Amfi Testi Ve Instrustar Sinyal Jeneratörü Ayarları

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
LM1875 Amfiyi test edeceğim ama nasıl bir sinyal göndermem gerektiğini bilmiyorum.
Amfide Ses Potu olmadığından girişler olduğu gibi çıkışlardan çıkacak. Buna göre yanlış bir sinyal verip de çıkışları patlatmak istemiyorum.
Sinyal jeneratörü olarak instrustar 205B yi kullanacağım.
Wave ve Sweep olarak iki ayrı bölüm var. Ayrıca Osiloskop üzerindeki fiziki potların yanısıra programda da Bias ve Amplitude ayarları var.

instrustar dds.png

1 kHz ve 50 mVrms sinüs ile başlayabilirsin. Osiloskop ile de görüntüle bakalım sinyal nasıl.

Hem pot hem de programla bias ayarlama tuhaf ama. Acaba onlar pot değil de rotary encoder mi? Bende onlar yok, onların yerinde lojik analizör zımbırtısı var.

İlk aşamada "Output" olan tarafı kullan. "Sweep", amfinin frekans cevabını çıkarmak için kullanılır. Mesela 20 Hz'den 20 kHz'e "sweep" (süpürme) yaparsın ve frekans yükselirken sık sık çıkış seviyesi ölçer bir kenara yazarsın.

1 kHz ve 50 mVrms sinüs ile başlayabilirsin. Osiloskop ile de görüntüle bakalım sinyal nasıl.

Hem pot hem de programla bias ayarlama tuhaf ama. Acaba onlar pot değil de rotary encoder mi? Bende onlar yok, onların yerinde lojik analizör zımbırtısı var.
Yok abi encoder değil. Az dönüyorlar.
Sinyalin Osiloskop Görüntüsü Bu Şekilde

DDS osiloskop.png

Olayı şimdi anladım abi. Resimde de görüleceği üzere Ben de o bölüm pasif. Aktif olması için 205X (Yani sendeki modele) Sahip olmam gerek.
Senin 205X de bu potların yerine Logic Analayzer olduğu için program üzerinden müsade etmişler demekki.

bias.png

Tamam, sinyal iyi görünüyor. Ama şunlara dikkat et osiloskop ile ölçüm yaparken:

1) Şu anda trigger seviyesi, sinyalin çok üzerindeki bir değere ayarlı. O yüzden sinyal sürekli olarak sağa sola koşturup duruyordır. Sabit bir görüntü almak için trigger seviyesi, sinyalin maksimum/minimum değerleri arasında olsun.

2) Otomatik seviye ölçümü şu anda 4 Vpp değer ölçmüş. Bu değerin maksimum doğrulukta ölçülebilmesi için, sinyali mümkün mertebe ekranı dikey olarak doldurması lazım. Yani sinüsü, tepeleri kesilmeden ayarlanabilecek en düşük dikey kademeyi seç

3) Otomatik frekans ölçümü şu anda 999.9 Hz değer ölçmüş. Bu değerin maksimum doğrulukta ölçülebilmesi için, sinyalin en az sayıda alternansının ekranda yer alması lazım (bir veya iki tane dene). Eğer senin yaptığın gibi 15 - 20 tane alternans olursa, ölçüm doğruluğu kötüleşir.

Tamam, sinyal iyi görünüyor. Ama şunlara dikkat et osiloskop ile ölçüm yaparken:

1) Şu anda trigger seviyesi, sinyalin çok üzerindeki bir değere ayarlı. O yüzden sinyal sürekli olarak sağa sola koşturup duruyordır. Sabit bir görüntü almak için trigger seviyesi, sinyalin maksimum/minimum değerleri arasında olsun.

2) Otomatik seviye ölçümü şu anda 4 Vpp değer ölçmüş. Bu değerin maksimum doğrulukta ölçülebilmesi için, sinyali mümkün mertebe ekranı dikey olarak doldurması lazım. Yani sinüsü, tepeleri kesilmeden ayarlanabilecek en düşük dikey kademeyi seç

3) Otomatik frekans ölçümü şu anda 999.9 Hz değer ölçmüş. Bu değerin maksimum doğrulukta ölçülebilmesi için, sinyalin en az sayıda alternansının ekranda yer alması lazım (bir veya iki tane dene). Eğer senin yaptığın gibi 15 - 20 tane alternans olursa, ölçüm doğruluğu kötüleşir.
Abi bu dediklerini yapmak için önce osiloskopta nasıl yapıldığını görüp anlamam lazım.
Daha tam olarak hangisi neresi bilemiyorum. Şimdi Biraz kurcalayacağım. senin anlattığın adımları çözmeye çalışacağım.
Şuanda gönderdiğim resimdeki değerlere göre ölçüm yaptığım da aşağıdaki sonuçları alıyorum.

50% Duty dediği 50 mVrms mi oluyor? Eğer öyle ise
1KHz 50 mVrms sinyal, 4 ohm 100w direnç ile

1.Kanal:
10.5V 2.5A = 26.25W

2.Kanal
12.5V 3A = 37.5W

Bu nasıl?

dds2.png

Şu anda sinyal çıkış seviyesi 7 Vpp ! Bunu amfiye verirsen çıkışta kare dalga alısın :D 50 mVpp olacak şekilde çıkışı ayarla sonra da amfiye ver. Osiloskobun ikinci kanalını da amfi çıkışına bağla ve hem giriş hem de çıkış sinyalini gör.

Şu anda sinyal çıkış seviyesi 7 Vpp ! Bunu amfiye verirsen çıkışta kare dalga alısın :D 50 mVpp olacak şekilde çıkışı ayarla sonra da amfiye ver. Osiloskobun ikinci kanalını da amfi çıkışına bağla ve hem giriş hem de çıkış sinyalini gör.
Abi ben bunu ayarlayamıyorum ya. Dünden beri kurcalıyorum. mV tuttursam sinyal gidiyor, Sinyal tuttursam başka bir yer kayıyor.

instrustar no dds.png

Aha bu sefer tutturdum galiba

1598126009892.png

Sarı Amfiye verdiğim. Mavi Amfi çıkışından aldığım.
1598126509166.png

Çıkış biraz fazla mı sanki? Gain 160 olduğuna göre 500mVpp giriş olsa 80V çıkış olacak, bu da 8Ω için 802/8 = 800W demek.

160'ı nereden buldun?

Aşağıdaki mavi ve sarı Vpp'lerin oranını almıştım ama yanlış okumuşum, gain 160 değil 16ymış. Sonraki hesabı da yanlış yaptım, Vpp değil Vrms'in karesini dirence bölmem gerekiyordu. Yani 500mVrms girse 8Vrms çıkacak, bu da 82/8 = 8W yapıyor ki o amfi için çok daha mantıklı bir değer :)

Aşağıdaki mavi ve sarı Vpp'lerin oranını almıştım ama yanlış okumuşum, gain 160 değil 16ymış. Sonraki hesabı da yanlış yaptım, Vpp değil Vrms'in karesini dirence bölmem gerekiyordu. Yani 500mVrms girse 8Vrms çıkacak, bu da 82/8 = 8W yapıyor ki o amfi için çok daha mantıklı bir değer :)
Olamazzz. En az 20w olması lazım :D TDA2003 bile 10w veriyor :D Kesin ben gene yanlış bir şey yapıyorum.

Haa ama sen 8 ohm hesaplıyorsun. 4 ohm hesapla :D

Hem 8 ohm hesapladım hem de girişteki 500mVrms farazi bir değerdi. 4 ohm olunca güç iki katına çıkacak (16W), giriş voltajı da artınca 20W'ı rahat rahat geçer.

Bu ölçümde yaklaşık 20 watt çıkış gücü için ,dirençlerin ucunda yaklaşık 9 volt(RMS) çıkış olması gerekmiyormu?
(92/4=20Watt)
Yanılıyormuyum @taydin hocam

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back