Amfiden gelen cızırtılar ve yüksek seste bozulma sorunu

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    138.6 KB · Görüntüleme: 185
Ayrıca neden girişe pot bağlamıyorsunuz.
Ampli şu anda maximum gürültü seviyesinde çalışıyor

Ayrıca neden girişe pot bağlamıyorsunuz.
Ampli şu anda maximum gürültü seviyesinde çalışıyor
Deneme yapmak için bu şekilde bir bağlantı yapmıştım. Ses elektroniğinde yeniyim işin içinde sinyaller olduğunu bir an unuttum. Doğru söylüyorsunuz bu bağlantılardan da oluyor olabilir.

Bakın şu anda o devreyi maximum gürültüde çalıştırıyorsunuz.Ayrıca o yırtılmış hoparlör yerine
daha iyi kalitede bir hoparlör takın
Yukarıda size bahsedilen iyileştirmeleri yapınca ve pot ekleyince sesin daha değişeceğini göreceksiniz
Ayrıca hoparlörü de uygun bir kutuya koyun

Basit bir kural vardır.
Ampli toplam gücün ne ise trafo gücün iki katı olmalıdır.
Eğer ampli içerisinde başka devreler de var ise o devrelerin çektiği güç te hesap edilir.
Senin amplinin 2X5W gücünde olduğunu varsayalım. (Çünkü bilmiyorum)
2X5Wx2=20W en az gerekli trafo gücü.
Eğer trafodan sonra regüle devreleri de kullanılacaksa haricen güç kaybın da olacağı için trafo gücün daha da fazla olmalıdır.

Kaynak grounding olayını bilmeden bu şekilde sonuca ulaşamasın.
Şimdi kulağını kuyruğunu aç ve beni dinle :D
Laptoptan gelen kabloların ortak şase ucunu doğrudan akünün eksi ucuna bağla bakiim nolacak.
Ama bu kabol başka hiçbir yerle temas etmemelidir. Laptoptan geldiği gibi kızlara mızlara takılmadan doğrudan akünün eksi ucuna yani şaşe bağlantısına bağlanmalıdır.
Eğer ampli kartı üzerinde bir yerle irtibatı varsa kesinlikle sökmelisin.
Dediğiniz gibi laptoptan gelen şase kablosunu akünün eksi ucuna bağladım ve amfiden bir çınlama geldi. müzik açtığımda ses pwm sinyali gibi darbeli çıktı :D

Bakın şu anda o devreyi maximum gürültüde çalıştırıyorsunuz.Ayrıca o yırtılmış hoparlör yerine
daha iyi kalitede bir hoparlör takın
Yukarıda size bahsedilen iyileştirmeleri yapınca ve pot ekleyince sesin daha değişeceğini göreceksiniz
Ayrıca hoparlörü de uygun bir kutuya koyun
Dediklerinizi uygulayacağım ve sonucu bildireceğim.

Bu amplinin girişinde 1uf gibi falan bir kondansatör yokmu?

Elindeki trafo büyüğe benziyor.
13.2v bir adaptör ile 4 ohm hoparlör kullanırsan 5.7w dual ses alırsın diyor entegre.
Trafo sarmana pek gerek yok gibi. Piyasadaki adaptörlerden 1-2 amperlik olandan bulursan iş görür diye düşünüyorum.
Entegre de gnd input ve gnd output diye iki ayrı pin var. Gnd inputa ses şasesini, outputa da adaptör ve hop şasesini bağlaman gerek. Ses gelmeye devam ediyorsa adaptörün içindeki dc çeviriciyi iptal edip kendin daha iyi filitrelenmiş bir çevirici yapmalısın.
Kablo ve Ground olaylarınıda iyice anlayıp uygularsan ses gelmemesi lazım.
Bunun dışında benim söyleyebileceğim pek birşey yok. Daha kendim tam öğrenemedim bazı şeyleri.

@canakkaleli entegrenin hangi pinine sinyal giriyorsanız 2.veya 5.pin) oraya 1 mikrofarat /25 volt veya daha yukarı voltajlı elko bağlayın + ucu entegre tarafına gelsin
(ses kesilmezse yönü değiştirerek tekrar deneyin)

Elindeki trafo büyüğe benziyor.
13.2v bir adaptör ile 4 ohm hoparlör kullanırsan 5.7w dual ses alırsın diyor entegre.
Trafo sarmana pek gerek yok gibi. Piyasadaki adaptörlerden 1-2 amperlik olandan bulursan iş görür diye düşünüyorum.
Entegre de gnd input ve gnd output diye iki ayrı pin var. Gnd inputa ses şasesini, outputa da adaptör ve hop şasesini bağlaman gerek. Ses gelmeye devam ediyorsa adaptörün içindeki dc çeviriciyi iptal edip kendin daha iyi filitrelenmiş bir çevirici yapmalısın.
Kablo ve Ground olaylarınıda iyice anlayıp uygularsan ses gelmemesi lazım.
Bunun dışında benim söyleyebileceğim pek birşey yok. Daha kendim tam öğrenemedim bazı şeyleri.
Elimdeki boş trafoları değerlendirmek ve öğrenmek için sarmak istemiştim.

Elimdeki boş trafoları değerlendirmek ve öğrenmek için sarmak istemiştim.
Şu konuyu incelersen trafo sarımı konusunda bayağı bir bilgi sahibi olabilirsin. Ama 13 sayfa. Dikkat et kafayı yeme :katil1:

@Gokrtl kesinlikle hepsini okuyacağım.
IMG_20200403_194755.jpg

@Omega Dediğiniz gibi bir pot ve güzel 1 çift hoparlör ile bağlantı yaptım. Sesi pottan kısınca ses yok. Sanırım gürültünün kaynağı amfi kazancı. Potu yarısına getirdiğimde tıs lama sesi tekrar başlıyor ve ses kalitesi bozulmaya başlıyor.
Kullandığım hoparlörler 4ohm 15er watt rms yazıyor ama entegre dual 5.7w gücünde.
Şimdi sorum Entegrenin gücünden fazla hoparlör bağlanırsa ne olur?
Bu hoparlörlerden 4 tane var hepsini güzel bir şekilde beslemek için sanırım lm1875 devresini yapıcam ama buda bir kenarda kalsın istiyorum.
Bu anfinin kazancını nasıl düşürebilirim ve düşürürsem ses kalitesi artar mı?
@Mr_YAMYAM

Gayet güzel hazırlamışsınız.
Son mesajımda yazdığım 1 mf /25 volt elkoyu kesinlikle ekleyin zira o bir filtredirde aynı zamanda.
(Elkoyu entegreye yakın monte edin.)

O çivi gibi şeyler nedir kartın solundaki?
Onları çıkartın

Son olarakta 2 kanalıda hoparlöre bağladıysanız ve kondansatör bağlamadığınız kanal varsa onun hoparlör bağlantısını sökün ki o "hıss" sesinin kesildiğinden emin olun

@Omega kondansatörleri girişe bağladım + entegreye doğru bakıyor. Ses kesildi sadece pot sondayken çekmeyen radyo gibi tıslıyor :D
@Mr_YAMYAM hocam önerilerinizi hemen yapıcam. Birazdan parça siparişi vericem ve LM1875 projesindeki ton kontrol devresini ve Loudness devresini yapıcam. Ancak Loudness devresinı nereye bağlayacağız amfi çıkışına mı?

@Omega kondansatörleri girişe bağladım + entegreye doğru bakıyor. Ses kesildi sadece pot sondayken çekmeyen radyo gibi tıslıyor :D

Güzel .Sevindim kesildiğine
Aslında potun kablolarını daha da kısaltabilirsiniz.(Yani ampli girişine giden kabloları)
Blendajlı kablonun zırhlı ucunu potun GND li ucuna lehimleyip PCB deki GND hattınada lehimlemelisiniz
gibi detaylarda var .Ama temel olarak bunlar yeterli

Forum istatistikleri

Konular
5,770
Üyeler
2,460
Son üye
ByMalicious

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back