Amfiden gelen cızırtılar ve yüksek seste bozulma sorunu

Öncelikle tüm forum halkına selamlar. Forumu takip ediyordum ancak yeni kayıt oldum.
Hurda bir tüplü televizyondan 1 adet 8 ohm 5w hoparlör ve an7178 amfi entegresi buldum ve ses elektroniğinin kapıları aralandı.
İnternette AN7178 ile ilgili bir çalışma bulamadım. datasheet dosyasındaki şemayı uyguladım. Yaptığım ilk amfi devresi bu oldu. Gayet güzel ses veriyor ancak %10 civarında açabiliyorum daha fazla açtığımda seste bozulmalar oluşuyor ve ayrıca müzik açık değilken sürekli tısssss şeklinde sesler çıkıyor.
Yaptığım amfiyi kutulamam gerekiyor sanırım. @Mr_YAMYAM abinin yazılarını okudum ve topraklamanın çok önemli olduğunu söyledi. Kafamda bazı sorular var.

Bu devreyi nasıl kutulamam gerekiyor. Devreyi kutuya nereden bağlamalıyım nereden topraklamalıyım?
Ses yükseldikçe oluşan bozulmaları nasıl giderebilirim?
IMG_20200403_153121.jpg
IMG_20200403_153143.jpg
IMG_20200403_153209.jpg

Amfiden gelen tısss sesleri : https://eksiup.com/v/403691320

Birde elimde bu şekilde boş 2 adet trafo var. Bu trafoları amfiyi beslemek için nasıl sarmam gerekiyor?
IMG_20200403_164517.jpg

18v 2 - 3 amper için bu trafoya kaç spir atacağımı ve kaç mm tel kullanacağımı nasıl hesaplaya bilirim?

Şimdiden tüm okuyan ve cevaplayanlara teşekkür ederim.

Gelen ses, hiçbir çıtırtı olmadan düz bir TISSS şeklinde ise o şaseleme ile iligili değildir. Ona amfinin kendi komponentlerinin gürültüsü sebep olur. Şaseleme sorunları kendini 50/100 Hz lik vınıldama şeklinde kendini gösterir.

Gelen ses, hiçbir çıtırtı olmadan düz bir TISSS şeklinde ise o şaseleme ile iligili değildir. Ona amfinin kendi komponentlerinin gürültüsü sebep olur. Şaseleme sorunları kendini 50/100 Hz lik vınıldama şeklinde kendini gösterir.
Peki bu sesi nasıl kesebilirim?

Benim GROUNDING olarak bahsetmiş olduğum şeyler TOPRAKLAMA değildir.
Buradaki grounding kavramı sistemin şase hattındaki gerilim dalgalanmalarının sıfırlanabilmesi esasıdır..
Sistem şase hattındaki dalgalanmalar şase hattının toprağa bağlanması ile giderilemez.
Bu dalgalanmalar temel olarak tasarım bütünlüğü ile azaltılabilir.
Bu olaya GROUNDING denilmektedir.
Grounding kuralı birçok mevzuuda ele alındığı için doğrudan tek bir gidişat belirlenemez.
Ancak ilk önemli teknik ses frekans yükselteçleri için STAR GROUND yani tek noktadan şaseleme işlemidir.
Peki hocam güzel bir tasarım yapabilmek için neleri öğrenmeliyiz?
Bu anfi devresini kullanarak güzel bir sistem oluşturabilir miyim?

Peki bu sesi nasıl kesebilirim?
18 volt yerine öncelikle 12 volt bir akü bağlayın hatta 6 voltluk bir akü daha varsa 2sini seri bağlayıp 18 voltu aküden verin
Ses kesildimi bakın.
Ayrıca girişe hiçbir kablo bağlı değilken sadece akü beslemesi ve hop bağlı iken ses o varmı dinleyin

18 volt yerine öncelikle 12 volt bir akü bağlayın hatta 6 voltluk bir akü daha varsa 2sini seri bağlayıp 18 voltu aküden verin
Ses kesildimi bakın
Devreyi smps ile beslediğimde bir gürültü oluşuyor bunu farkettiğimde sizinde önerdiğiniz gibi 12volt akü ile besledim ve o gürültü gitti ancak tısss sesi hala devam ediyor.

Ayrıca girişe hiçbir kablo bağlı değilken sadece akü beslemesi ve hop bağlı iken ses o varmı dinleyin

O tısss gürültüsü kullanılan komponentlerle ilgili. Devre tasarımından ve komponent seçiminden kaynaklanıyor yani. Eğer şema varsa koy, belki bazı komponentlerin daha iyileri ile değiştirilmesi ile çözülebilecek bir sorundur.

O tısss gürültüsü kullanılan komponentlerle ilgili. Devre tasarımından ve komponent seçiminden kaynaklanıyor yani. Eğer şema varsa koy, belki bazı komponentlerin daha iyileri ile değiştirilmesi ile çözülebilecek bir sorundur.

Ayrıca Gnd hattını pcb nin etrafında dolaştırman gerekirdi(Tüm komponentler o gnd hattının iç kısmında kalmalıydı)

Giriş boşta iken tısss kesildiyse o zaman o gürültü bir önceki devreden geliyordur. Amfiye sinyali veren şey nedir?

Laptoplar ve PC'ler en gürültülü müzik kaynaklarıdır. Bir laptop'tan veya PC'den temiz ses almanın tek yolu SPDIF veya TOSLINK (optik) çıkıştan sesi dijital olarak alıp bunu analoga çevirdikten sonra bir amfiye vermek.

İstenmeyen üye diye bir şey yok abi.
Çözümünü yazarsın isteyen yorum yapar, istemeyen yapmaz. İşine gelirse tartışırsın, işine gelmezse cevap vermezsin. Ben daha hiç burada olmasını istemeyeceğim biriyle karşılaşmadım forumda.

Ben yıllardır genç arkadaşlarıma birşeyler öğretmeye çalışmaktayım.
Ancak gün geçtikçe daha da istenmeyen üye durumuna düşmekteyim.

Bahsi geçen TISS sesi 3 önemli faktörden oluşur.
1 Kaynak grounding.
2 Kaynak empedansı ve ampli giriş empedansı.
3 Ampli kazanç faktörü.
Bu faktörlerin ölçülebilmesi sizler için mümkün olmadığı için sorunun çözümü örnek verilemkle halledilebilecektir.
Bu durumda konu oldukça uzayabilecektir.
Bunun yerine forumdan @Kazasker i ve @Gokrtl i bulup istişare ederek, kendilerinin yapmış olduğu LM1875 li proje detaylarını isteyebilirsin.
Tek yapman gereken şey LM1875 li çıkış katı yerine senin yapmış olduğun çıkış katını koymandır.
Çıkış katının giriş empedansı ve kaynak empedansı verilecek değerlere göre hesaplanarak uyarlanabilirse kesin netice alabilirsin.
LM1875 li ampli tasarımında GROUNDING kuralları tekniğine göre hazırlanmıştır.
Herhangi bir çıkış katı bile kullanılsa sorunsuzca çalışacaktır.
Hocam sizin konularınızın çoğunu okudum ve okumaktan zevk aldım. Verdiğiniz bilgilerin ve şemaların çok değerli olduğunu düşünüyorum. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim aklımdaki şey de lm1875 projesini yapıp çıkış katı olarak bu devreyi kullanmaktı. Çıkış katı olarak bu devreyi kullandığımda kaç watlık bir trafo ile besleyebilirim sizce.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back