bir yöntem. toner iyi basılmamış ise asite atınca plaketi kaybedersin. bunu görme şansınız olmuyor.
birde erime süresi epey uzayacaktır.

Ben uzun zamandır şu kitabın sayfalarını kullanıyorum. Üniversite ingilizce kitabı, sahaflarda bolca bulunabilir.

51PebF+vQqL._SX258_BO1,204,203,200_.jpg

Kağıt ve toner kadar yazıcı ayarı da önemli. Kendi yazıcımda pamuklu kağıt, ince kağıt gibi seçenekler var. Toner tasarrufu kapalı bir şekilde, hangi ayarda net bir çıktı alıyorsam onu kullanıyorum.

Diğer önemli nokta ise plaket kalitesi ve temizlik. Tahminimce toner epoksi plaketlere daha iyi yapışıyor. Ütülemeden önce plaketi yıkayarak yağdan arıdırmak ve parlak yüzey elde etmek gerekiyor. Bunun için ovma tozu veya evde bulunan başka bir deterjan kullanılabilir.

Plaket temizlendikten sonra tiner veya asetonla silmek gerekiyor. Tiner/aseton tam anlamıyla yüzeyden gitmemiş olduğu için toner daha iyi yapışıyor.

Diğer bir hususta standart derişimde bir asit kullanmak. Yoksa her seferinde farklı sonuçlar elde edersiniz. Demir 3 klorür yavaş fakat agresif olmayan bir kimyasal olduğu için öncelikli tercihim.

Pnp kağıt çok eskiden almıştım. bunun hiç bir özelliği yok. sadece yüzeyinde ince bir tabaka naylon var okadar.
Kendinle çelişkiye düşmüşsün. :)
Hiç bir özelliği yok demek doğru olmaz. O ince naylon tabaka onun özelliği zaten. Aurıca o naylon tabakanın neyden yapıldığı da önemli.

Ben kargo firmalarındaki kırılmaz etiketlerin altındaki kağıtlardan rica edip çöp kutularından bir miktar almıştım. Aynı pnp kağıtlardaki gibi bir yüzü ince naylon tabaka ile kaplı. Ama toner yapıştımı çıkmıyor o kağıttan. Neredeyse hiç plakete geçirememiştim. Ayrıca pnp kağıdı pcb ye transfer ettikten sonra soğuyunca kendini bırakır. Hiç öyle suya atıp kağıdı yumuşatma ihtiyacı duymazsın. İtiraf edeyim ben kuşe kağıt, yağlı kağıt ve kırtasiyede bulunan birkaç çeşit kağıdı denedim ama dergi hiç denemedim. Dergiden olmaz dersem yalan söylemiş olurum ama pnp kağıdı da ezdirmem. Sonuçlarını youtube videolarımdan görebilirsin.

Ben uzun zamandır şu kitabın sayfalarını kullanıyorum. Üniversite ingilizce kitabı, sahaflarda bolca bulunabilir.

51PebF+vQqL._SX258_BO1,204,203,200_.jpg

Kağıt ve toner kadar yazıcı ayarı da önemli. Kendi yazıcımda pamuklu kağıt, ince kağıt gibi seçenekler var. Toner tasarrufu kapalı bir şekilde, hangi ayarda net bir çıktı alıyorsam onu kullanıyorum.

Diğer önemli nokta ise plaket kalitesi ve temizlik. Tahminimce toner epoksi plaketlere daha iyi yapışıyor. Ütülemeden önce plaketi yıkayarak yağdan arıdırmak ve parlak yüzey elde etmek gerekiyor. Bunun için ovma tozu veya evde bulunan başka bir deterjan kullanılabilir.

Plaket temizlendikten sonra tiner veya asetonla silmek gerekiyor. Tiner/aseton tam anlamıyla yüzeyden gitmemiş olduğu için toner daha iyi yapışıyor.

Diğer bir hususta standart derişimde bir asit kullanmak. Yoksa her seferinde farklı sonuçlar elde edersiniz. Demir 3 klorür yavaş fakat agresif olmayan bir kimyasal olduğu için öncelikli tercihim.
Plaketi hiç temizlemeye uğraşmadım. Çok ince bir zımpara yapmak hem yüzeyi temizliyor hem de tırtık oluşturduğundan tonerin iyi yapışmasını sağlıyor.

pnp kağıtı aldığımda dedilerki "bunu fotokopi makinesine sokmayın eritip bozuyormuş. sadece lazerli yazıcıyla kullanın" yani başkaları bu sorunu yaşamış.
ütülemeyi çok yüksek sıcaklıkta yaptıysanız her ne kullananırsanız kullanın sorun yaşamanız mümkün olabilir.

birde yazıcı ayarları var tabi. önce saydam etikete yazdırmayı denemiştim olmadı. sonra kağıt türünü "kalın kağıt" olarak gösterince yazdırma sıcaklığını arttırdı ve toner etiket üzerine yapıştı.

üzerinde naylon olan basit bir kağıt bukadar pahalı olabilir mi? bunu normal kağıt olarak satsalar ucuza gider ama üzerine transfer kağıtı yazınca fiyatı uşuyor. aynı durumu bilgisayar ve motosiklet aksesuarlarında görebilirsiniz.

pnp kağıtı aldığımda dedilerki "bunu fotokopi makinesine sokmayın eritip bozuyormuş. sadece lazerli yazıcıyla kullanın" yani başkaları bu sorunu yaşamış.
ütülemeyi çok yüksek sıcaklıkta yaptıysanız her ne kullananırsanız kullanın sorun yaşamanız mümkün olabilir.

birde yazıcı ayarları var tabi. önce saydam etikete yazdırmayı denemiştim olmadı. sonra kağıt türünü "kalın kağıt" olarak gösterince yazdırma sıcaklığını arttırdı ve toner etiket üzerine yapıştı.

üzerinde naylon olan basit bir kağıt bukadar pahalı olabilir mi? bunu normal kağıt olarak satsalar ucuza gider ama üzerine transfer kağıtı yazınca fiyatı uşuyor. aynı durumu bilgisayar ve motosiklet aksesuarlarında görebilirsiniz.
Ülkenin genel durumu neticesinde herşey fahiş fiyatlarda satılmaya başlandı. Kağıda özel bir durum değil aslında. Tanesini 8tl ye satan var. Şuan da bende para verip almam. Allahtan zamanında stoklamıştım. Fiyat konusu ayrı, kalite konusu ayrı. Diğer saydığın etkenler de her kağıtta var. Yani bu işi yapıyorsak kağıdın da huyunu bileceğiz, asitin de, ütününde.

Bana sorarsan onlarca yöntem var ve herkes kendisine kolay gelen yöntemle uğraşıp o konuda uzmanlaşıyor. O yüzden o kötü, bu iyi diye fazla irdelememek lazım.

Bu işi hobi yada ufak ticari amaçla yapan herkesin edinmesi gereken küçük masaüstü bir cnc dir. Asit yok, ütü yok, kağıt yok. Bundan daha kolay yöntem de yok. Ben bile bu yokluk için de en ufak bir fırsatta almak istiyorum :D

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back